TVN24 Biznes | Z kraju

Pracodawca ma wiedzieć, czy pracownik jest zaszczepiony. Minister zdrowia o projekcie nowych przepisów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieni
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieniTVN24
wideo 2/7
TVN24Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieni

Trwają prace nad projektem, który umożliwi pracodawcom sprawdzenie, czy ich pracownicy są zaszczepieni - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjaśnił, że w nowych przepisach "nie chodzi o zwolnienie z pracy, ale o to, aby na przykład do kontaktu z klientami byli kierowani zaszczepieni pracownicy, a ci niezaszczepieni zostali oddelegowani do innych zadań".

W ubiegłym tygodniu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że resort zdrowia ma gotowy projekt przepisów, które umożliwią pracodawcom dostęp do informacji, którzy pracownicy są zaszczepieni. Dodał, że w projekcie zapisano, iż pracodawca będzie mógł uzyskać w systemie informatycznym informację o szczepieniach pracowników.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Pracodawcy z informacją o szczepieniu pracownika - komentarz ministra zdrowia

- Potwierdzam, trwają prace, w które angażowany jest również resort zdrowia, nad projektem w tym zakresie. Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo pracowników, ale też osób, które korzystają z usług danego podmiotu. Zmiana, o której mówimy, faktycznie daje pracodawcy możliwość zweryfikowania, czy pracownik jest zaszczepiony. Dzięki temu będzie mógł podejmować w stosunku do załogi racjonalne decyzje - powiedział Niedzielski w rozmowie z PAP. 

Jak wyjaśnił, "nie chodzi tutaj o zwolnienie z pracy, ale o to, aby na przykład do kontaktu z klientami byli kierowani zaszczepieni pracownicy, a ci niezaszczepieni zostali oddelegowani do innych zadań". - Dodatkowo projektowane regulacje mają dawać możliwość weryfikacji przez przedsiębiorców, czy osoby korzystające z ich usług są zaszczepione przeciwko COVID-19 - poinformował minister zdrowia.

Dodał, że "żyjemy w dobie epidemii i potrzeba nam rozwiązań gwarantujących ograniczenie transmisji wirusa". - Musimy też dać pracodawcom narzędzia, które pozwolą im zachować ciągłość działalności firmy. Niezaszczepiony pracownik jest ryzykiem i trudno temu zaprzeczyć. Nikt nie wprowadza do przepisów prawa do zwolnienia niezaszczepionych - podkreślił Niedzielski.

Czy pracodawcy chcą wiedzieć o szczepieniach pracowników?

Z badania Konfederacji Lewiatan, które zostało przeprowadzone na początku sierpnia, wynika, że 80 proc. pracodawców jest przekonanych, iż powinni mieć dostęp do informacji, ilu pracowników w ich firmie zostało zaszczepionych przeciw COVID-19, a także wiedzieć, którzy konkretnie pracownicy zostali zaszczepieni.

Ponad 60 procent Polaków chce, by pracodawca miał prawo sprawdzenia, czy jego pracownik zaszczepił się przeciwko COVID-19 - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Niemal 51 procent badanych uważa, że ewentualne nowe obostrzenia nie powinny dotyczyć osób zaszczepionych.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości