Będzie dodatek elektryczny. Nowe świadczenie ma otrzymać 800 tysięcy gospodarstw

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Koszt zamrożenia cen prądu i dodatku elektrycznego
Koszt zamrożenia cen prądu i dodatku elektrycznegoTVN24
wideo 2/6
TVN24Koszt zamrożenia cen prądu i dodatku elektrycznego

Rząd przewiduje wypłatę jednorazowego dodatku elektrycznego w wysokości nawet 1500 złotych. Świadczenie będą mogły otrzymać gospodarstwa domowe, które ogrzewają dom przy użyciu energii elektrycznej, w tym wykorzystują pompy ciepła - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rada Ministrów w poniedziałek przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Przepisy zostały przygotowane przez minister klimatu i środowiska Annę Moskwę. Teraz projekt ustawy trafi do prac w Sejmie.

Nowe rozwiązania przewidują wypłatę jednorazowego dodatku elektrycznego.

Dodatek elektryczny - dla kogo?

CIR poinformowało w komunikacie, że jednorazowy dodatek elektryczny zostanie wprowadzony dla gospodarstw domowych, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła.

"Wysokość dodatku będzie wynosiła 1000 zł, natomiast w przypadku rocznego zużycia energii elektrycznej ponad 5 MWh, zostanie on podwyższony do 1500 zł" - czytamy.

Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

O dodatek elektryczny - podobnie jak w przypadku innych dodatków, m.in. węglowego - będzie można ubiegać się w gminie, w swoim miejscu zamieszkania.

Z rządowych szacunków wynika, że z rozwiązania będzie mogło skorzystać około 800 tys. gospodarstw domowych, na które przeznaczone zostanie około 1 mld zł.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości