TVN24 Biznes | Z kraju

Ceny paliw po zmianach w podatkach. Są wyniki kontroli

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
/dap
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o obniżce podatków na paliwa i żywność
Mateusz Morawiecki o obniżce podatków na paliwa i żywnośćTVN24
wideo 2/12
TVN24Mateusz Morawiecki o obniżce podatków na paliwa i żywność

Pod koniec grudnia i w pierwszej połowie stycznia płaciliśmy ponad 20 groszy mniej za litr niż miesiąc wcześniej - poinformował w piątek szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Przeprowadzona kontrola dotyczyła sytuacji na stacjach benzynowych po obniżce akcyzy i zawieszeniu podatku handlowego. Wkrótce urząd ma sprawdzić także ceny po obniżce VAT.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreślił w piątkowym komunikacie, że rynek paliw jest pod stałą obserwacją. Od wielu lat badana jest jakość benzyny, oleju napędowego i gazu. Najnowsze działania dotyczą również cen paliw.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Obniżka akcyzy na paliwa

- Poleciłem Inspekcji Handlowej sprawdzenie cen na stacjach po obniżce przez rząd akcyzy na paliwo. Wyniki analizy potwierdzają, że w okresie objętym monitoringiem ceny paliw spadły. Pod koniec grudnia i w pierwszej połowie stycznia płaciliśmy ponad 20 groszy mniej za litr niż miesiąc wcześniej, co pozwoliło zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych podczas jednego tankowania - stwierdził prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Od poniedziałku 20 grudnia została obniżona akcyza na paliwa. W tej samej ustawie zapisano także zwolnienie sprzedaży detalicznej paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

- Kontynuujemy nasze działania, wkrótce będziemy sprawdzać ceny po rządowej obniżce VAT na paliwa - dodał Chróstny. Chodzi o ustawę, która została opublikowana w Dzienniku Ustaw w czwartek.

Wyniki kontroli na stacjach paliw

Urząd poinformował, że pierwszy etap obserwacji trwał od 9 grudnia 2021 r. do 20 stycznia 2022 r. Inspekcja Handlowa na zlecenie Prezesa UOKiK sprawdziła 1021 stacji. Inspektorzy monitorowali ceny dwa razy w tygodniu.

"Wyniki pierwszego okresu analizy pokazały obniżkę ceny paliw. Po 20 grudnia, czyli od wejścia w życie obniżki akcyzy, mediana ceny litra oleju napędowego spadła o 20 gr (z 5,99 zł 16 grudnia do 5,79 zł 21 grudnia), a w przypadku benzyny Pb 95 spadki były jeszcze większe - z 5,98 zł za litr do 5,75 zł. Następnie ceny ustabilizowały się na tym poziomie lub jeszcze nieznacznie się obniżały. W końcu grudnia zaczęły spadać również ceny gazu LPG. Mediana obniżyła się z 3,36 zł/l 16 grudnia do 3,21 zł/l 21 grudnia i konsekwentnie spadała, osiągając poziom 3,13 zł/l 13 stycznia" - wyliczył UOKiK.

Podkreślił także, że z pierwszego etapu monitoringu wynika, iż badane stacje zareagowały pozytywnie na zmianę akcyzy. Zdecydowana większość z nich (w tym duże sieci) od razu obniżyło ceny, zaś kilka małych stacji zrobiło to z niewielkim opóźnieniem.

Kontrole po obniżce VAT

- Wnikliwie analizujemy widoczne od kilku dni wzrosty cen paliw, które są efektem najwyższych od lat cen baryłki ropy Brent. Obserwujemy już ponowne spadki na giełdach, co wkrótce może mieć przełożenie na niższe ceny na stacjach paliw - podkreślił Chróstny. Jego zdaniem, kierowcy powinni wkrótce płacić mniej po rządowej obniżce podatku VAT na paliwa, planowanej na 1 lutego 2022 r.

- Będziemy nadal monitorować sytuację i sprawdzać, jak reagują stacje benzynowe i czy ceny ulegną obniżeniu – zapowiedział prezes UOKiK.

Inspekcja Handlowa bada jednocześnie jakość paliw; takie kontrole odbywają się dwutorowo. Prezes UOKiK losowo wybiera stacje i wskazuje je odpowiedniej regionalnie Inspekcji Handlowej do sprawdzenia, a IH weryfikuje tych przedsiębiorców, wobec których były skargi lub informacje od organów ścigania, albo u których wcześniej wykryła nieprawidłowości - przypomniał urząd.

Autor:/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości