TVN24 Biznes | Z kraju

Pracodawca z informacją o szczepieniu pracownika. Wiceminister zdrowia o przygotowanym projekcie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieniTVN24
wideo 2/7
TVN24Pracodawcy chcą wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieni

Projekt dotyczący możliwości dostępu pracodawców do informacji o tym, czy pracownicy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19, jest już przygotowany - przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że chciałby, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu zmiana w przepisach była rozpatrywana.

Wiceszef resortu zdrowia mówił w piątek w radiu RMF FM o pracach nad projektem przepisów umożliwiających pracodawcom sprawdzenie, który z pracowników jest zaszczepiony przeciwko COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Dostęp pracodawcy do informacji o szczepieniu pracownika - projekt

- Projekt jest w ministerstwie przygotowany. Chcemy, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu ten projekt znalazł się w agendzie rozpatrywanych projektów. Chcemy, aby pracodawcy taką możliwość uzyskali - mówił.

Kraska powiedział, że wszyscy pracodawcy powinni dostać taką możliwość. Przyznał, że będzie to projekt poselski, aby krótsza była jego ścieżka legislacyjna.

Pytany o to, w jaki sposób pracodawca będzie mógł sprawdzić, czy podwładny jest zaszczepiony, powiedział, że będzie dostępna dla niego lista. Przyznał, że będzie ona dostępna w systemie informatycznym.

- W tej chwili wiemy, że wielu pracodawców chciałoby mieć taki dostęp, wiele związków i organizacji pracodawców zgłasza się także do nas z takim apelem, abyśmy jednak taką możliwość im udostępnili, ponieważ wiedzą, że każda absencja w zakładach pracy powoduje jakieś zawirowania gospodarcze. Tego też chcemy uniknąć – dodał.

Wiedza o szczepieniu pracowników - co będzie mógł zrobić pracodawca?

Kraska mówił też o tym, w jaki sposób pracodawca będzie mógł wykorzystać taką wiedzę. Odnosząc się do tego, czy np. będzie on mógł zwolnić pracownika, powiedział: - Nie, tak daleko nie powinniśmy pójść.

Wskazał, że pracodawca będzie mógł np. umiejscowić osoby niezaszczepione w takie miejsca, gdzie nie ma dużego kontaktu z innymi osobami. W jego ocenie osoby niezaszczepione nie powinny mieć obniżonej pensji.

- Tak daleko bym nie szedł, ale tutaj pracodawca będzie decydował o pensji tego pracownika – powiedział.

Ponad 60 procent Polaków chce, by pracodawca miał prawo sprawdzenia, czy jego pracownik zaszczepił się przeciwko COVID-19 - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Niemal 51 procent badanych uważa, że ewentualne nowe obostrzenia nie powinny dotyczyć osób zaszczepionych.

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości