Wielki blok przestał wytwarzać prąd. "Remont awaryjny"

Autor:
/dap
Źródło:
PAP
Elektrownia Jaworzno - wideo z drona
Elektrownia Jaworzno - wideo z dronaTVN24
wideo 2/5
TVN24Elektrownia Jaworzno - wideo z drona

910-megawatowy blok energetyczny Taurona w Jaworznie, który na początku września wznowił produkcję energii po czterotygodniowym postoju, w środę znów przestał wytwarzać prąd z powodu konieczności przeprowadzenia remontu awaryjnego. Ma wznowić pracę w poniedziałek rano - wynika z informacji Taurona.

O nieplanowanym postoju bloku Tauron poinformował w komunikacie REMIT, w ramach obowiązku informacyjnego wynikającego z unijnych przepisów w sprawie integralności i przejrzystości hurtowego rynku energii (REMIT).

Jako powód podano "remont awaryjny", związany z odżużlaniem i odpopielaniem.

Kłopoty z nowym blokiem

Wcześniej blok był wyłączony przez cztery tygodnie sierpnia, kiedy trwała naprawa leja kotła. Przyczyna tamtej awarii jest przedmiotem sporu między Tauronem a wykonawcą - firmą Rafako, która jako główną przyczynę wskazuje nieodpowiedniej jakości węgiel spalany w bloku. Strony prowadzą spór przy udziale Prokuratorii Generalnej.

Wybudowany kosztem ponad 6 mld zł blok 910 MW uruchomiono z opóźnieniem w listopadzie 2020 r. W czerwcu ub.r. został wyłączony z powodu usterek, naprawianych od tego czasu przez wykonawców z konsorcjum Rafako-Mostostal Warszawa.

Jednostkę ponownie uruchomiono - również z opóźnieniem wobec pierwotnych planów - w końcu kwietnia br. W sierpniu blok stanął na cztery tygodnie, ponownie uruchomiono go w pierwszych dniach września.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Osiem ton. Możemy przed kopalnią się umówić". Szara strefa handlu węglem
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/TauronPE

Pozostałe wiadomości