Z kraju

Chiny zniosły zakaz dla polskiego drobiu. "Ogromna szansa"

Z kraju

Ceny żywności poszły w górę. Sprawdź, co podrożało i o ile TVN24 BiS
wideo 2/2

Chińskie władze zniosły zakaz importu polskiego drobiu, który obowiązywał od grudnia ubiegłego roku w związku z przypadkami grypy ptaków – ogłosiła chińska Administracja ds. Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny (AQSIQ). Decyzja ma skutek natychmiastowy.

- Jest to ogromna szansa na znaczący wzrost polskiego eksportu do Chin - ocenił w rozmowie z PAP kierownik zagranicznego biura handlowego PAIH w Szanghaju Andrzej Juchniewicz.

"Na podstawie wyników analizy ryzyka, z chwilą publikacji tej decyzji zniesione zostają nadzwyczajne środki bezpieczeństwa wobec sytuacji epidemicznej Polski, opisane w ostrzeżeniu AQSIQ z 2016 roku, dotyczącym krajów, gdzie wykryto grypę ptaków" – napisano w dokumencie, datowanym na 27 listopada, opublikowanym we wtorek na stronie internetowej AQSIQ.

Wznowić eksport

- Oznacza to, że polskie zakłady drobiarskie, które posiadają odpowiednie licencje, będą mogły natychmiast wznowić eksport do Chin – wyjaśnił Juchnniewicz. - Z wielką radością odnotowujemy decyzję AQSIQ z dnia 27 listopada 2017 roku o ponownym otwarciu rynku chińskiego dla polskiego drobiu - skomentował tę wiadomość w rozmowie z PAP Radosław Szczepański z szanghajskiego przedstawicielstwa Krajowej Rady Drobiarstwa (KRD). Podkreślił, że decyzja jest wynikiem wielotorowych działań polskich władz, władz KRD i szanghajskiego biura Rady. W maju dyrektor generalny KRD Łukasz Dominiak oceniał, że Chiny są najbardziej perspektywicznym rynkiem eksportowym dla polskiego drobiu. Przedstawiciele KRD szacowali wówczas, że w przypadku otwarcia tego rynku do 2020 roku wartość eksportu polskiego drobiu do Chin może wzrosnąć nawet do 500 mln euro rocznie. W ubiegłym roku, przed wystąpieniem ptasiej grypy, Polska wyeksportowała do Chin drób o wartości ok. 75 mln euro. Chiny są dla polskich drobiarzy szczególnie atrakcyjne m.in. dlatego, że można w tym kraju uzyskać wyższe ceny za te części ptaków, które nie są zbyt popularne wśród konsumentów na Zachodzie. Chińczycy więcej płacą na przykład za skrzydła kurcząt i kurze łapy.

Eksport drobiu

W czasie obowiązywania w Chinach zakazu importu polski drób dalej trafiał na ten rynek, głównie przez Hongkong i Wietnam. Według źródeł w branży przez takich "pośredników" do Chin trafia kilkanaście tysięcy ton drobiu rocznie, głównie kurzych łap i skrzydeł, a więc wielokrotnie więcej, niż sprzedawano tam oficjalnie, kiedy polskie ubojnie mogły legalnie wysyłać swój towar do Chin. Polska jest liderem produkcji drobiarskiej w Europie i według obliczeń KRD wytwarza ok. 2,5 mln ton drobiu rocznie, z czego ponad 40 proc. jest eksportowane. Ok. 80 proc. polskiego eksportu drobiu trafia na rynki krajów UE.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: