Szczyt klimatyczny COP26. Polska i 39 innych państw deklaruje odejście od węgla

Autor:
mp/ams
Źródło:
Reuters, BBC

Główni użytkownicy węgla w tym Polska, Wietnam i Chile zobowiązali się do odejścia od paliw kopalnych i stopniowego wycofywania się z produkcji energii z węgla - podaje Reuters. Nasz kraj nie będzie też inwestować w budowę nowych elektrowni węglowych. Deklaracje podpisze łącznie 190 państw i organizacji. Polska w lutym przyjęła program Polityki Energetycznej do 2040 roku, wśród założeń jest między innymi budowa zeroemisyjnego systemu energetycznego.

O sprawie informował także BBC, powołując się na źródła związane z organizatorami wydarzenia. Brytyjski nadawca zaznaczył, że zobowiązanie podpiszą państwa z największym udziałem węgla w swoim miksie energetycznym, w tym "Polska, Wietnam i Chile".

Polska znajduje się też wśród osiemnastu państw, które po raz pierwszy zobowiązały się do osiągnięcia takich celów w ramach szczytu klimatycznego - podają organizatorzy.

COP26. Zobowiązania Polski

Największe państwa pozyskujące znaczną część energii z węgla - Indie, USA, Chiny - nie podpiszą jednak zobowiązania.

Wspólne oświadczenie ma zawierać m.in. deklaracje o wycofaniu się z węgla do 2030 roku w przypadku większych gospodarek i do 2040, jeśli chodzi o resztę świata.

Polski rząd taką deklarację przyjął już w lutym. Polityka Energetyczna Polski do 2040 stawia na odnawialne źródła energii, czyste powietrze i budowę zeroemisyjnego systemu energetycznego. W myśl jego założeń zwiększy się rola gazu, a Polska będzie musiała raz na zawsze pożegnać się z węglem. W 2030 r. nad Wisłą z węgla ma być wytwarzane maksymalnie 56 proc. prądu.

Chociaż poczyniono postępy w stopniowym zmniejszaniu zużycia węgla na całym świecie, to w 2019 roku ten surowiec nadal odpowiadał za około 37 proc. produkcji światowej energii elektrycznej. "Kraje takie jak Republika Południowej Afryki, Polska i Indie będą potrzebowały dużych inwestycji, aby ich gospodarka przeszła na czystą energię" - pisze BBC.

Zdaniem przedstawicieli organizacji ekologicznych osiągnięte porozumienie nie jest jednak wystarczające, aby ograniczyć negatywny wpływ zmian klimatycznych. Juan Pablo Osornio, szef delegacji Greenpeace na COP26, podkreśla, że zapisane w porozumieniu szczegółowe zapisy dają państwom możliwość ewentualnego przesunięcia terminów wygaszania elektrowni węglowych.

Brytyjski sekretarz ds. biznesu, Ed Miliband, powiedział, że istnieją „rażące luki” ze strony takich krajów jak Chiny i innych dużych emitentów, którzy nie zobowiązali się do zaprzestania udziału węgla w kraju. Zauważył również, że nie było nic na temat wycofywania ropy i gazu.

COP26 - Szczyt klimatyczny ONZ

„Odesłanie węgla do historii” jest głównym celem Wielkiej Brytanii jako gospodarza szczytu Cop26, którego misją jest skierowanie świata na drogę ograniczenia globalnego ogrzewania do 1,5 sdtopni C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

Szczyty klimatyczne ONZ, tzw. COP (Conference of the Parties), to doroczne globalne spotkania, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Tegoroczna konferencja, która odbywa się w Glasgow w Wielkiej Brytanii, rozpoczęła się w niedzielę 31 października i potrwa do 12 listopada br.

Autor:mp/ams

Źródło: Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości