Z kraju

Kołodko: rząd PiS-u i prezydent Duda mają obowiązek wprowadzić Polskę do strefy euro

Z kraju

Kołodko: Polaków można przekonać do euroTVN24 BiS
wideo 2/2

- Traktat Ateński powiada, że Polska ma prawo i obowiązek przystąpić do euro, spełniwszy warunki konwergencji walutowej uzgodnione w innym traktacie, Traktacie z Maastricht - mówił profesor Grzegorz Kołodko w programie "Bilans" w TVN24BiS. Były wicepremier przypominał, że jedynym krajem oprócz wychodzącej z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii, który wynegocjował zachowanie własnej waluty, jest Dania.

- Rząd polski, państwo polskie, rząd PiS-u i obecny prezydent Duda mają obowiązek wprowadzić Polskę do euro - podkreślał gość TVN24 BiS. Profesor zauważył, że warunki wejścia naszego kraju do Wspólnoty zostały wynegocjowane w Traktacie Ateńskim. Kołodko przyznał jednak, że w traktatach nie uzgodniono daty przyjęcia wspólnej waluty przez nasz kraj.

Kołodko odniósł się do słów prezydenta, który zapowiedział, że zapyta Polaków w referendum o ich opinię na temat przyjęcia wspólnej waluty.

W jego ocenie, obywatele już swoją zgodę wyrazili, opowiadając się za przystąpieniem Polski do UE.

- W sprawach strategicznych nie można postępować wbrew większości społeczeństwa - zauważył Kołodko. Gość TVN24 BiS ocenił, ze dziś przeważająca część Polaków jest przeciwna wejściu do strefy euro. Jednak jego zdaniem, odpowiedzią na niechęć obywateli do wspólnej waluty jest umiejętne prowadzenie kampanii informacyjnej.

Przystąpienie Polski do euro "przy korzystnym dla nas kursie, jest opłacane dla zdecydowanej większości z nas" - ocenił gość "Bilansu".

W rozmowie Kołodko był też pytany o wizytę, którą odbyła Beata Szydło do stolicy Państwa Środka. Podróż tę zdominował temat projektu komunikacyjnego mającego połączyć Chiny z resztą świata.

Część inwestycji, zwanej Nowym Jedwabnym Szlakiem, ma według planów przebiegać przez terytorium Polski. W ocenie gościa TVN24 BiS nasz kraj byłby bardziej atrakcyjnym partnerem dla Chin, gdyby rodzima waluta została zastąpiona przez euro.

Zdaniem Kołodki nasz rząd nie może kierować się wolą Pekinu, a tym, co słuszne z punktu widzenia kraju. - Po prostu wejście do euro to byłoby znakomite wzmocnienie dla polskiej gospodarki w tej fazie - zaznaczył.

Autor: ps/gry / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS