Rzecznik rządu: szukamy oszczędności

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24
Piotr Mueller o zadłużeniu Polski
Piotr Mueller o zadłużeniu PolskiTVN24
wideo 2/7
TVN24Piotr Mueller o zadłużeniu Polski

Pan premier rozmawia dzisiaj z ministrami, żeby szukać możliwych oszczędności - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" na antenie TVN24 rzecznik rządu Piotr Mueller. Dodał, że budżet na przyszły rok "został skonstruowany konserwatywnie".

Piotr Mueller pytany, czy powyżej pewnego oprocentowania Polska nie będzie pożyczać pieniędzy, odpowiedział, że: "zawsze jest strategia emisji obligacji, która jest poufna, bo generuje sytuację na rynkach finansowych".

- Jakby pan powiedział dzisiaj, za ile możemy maksymalnie pożyczyć, to rynki powiedzą: "oho, to testujemy was, co jesteście w stanie zrobić". Tak się nie negocjuje i nie emituje obligacji - mówił rzecznik rządu.

Zdaniem Muellera "sytuacja na rynku obligacji się poprawiła w ostatnim czasie, to jest dobra informacja".

Szukanie oszczędności

- Zawsze są możliwości oszczędnościowe państwa, jeżeli taka sytuacja by się zdarzała. Zresztą zostało to na przyszły rok założone, że taki wariant istnieje. Pan premier zresztą też rozmawia dzisiaj z ministrami, żeby szukać możliwych, potencjalnych oszczędności - mówił Mueller.

- Szukamy oszczędności, jeżeli chodzi o mniejsze inwestycje, te rozproszone inwestycje, które nie są konieczne w kolejnym roku, inwestycje w urzędach - wymieniał. Na uwagę, że "to nie uratuje budżetu na przyszły rok" odpowiedział, że "budżet jest i tak skonstruowany konserwatywnie".

- To nie jest tak, że jest 10 proc. deficyt budżetu państwa i w tej chwili trzeba zrobić większe oszczędności - powiedział Mueller. Konrad Piasecki zwrócił natomiast uwagę, że potrzeby finansowe państwa są realizowane również przez różnego rodzaju fundusze.

- Zadłużenie sektora finansów publicznych wynosi obecnie około 54 proc., dla porównanie we Francji jest ponad 100 proc., Grecja ponad 200 proc. - wymieniał.

Tarcza antyinflacyjna. "Chcemy zmienić jej elementy"

Konrad Piasecki pytał rzecznika rządu także o tak zwaną tarczą antyinflacyjną. - Chcemy zmienić elementy funkcjonowania tarczy antyinflacyjnej, bo Komisja Europejska twierdzi, że to jest niezgodne z prawem unijnym, podatkowym. Mamy cenę sztywną energii elektrycznej, taryfowanie gazu będzie na posiedzeniu Rady Ministrów. W ten sposób chcemy zastąpić niektóre rozwiązania podatkowe w tym sektorze - powiedział.

Piotr Mueller powiedział, że w przypadku zerowej stawki VAT na żywność "jeżeli będą podejmowane jakieś ruchy, to tylko w sytuacji, gdy będzie widać, że sytuacja w sektorze się poprawiła, co jest w najbliższym czasie mało prawdopodobne".

Podkreślił, że "to zależy jaka będzie inflacja na rynku". - My co kwartał to będzie analizować. (..) Tutaj raczej te rozwiązania zostaną zachowane - powiedział. Dopytywany przez Konrada Piaseckiego odpowiedział, że "(ostatecznej - red.) decyzji jeszcze nie ma i mówię to odpowiedzialnie, to oznacza koszty dla budżetu".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości