Czasowa obniżka VAT na żywność i paliwa. Opublikowano ustawę

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Morawiecki w Sejmie o tarczy antyinflacyjnej 2.0
Morawiecki w Sejmie o tarczy antyinflacyjnej 2.0TVN24
wideo 2/6
TVN24Morawiecki w Sejmie o tarczy antyinflacyjnej 2.0

W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę obniżającą VAT na część produktów żywnościowych, paliwa i energię, czyli tak zwaną tarczą antyinflacyjną 2.0. Przepisy wejdą w życie od 1 lutego.

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Ustawa przewiduje, że obniżone stawki podatku mają obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca 2022 roku.

ZOBACZ USTAWĘ

Niższy VAT na żywność i paliwa

Zgodnie z ustawą do zera ma spaść VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc. Z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka tego podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG.

Dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą VAT ma spaść z 8 proc. do zera. VAT na gaz ma spaść z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymana zostanie obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc.

Łączny spadek dochodów budżetu państwa - w wyniku proponowanych zmian - oszacowano na ok. 11,6 mld zł. Obniżenie VAT na żywność i napoje ma się przełożyć na spadek o ok. 2,92 mld zł, w przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł, spadek VAT na nawozy to negatywny skutek dla budżetu na poziomie 0,52 mld zł, na gaz - ok. 2,09 mld zł, na energię elektryczną to ok. 2,30 mld zł, a na energię cieplną - ok. 0,67 mld zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Obniżka VAT na żywność - jakie produkty?

Obniżenie stawki VAT do zera ma objąć takie produkty spożywcze - opodatkowane stawką 5 proc. - jak mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.

W przypadku środków wykorzystywanych do produkcji rolnej obniżka VAT z 8 proc. do zera obejmie nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą, produkty wspomagające produkcję rolną, takie jak środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny w ubiegłym tygodniu zwrócił się do sprzedawców z apelem o obniżki cen produktów spożywczych po zmianie stawki podatku VAT. Jak poinformowała "Dziennik Gazeta Prawna" inspektorzy handlowi od poniedziałku sprawdzają ceny w sklepach.

Informacja o obniżce

Zgodnie z ustawą sprzedawcy produktów spożywczych będą musieli przy kasie umieścić pisemnie czytelną informację, że "od dnia 1 lutego 2022 r. do dnia 31 lipca 2022 r. dla towarów spożywczych obowiązuje stawka podatku od towarów i usług obniżona do wysokości 0 proc.".

Sklepy nie są jednak jedynym miejscem, w którym pojawi się informacja o obniżce podatków wynikających z drugiej odsłony tak zwanej tarczy antyinflacyjnej. W ustawie czytamy, że obowiązek będzie dotyczyć także sprzedawców paliw silnikowych, gazu ziemnego i towarów wykorzystywanych do produkcji rolnej.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości