Rachunki za prąd i "bomba z opóźnionym zapłonem"

Źródło:
TVN24 Biznes
Cena prądu w 2023 roku. Komentarz Joanny Maćkowiak - Pandery
Cena prądu w 2023 roku. Komentarz Joanny Maćkowiak - PanderyTVN24
wideo 2/9
Cena prądu w 2023 roku. Komentarz Joanny Maćkowiak - PanderyTVN24

Wzrosty cen energii elektrycznej dla przemysłu będą najbardziej znaczące. Policzyliśmy, że nawet o 95 procent. Przemysł będzie w bardzo trudnej sytuacji - stwierdziła w programie "Fakty po Faktach" Joanna Maćkowiak-Pandera, prezeska Forum Energii. Robert Tomaszewski, analityk do spraw gospodarczych i energetycznych z Polityki Insight, dodał, że czekają nas kolejne fale podwyżek. - Od tego nie ma ucieczki - powiedział.

Gośćmi środowego programu "Fakty po Faktach" w TVN24 byli dr Joanna Maćkowiak-Pandera, prezeska Forum Energii i Robert Tomaszewski, analityk ds. gospodarczych i energetycznych z Polityki Insight, którzy rozmawiali o przyszłorocznych rachunkach za energię.

Na pytanie o to, komu najbardziej zdrożeje prąd, Joanna Maćkowiak-Pandera odpowiedziała, że "najwięcej zapłaci przemysł".

- Wzrosty energii elektrycznej dla przemysłu są najbardziej znaczące. Policzyliśmy (Forum Energii - red.), że nawet o 95 procent. Przemysł będzie w bardzo trudnej sytuacji - stwierdziła.

Czytaj więcej: Zamrożenie cen prądu, a rachunki i tak mocno w górę. "Będzie drogo"

Bomba z opóźnionym zapłonem

Wyjaśniła też, że zastosowany przez władzę "mechanizm zamrażania cen jest bardzo skomplikowany i trudno jest się połapać, kto i ile ostatecznie zapłaci".

- Na pewno istotne jest to, że taka bomba z opóźnionym zapłonem to jest styczeń 2024 roku, bo wtedy to zamrożenie cen energii przestanie działać. To będzie krótko po wyborach, więc sytuacja będzie dosyć napięta - podkreśliła.

Robert Tomaszewski skomentował, że gospodarstwa domowe zapłacą zgodnie z zasadą, że "im więcej zużywamy, tym więcej będziemy płacili".

- Ma to zastosowanie przede wszystkim do cen energii elektrycznej. Te gospodarstwa domowe, które ogrzewają się prądem, mają pompę ciepła albo właśnie wykorzystują ten nośnik energii, aby się ogrzać, będą płaciły najwięcej, bo nie będą łapały się na te pułapy, które będą ograniczały nasze rachunki w przyszłym roku - wyjaśnił.

W jego ocenie "będziemy odczuwali wzrost cen nośników energii w cenach w sklepie spożywczym, w miejscach, które chodzimy, w usługach, za które płacimy".

- Od tego nie ma ucieczki. Czekają nas kolejne fale podwyżek. 2024 rok to będzie moment, w którym przyszły rząd już po wyborach będzie musiał zdecydować, co dalej. Czy zamrozić ceny na poziomach, które są obecnie, czy uwolnić i pozwolić gospodarce płacić tyle, ile ten prąd i gaz realnie kosztują? - powiedział.

Czytaj też: Czy rachunki za prąd wzrosną? "To jest mit, że coś zamroziliśmy"

Zamrożenie cen, ale rachunek za prąd wyższy

Od początku 2023 r. zaczną działać przepisy zamrażające ceny i stawki w taryfach i cennikach dla energii elektrycznej w grupie taryfowej G - gospodarstw domowych. Dotyczy to jednak jedynie zużycia do określonych ustawą rocznych limitów: 2 MWh, 2,6 MWh lub 3 MWh. Powyżej nich stosowane będą wyższe opłaty sieciowe oraz wprowadzony ustawą limit ceny energii sprzedawanej do gospodarstw domowych - 693 zł netto za MWh. Łączna wysokość płaconego rachunku jednak wzrośnie za sprawą powrotu wyższej stawki VAT.

Według wyliczeń Forum Energii gospodarstwa domowe, które zmieszczą się w rządowym limicie, zobaczą rachunek wyższy o 18 proc., a na przykład dla gospodarstw o zużyciu 2,38 MWh (średnia z 2018 r.) rachunek wzrośnie o 29 proc. W przypadku małych i średnich firm, których dotyczy inny limit cen prądu, wzrost rachunku za prąd sięgnie 30 proc., ale dużych przedsiębiorstw - niemal 100 proc.

Zablokowane wiatraki. "Wielki skandal rządu"

Joanna Maćkowiak-Pandera odniosła się w "Faktach po Faktach" też do kwestii odnawialnych źródeł energii, w tym zablokowanej przez PiS budowie farm wiatrowych na lądzie, i ich wpływie na obniżenie cen prądu.

- Elektrownie jądrową budujemy 15 lat, węglową - 9, nawet 10, gazową - 7 - wskazywała, dodając, że projekty źródeł odnawialnej energii są "relatywnie krótkie".

- Tworzy się je kilka lat. To jest i tak proces. Trzeba zacząć działać, bo nigdy nie wyjdziemy z kryzysu - stwierdziła.

Podała jednocześnie, że "już udział źródeł odnawialnych zwiększył się, mamy 9 gigawatów zainstalowanych w systemie".

Czytaj więcej: Zmiany w ustawie wiatrakowej. Jest decyzja rządu w sprawie poprawki

Robert Tomaszewski jest zdania, że "każda kilowatogodzina z wiatru wzmacnia nasze bezpieczeństwo energetyczne i obniża cenę energii elektrycznej w hurcie".

- Wielkim skandalem tego rządu jest, że od 2016 roku nie można w normalny sposób wybudować w Polsce farm wiatrowych, które w tym momencie bardzo by nam się przydały, bo stanowiłyby wielki impuls do tego, żeby nasze rachunki były znacznie niższe - podkreślił analityk.

Ocenił, że "jeżeli chcemy dokończyć transformację energetyczną, jeżeli chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną dla naszych dzieci, dla lepszego powietrza, dla czystej energii, to energia wiatrowa jest absolutnie koniecznością".

Sposób na kryzys energetyczny: nie ma innego wyjścia - trzeba oszczędzać

Joanna Maćkowiak-Pandera mówiła w TVN24, że jeżeli chcemy pokonać kryzys szybko, to musimy także redukować zużycie energii.

Podkreśliła, że sposobów na oszczędzania jest sporo i odniosła się do poziomu zamrożonych cen. - 2 tysiące kilowatogodzin to jest dosyć mało. Rodzina kilkuosobowa zużywa 3 czy 4 tysiące kilowatogodzin. Głównym problemem w Polsce jest koszt ciepła. I tutaj można zrobić bardzo dużo, na przykład wymienić okna, zmniejszyć temperaturę w domu - podała przykłady.

Dodała, że "w przypadku energii elektrycznej trzeba się przyjrzeć urządzeniom, z których korzystamy, bo największym prądożercą jest lodówka, czajnik, kuchenka mikrofalowa, piekarnik, pralka". - Trzeba się przyjrzeć swojej taryfie i starać się oszczędzać, chociaż to jest oczywiście bardzo trudne, bo większość gospodarstw domowych już oszczędza z powodów ekonomicznych - przyznała.

Robert Tomaszewski zaznaczył, że trzeba "mieć świadomość, ile zużywa się energii, ograniczyć ciepło w mieszkaniu, chodzić w cieplejszych swetrach".

- Jeżeli ma się możliwość inwestycji w sprzęt AGD, to trzeba zastanowić się nad wymianą lodówki, która jest bardzo prądożerna. No i pilnować się, zwracać uwagę, w jaki sposób korzystamy z energii elektrycznej. Wchodzimy w okres, w którym z każdym rokiem, ze względu na rozpędzającą się transformację, ale też ze względów geopolitycznych, energia po prostu jest coraz droższa. Nie ma innego wyjścia, jak tylko oszczędzać - podsumował.

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Nowy bat na kierowców. Oto efekt

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

Liczba zagranicznych turystów odwiedzających Portugalię w pierwszym kwartale 2024 roku przekroczyła trzy miliony - wynika ze wstępnych danych tamtejszego Narodowego Instytutu Statystycznego (INE). To najlepszy wynik za pierwszy kwartał w historii tego kraju.

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Fala turystów. Europejski kraj pobił rekord

Źródło:
Reuters

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka. Główna wygrana wynosi ponad 14,3 miliona złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 30 kwietnia 2024 roku.

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Ogromna wygrana w Lotto. Kumulacja rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP

Karolina Mucha-Kuś złożyła rezygnację z członkostwa w radzie nadzorczej spółki Tauron Polska Energia. Mucha-Kuś wcześniej przez kilkadziesiąt dni pełniła obowiązki prezesa zarządu tej firmy energetycznej.

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4 procent, licząc rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 procent. W marcu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 2 procent.

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Źródło:
tvn24.pl

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych wejdzie w życie do końca kadencji - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister finansów Andrzej Domański. - Premier (Donald Tusk - red.) zobowiązał mnie do przedstawienia planu, jak dojść do tej kwoty i oczywiście taki plan panu premierowi przedstawię. Realizujemy konkretne nasze zobowiązania - zapewnił szef MF.

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Źródło:
tvn24.pl