Dla kogo bon energetyczny? "U nich rachunki za prąd i ciepło potrafią zjadać 70 procent dochodu"

Źródło:
tvn24.pl
Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w programie "Rozmowy o końcu świata"
Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w programie "Rozmowy o końcu świata" TVN24
wideo 2/4
Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w programie "Rozmowy o końcu świata" TVN24

Nikt w Polsce nie powinien wybierać między ciepłym posiłkiem a ciepłym domem - podkreśliła w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska, zapowiadając bon energetyczny. Może on trafić nawet do czterech milionów gospodarstw. Szefowa resortu klimatu mówiła też o nowym mechanizmie rozliczeń prosumentów fotowolitaiki, który jej zdaniem jest "korzystny dla obywateli i zostanie pozytywnie przyjęty". - Chcemy w drugiej połowie marca przekazać do prac rządowych ustawę o prosumentach - powiedziała.

Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska, w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl przekazała, że rekomendacje dotyczące rachunków za prąd trafiły do Ministerstwa Finansów.

Pod koniec stycznia weszła w życie ustawa przedłużająca zamrożenie cen energii. Według jej zapisów do końca czerwca 2024 roku maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych, do określonych limitów rocznego zużycia, wynosi 412 złotych za megawatogodzinę.

Ceny prądu od lipca 2024. Cięcie zysków nadmiarowych w spółkach

- Jeżeli chodzi o prąd, to widać dużą przestrzeń do obniżki taryf na Towarowej Giełdzie Energii. Zarówno w transakcjach bieżących, jak i na kontraktach długoterminowych dostępne są dużo niższe ceny niż w czasach kryzysu. Oczywiście decyzja należy do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który we współpracy ze spółkami energetycznymi może obniżyć taryfy - wyjaśniła.

Zaznaczyła, że "celem jest takie obniżenie cen za energię, by przestać do nich dopłacać z budżetu państwa".

- Te pieniądze należy wydać na inwestycje w nowe źródła energii, które dadzą nam tańszy i czystszy prąd oraz nowe miejsca pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii. Wychodząc z cen mrożonych, chcemy z jednej strony ustabilizować rynek skłaniając spółki do dalszego cięcia zysków nadmiarowych. Nowe zarządy spółek państwowych mają prawo do zmiany polityki cenowej bardziej przyjaznej dla obywateli. Proces trwa, przed nami nowe myślenie o ludziach i gospodarce - mówiła ministra.

Jak dodała, z przygotowanej przez ministerstwo kalkulacji wynika, że "można tak modelować ceny i taryfy, że rachunek za prąd wzrośnie o około 30 złotych miesięcznie".

Bon energetyczny

- Do najuboższych rodzin może trafić bon energetyczny. W największym stopniu ubóstwo energetyczne dotyczy jednoosobowych gospodarstw domowych senioralnych, czyli samotnych seniorów, którzy żyją w oparciu o najniższą jedną emeryturę. U nich rachunki za prąd i ciepło potrafią w szczytowych miesiącach zjadać 70 procent dochodu. Wtedy ciężko za resztę opłacić życie, jedzenie, leki czy wizytę u lekarza - wskazała Hennig-Kloska.

Wyjaśniła, że podobnie resort kalkuluje uzyskanie bonu energetycznego dla rodzin. - Mierzymy skalę dochodu na osobę. W naszej propozycji wysłanej do ministra finansów proponujemy rozwiązania zarówno dla gospodarstw jednoosobowych, jak i rodzin wielodzietnych - dodała.

- W ten sposób trafimy z pomocą celowaną do gospodarstw, które faktycznie znajdują się w sytuacji ubóstwa energetycznego. Według naszej projekcji takich gospodarstw może być nawet cztery miliony. Nikt w Polsce nie powinien wybierać między ciepłym posiłkiem a ciepłym domem. Jesteśmy świadomi, że w takich przypadkach nawet 100 złotych do dopłaty do rachunku za prąd może być ogromnym wyzwaniem - mówiła szefowa resortu środowiska.

Czytaj też: "Zatapianie rynku" i rewolucja w rachunkach za prąd

Nowy mechanizm rozliczeń prosumentów

Ministra klimatu w naszej rozmowie odniosła się też do sytuacji prosumentów fotowoltaiki. - Chcemy w drugiej połowie marca przekazać do prac rządowych ustawę o prosumentach. Pracujemy nad tym, by poprawić sytuację prosumentów, jeśli chodzi o ich rozliczenia. Zaproponowany nowy mechanizm jest korzystny dla obywateli i moim zdaniem zostanie pozytywnie przyjęty, choć nie jest to powrót do starych regulacji. To jest praktycznie niemożliwe. Zaprezentujemy rozwiązania, gdy zostaną dopracowane - zaznaczyła.

Po przyjęciu projektu przez Radę Ministrów ustawa ma zostać skierowana do szerokich konsultacji społecznych.

- Liczymy na opinię branży i ekspertów. Zapraszamy także do zgłaszania uwag. Chcemy, aby ostateczna propozycja przepisów pozwoliła zwiększyć efektywność ekonomiczną inwestycji w mikroinstalacje i umożliwiła dalszy, zrównoważony rozwój energetyki obywatelskiej. Wszystko po to, by nasz system elektroenergetyczny był bezpieczny, a dostawy energii ciągłe - tłumaczyła ministra w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl.

Od 1 kwietnia 2022 roku obowiązuje w Polsce nowy system rozliczania prosumentów (net billing). Zastąpił on bardziej korzystny system, net metering oparty na tzw. opustach. Net billing polega na tym, że prosument sprzedaje nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii, a w razie potrzeby ją kupuje. Nie dostaje on jednak pieniędzy do ręki, a rozliczenia następują za pośrednictwem konta prosumenckiego, z którego następuje zakup energii.

Zgodnie z poprzednią metodą, prosument rozliczał się z energii ilościowo. Za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci mógł pobrać za darmo 0,8. Przy większych instalacjach stosunek ten wynosił 1 do 0,7. Net metering był korzystniejszy dla prosumentów, ponieważ sieć była traktowana jako wirtualny magazyn energii, z którego prosument mógł zaopatrzyć się w energię w każdym momencie w przypadku niedoboru. Ci, którzy załapali się na ten system rozliczeń, będą mogli z niego korzystać przez 15 lat.

Koniec z piecami na gaz? "Na razie nie jesteśmy w fazie myślenia o odchodzeniu od gazu"

Szefowa resortu klimatu odniosła się również do nowelizacji dyrektyw przyjętej w ostatnich dniach przez Parlament Europejski. Dzięki nowym przepisom zmniejszyć się ma użycie energii i emisja gazów cieplarnianych w budownictwie. Przepisy zobowiązują między innymi do wycofania pieców na węgiel i gaz.

- Na ten moment w Polsce inwestujemy jeszcze w nowe dywersyfikacje źródeł dostaw gazu, bo przypomnę, że w Zatoce Gdańskiej powstaje nowy port pływający FSRU. W szczytowych momentach od 2028 roku ma on zapewnić nam dostawy gazu dla inwestycji, które dzisiaj są realizowane między innymi przez grupę Orlen. Na razie nie jesteśmy w fazie myślenia o odchodzeniu od gazu, który będzie ważny w okresie przejściowym - skomentowała.

Jak dodała, "dzisiaj naszym celem jest odchodzenie od węgla, od największych kopciuchów, które powodują, że wciąż jesteśmy w czołówce, jeżeli chodzi o zanieczyszczenie powietrza w Europie". - W Polsce przedwcześnie umiera rocznie blisko 50 tysięcy osób z powodu złej jakości powietrza. Musimy tę sytuację zmienić, na tym skupione są działania rządu - zapewniła.

Czytaj: Koniec z piecami na gaz. Jest decyzja 

"Zmieniliśmy punktację na przetargach drewna"

Zapytaliśmy Paulinę Hennig-Kloskę również o to, co może pomóc branży meblarskiej, która w ostatnim czasie zgłaszała apele o wsparcie. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli podała na początku lutego, że według wstępnych szacunków zatrudnienie w firmach z sektora spadnie o kolejne pięć tysięcy etatów. Wskazała, że klimat koniunktury w branży meblarskiej w ostatnich dwóch latach był najgorszy od dwóch dekad.

Czytaj więcej: Klimat "najgorszy od dwóch dekad". Szykuje się kolejna fala zwolnień w polskich firmach

- Musimy ograniczyć eksport i zwiększyć wielkość surowca drzewnego, która pozostaje dla odbiorców w kraju. Znaleźliśmy sposób jak to zrobić - powiedziała Hennig-Kloska. Zapewniła jednocześnie, że nie jest to łatwy proces, "bo mamy wolny rynek, który zaczyna się na giełdzie drewna w obszarze działania Lasów Państwowych".

- Potem dzieją się różne rzeczy, na które wpływu nie mamy, na przykład pośrednicy kupują drewno, podbijają cenę, wysyłając nasz surowiec na eksport do między innymi Chin. Mamy porozumienie z Lasami Państwowymi i zmieniliśmy punktację na przetargach drewna, tak by nie tylko cena odgrywała kluczową rolę, a poziom przetwarzania drewna w kraju. Chodzi o to, aby nieprzetworzone drewno nie wyjeżdżało za granicę, bo wtedy tak naprawdę na naszych ściętych drzewach zarabiają ludzie w Chinach, a nie w kraju - tłumaczyła szefowa resortu klimatu.

Zaznaczyła, że "jeżeli już mamy ścinać drzewa, to lepiej, żeby działo się tak na potrzeby naszego przemysłu, a nie na potrzeby przemysłu innych krajów, zwłaszcza spoza Unii Europejskiej". - Lepsze punktowanie drewna przetworzonego w kraju, może doprowadzić do obniżki cen surowca dla przemysłu drzewnego i stabilizacji w sektorze, który znalazł się po czasach inflacji w bardzo trudnej sytuacji - stwierdziła.

Kary dla Polski na ponad cztery miliony euro

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwa audyt po rządach Prawa i Sprawiedliwości. Pytamy więc o jego efekty. - W tym resorcie było ponad dwadzieścia naruszeń, najwięcej po Ministerstwie Sprawiedliwości. Nie ma dnia, żebyśmy nie byli w kontakcie z Brukselą, negocjując grożące nam kary i omawiając nadrabianie zaległości - wskazała Hennig-Kloska.

- Największe ryzyko nałożenia wysokich kar ze względu na etap postępowań występowało w dwóch obszarach, naruszeniach związanych z programem Czyste Powietrze i Puszczą Białowieską. Chodziło o wycinkę drzew w 2016 i 2017 roku. Stąd też priorytetem jest to, aby 5 miliardów złotych z KPO i FEnIKSa przeznaczyć na wymianę kotłów i termomodernizację. Przy czym musieliśmy bardzo poprawić po poprzednikach jakość tych programów, bo Polskę zalewały chińskie pompy ciepła bez odpowiedniej wydajności i nieefektywnie działające, które narażają obywateli na wyższe rachunki - wyjaśniła.

Wyliczyła, że kary, które nam grożą, to przynajmniej cztery miliony euro ryczałtu oraz kara w stawkach dziennych liczona od dnia wyroku zasądzającego do dnia likwidacji naruszenia w wysokości kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy euro dziennie. - A do tego utrata statusu UNESCO. Systematycznie pracujemy nad tym, żeby do tego nie doszło - podkreśliła.

- To są dwa kluczowe naruszenia, a poza tym zastaliśmy w ministerstwie brak wdrożonych kamieni milowych, brak dokumentów strategicznych jak np. KPEiK. Prace w kwestii Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu już odblokowaliśmy, chodzi dokładnie o roboczą wersję scenariusza bazowego, złożyliśmy ją w Brukseli w ciągu pierwszych trzech miesięcy pracy, a dokładnie 1 marca. Nie mamy natomiast wciąż m.in. Planu Dochodzenia do Neutralności Klimatycznej. Lista zaniedbań jest długa - podsumowała Paulina Hennig-Kloska.

Czytaj więcej: "Megalomański" projekt PiS. "Nie została wbita ani jedna łopata"

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Pozostałe wiadomości

Państwa członkowskie w Radzie Unii Europejskiej zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski i sześciu innych państw członkowskich. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych.

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Procedura nadmiernego deficytu wobec Polski. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny negatywnie zaopiniowała rządowe poprawki do projektu ustawy w sprawie renty wdowiej. Rząd proponuje, by drugie świadczenie było wypłacane w wysokości najpierw 15 procent, a potem 25 procent, z kolei projekt obywatelski zakłada docelowe dojście do pułapu 50 procent.

Renta wdowia. Sejmowa komisja przeciw rządowym poprawkom

Renta wdowia. Sejmowa komisja przeciw rządowym poprawkom

Źródło:
PAP

Przyjęcie "Kredytu na start" budzi wątpliwości z uwagi na bardzo wysokie zapotrzebowanie na środki budżetu państwa, których wydatkowanie może okazać się nieefektywne, a osiągane cele nieadekwatne do kosztów - oceniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zaproponował, by środki te przeznaczyć na poprawę stanu wód Odry lub transformację energetyczną i ochronę powietrza.

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

"Kredyt na start" w ogniu krytyki. "Nieefektywny instrument"

Źródło:
PAP

Deutsche Bahn planuje likwidację 30 tysięcy miejsc pracy, czyli około dziewięć procent personelu - podał Reuters, powołując się na informacje niemieckiego przewoźnika. Dodał, że z powodu ogromnych inwestycji w naprawę sieci kolejowej, strajków i złej pogody spółka odnotowała miliardową stratę netto w pierwszym półroczu.

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Deutsche Bahn ma zlikwidować 30 tysięcy miejsc pracy

Źródło:
Reuters

Na przełomie lipca i sierpnia tendencja spadkowa cen paliw zostanie utrzymana - prognozują analitycy Reflexu. Podali, że średnie obniżki wyniosą od 3 do 5 groszy zarówno na litrze benzyny, jak i diesla. Ceny autogazu powinny natomiast pozostać bez zmian.

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Co dalej z cenami paliw? Nowe prognozy analityków

Źródło:
PAP

Wycofano partię piwa Żywiec z błędną etykietą na niektórych butelkach - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że błędna etykieta wskazywała, że piwo jest bezalkoholowe, choć w rzeczywistości zawierało alkohol.

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Pomyłka browaru. Partia popularnego piwa wycofana z obrotu

Źródło:
PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisku Bazylea-Miluza-Fryburg w piątek po południu zostało ponownie otwarte. Wcześniej ewakuowano terminal i tymczasowo zawieszono loty ze względu na alarm bombowy.

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Lotnisko wznowiło działalność po alarmie bombowym

Źródło:
tvn24.pl

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Santander, Pocztowy, Toyota - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia w związku z zaplanowanymi pracami serwisowymi w weekend. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami kartami.

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

"Utrudnienia w dokonywaniu transakcji kartami"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Składka zdrowotna to kolejna kwestia, co do której pojawiły się rozbieżności w koalicji. Trwają dyskusje nad zmianami, które miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Czego można się spodziewać? Poniżej przedstawiamy propozycje koalicjantów.

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt nowelizacji przepisów wprowadzający wyższe kary za marnowanie żywności, a także brak prowadzenia kampanii informacyjno-edukacyjnych. Zmiany mają dotyczyć sklepów o powierzchni przekraczającej 250 metrów kwadratowych.

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Wyższe kary za marnowanie żywności. Rząd szykuje nowe przepisy

Źródło:
PAP

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP

W czwartek w Sejmie trwa debata nad wykonaniem budżetu w 2023 roku. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś krytycznie ocenił finansowanie zadań publicznych poza budżetem za pośrednictwem funduszy w BGK. - W 2023 roku przy pomocy funduszy sfinansowano zadania na kwotę ponad 130 miliardów złotych, co stanowiło 20 procent wydatków budżetu państwa i blisko 4 procent produktu krajowego brutto.

NIK krytycznie o finansowaniu zadań publicznych poza budżetem

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Warszawie otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo - poinformował w czwartek przewoźnik kolejowy. W środę zarząd spółki zdecydował o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP Cargo.

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne PKP Cargo

Źródło:
PAP, PKP Cargo

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK ostrzega przed kampanią, w której oszuści atakują osoby posiadające konta w serwisie firmy Apple. Jak czytamy w komunikacie, przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o zablokowaniu konta użytkownika serwisu Apple. Powodem ma być rzekomo nieudana próba logowania.

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Źródło:
tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie stwierdziła brak jakichkolwiek podstaw do zgłoszenia sprzeciwu wobec nabycia akcji VeloBanku przez podmiot należący do Grupy Cerberus - przekazała KNF w oficjalnym komunikacie. VeloBank powstał w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

VeloBank zmienia właściciela. KNF nie zgłosiła sprzeciwu

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu USB C do ładowania. To implementacja unijnej dyrektywy. Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie 28 grudnia 2024 roku z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Źródło:
PAP

Akcjonariusze PGE nie udzielili siedmiorgu byłym członkom zarządu absolutorium za 2023 rok. Absolutorium udzielono natomiast trojgu byłym członkom rady nadzorczej spółki.

Były zarząd PGE bez absolutorium

Były zarząd PGE bez absolutorium

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP