Na koniec 2023 roku w Polsce funkcjonowało 1,4 miliona mikroinstalacji OZE (odnawialne źródła energii), niemal w całości fotowoltaicznych - wynika z opublikowanych w piątek danych Urzędu Regulacji Energetyki.
Zgodnie z raportem URE na temat energii wytworzonej z OZE w mikroinstalacjach i wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej w 2023 r., 98 proc. mikroinstalacji było użytkowane przez prosumentów, a 99,8 proc. były to instalacje fotowoltaiczne.
Jednocześnie z mikroinstalacji pochodziło niespełna 4,5 proc. wyprodukowanej w Polsce energii elektrycznej.
Liczba mikroinstalacji przyrasta wolniej
Jak zauważył URE, w ostatnich latach obserwowany jest spadek dynamiki przyrostu liczby nowych mikroinstalacji oraz wolumenu wyprodukowanej przez nie energii. Dynamika wzrostu liczby mikroinstalacji prosumenckich zmniejszyła się z ok. 41 proc. w 2022 r. do ok. 15 proc. w 2023 r. Spada także dynamika wzrostu ilości energii wprowadzanej przez nie do sieci, z ok. 110 proc. w 2022 r. do ok. 26 proc. w 2023 r.
1 kwietnia 2022 roku tak zwany system opustów - net-metering - został zastąpiony przez nowy, uważany za mniej korzystny dla prosumentów system rozliczeń - net-billing. Ci, którzy zgłoszenie o przyłączenie mikroinstalacji złożyli do końca marca 2022, mogą korzystać z dotychczasowego systemu przez okres kolejnych 15 lat. Pozostali muszą korzystać z net-billingu.
Konieczne inwestycje w infrastrukturę
Według danych URE na koniec 2023 r. ponad dwie trzecie mikroinstalacji prosumenckich, blisko 930 tys., przyłączonych było do sieci dwóch operatorów: PGE Dystrybucja oraz Tauron Dystrybucja. Również do sieci tych OSD (operator systemu dystrybucyjnego) wprowadzono blisko dwie trzecie energii wyprodukowanej przez najmniejsze instalacje OZE.
"Od lat obserwujemy dynamiczny rozwój rynku prosumenckich instalacji odnawialnych źródeł energii, których liczba w 2023 r. sięgnęła 1,4 mln. Dynamika ich rozwoju na przestrzeni ostatnich lat, zarówno liczby, jak i mocy mikroinstalacji OZE, potwierdza konieczność zwiększenia inwestycji w infrastrukturę sieciową. A sieci dystrybucyjne to jeden z najważniejszych obszarów działań podejmowanych przez Urząd Regulacji Energetyki" – podkreślił prezes URE Rafał Gawin, cytowany w informacji Urzędu.
Mikroinstalacje to najmniejsze instalacje OZE przyłączone do sieci elektroenergetycznej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, które zgodnie z definicją ustawową mają łączną moc zainstalowaną elektryczną nie większą niż 50 kW oraz ewentualnie moc osiągalną cieplną w skojarzeniu nie większą niż 150 kW.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock