Ponad miliard złotych ma popłynąć na kolej. Propozycja ministerstwa w sprawie podatków

Z kraju

Ropa najdroższa od października. Przyczyny wyjaśnia Przemysław KwiecieńTVN24 BiS
wideo 2/4

Ministerstwo Finansów planuje utrzymać obniżone stawki akcyzy na paliwa silnikowe i jednocześnie wyższe stawki opłaty paliwowej do 2021 roku. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Jak wskazano, dzięki temu Fundusz Kolejowy ma zostać zasilony dodatkowym 1,1 miliarda złotych.

Chodzi o zmianę ustaw: o podatku akcyzowym, o autostradach płatnych, o Krajowym Funduszu Drogowym oraz o Funduszu Kolejowym.

W latach 2015–2019 obowiązuje czasowe obniżenie stawek podatku akcyzowego od paliw silnikowych, w zależności od rodzaju paliwa - o 25 złotych na 1000 litrów, o 25 złotych na 1000 kilogramów lub o 0,50 złotego na gigadżul. Podatek akcyzowy jest wliczony w cenę struktury ceny paliwa. Jak wynika z informacji Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, danina stanowi 23 procent litra oleju napędowego, 32 procent - benzyny 95 i 17 procent - autogazu.

Jednocześnie obowiązują podwyższone o tyle samo dla poszczególnych paliw stawki opłaty paliwowej. Wpływy z tytułu opłaty w 80 procentach zasilają Krajowy Fundusz Drogowy oraz w 20 procentach Fundusz Kolejowy. Podobnie jak w przypadku podatku akcyzowego, opłata paliwowa również jest wkalkulowana w cenę litra paliwa.

Proponowana zmiana przewiduje przedłużenie obowiązywania tych przepisów i stawek o dwa lata - do końca 2021 roku.

Co składa się na cenę paliwaPOPiHN

Fundusz Kolejowy zyska ponad miliard

Jak wskazano, zmiana ma na celu zapewnienie stabilnego finansowania zarządcy infrastruktury kolejowej.

"Dzięki takim zmianom, Fundusz Kolejowy zostanie w latach 2020-2021 zasilony dodatkowymi środkami, które zostaną przeznaczone na realizację ustawowych zadań Funduszu" - dodano.

Zgodnie z zamieszczonymi w wykazie szacunkami, w latach 2020-2021 wpływy budżetowe z tytułu akcyzy od paliw spadną o około 700 milionów złotych rocznie, a przychody z opłaty paliwowej wzrosną o taką samą kwotę. W sumie Fundusz Kolejowy ma w latach 2020-2021 zostać zasilony dodatkowym 1,1 miliarda złotych. Pozostałe dodatkowe wpływy w wysokości około 0,3 miliarda złotych pozostaną do dyspozycji Krajowego Funduszu Drogowego.

Projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w trzecim kwartale tego roku.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu