Rząd przyjął projekt budżetu na przyszły rok

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP
Mateusz Morawiecki o deficycie budżetowymTVN24
wideo 2/6
TVN24 Mateusz Morawiecki o deficycie budżetowym

Deficyt budżetu państwa w 2021 roku ma wynieść 82,3 miliarda złotych - wynika z projektu, który w poniedziałek przyjął rząd.

- Przyjęliśmy dziś projekt budżetu na przyszły rok - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Dochody mają wynieść 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł.

Pod koniec sierpnia, we wstępnym projekcie dochody szacowano na 403,7 mld zł, a wydatki 486,0 mld zł.

Tym samym deficyt budżetu państwa ma wynieść 82,3 mld zł. Z kolei na koniec 2020 roku deficyt ma wynieść 109,3 mld zł.

Teraz projekt trafi do prac w Sejmie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Budżet na 2021 rok

Jak zapowiadał wcześniej minister finansów Tadeusz Kościński, projekt budżetu na rok 2021 jest kolejnym etapem planu powrotu na ścieżkę wzrostu po światowym lockdownie wywołanym pandemią COVID-19. Zapewniał też, że w budżecie na 2021 rok znajdą się środki zarówno na działania proinwestycyjne, tak konieczne do dalszego pobudzenia gospodarki, jak i na kontynuację programów społecznych, które również łagodzą negatywne skutki pandemii.

Przyjmując budżet rząd założył wzrost PKB w roku 2021 w ujęciu realnym o 4 procent, średnioroczną inflację w wysokości 1,8 procent, wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń o 2,8 procent i wzrost konsumpcji prywatnej w ujęciu nominalnym o 6,3 procent.

Przewidywane jest również uzyskanie dochodów z podatku od sprzedaży detalicznej w wysokości 1,5 mld oraz wpłata 1,3 mld do budżetu państwa z zysku NBP.

Rząd przyjął też strategię zarządzania długiem publicznym. Zakłada ona wzrost relacji państwowego długu publicznego do PKB do 50,4 proc. w 2020 r. i 52,7 proc. w 2021 r., a następnie spadek do 48,1 proc. w 2024 r.

Strategia zakłada wzrost relacji długu sektora instytucji rządowych i samorządowych (wg definicji UE) do PKB do 61,9 proc. w 2020 r. i 64,1 proc. w 2021 r., a następne spadek do 59,5 proc. w 2024 r.

Według strategii głównym źródłem finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa pozostanie rynek krajowy, a udział długu w walutach obcych w długu Skarbu Państwa zostanie utrzymany na poziomie poniżej 25 proc. 

Wstępny projekt ustawy budżetowej na 2021 r. rząd przyjął pod koniec sierpnia br., po czym dokument przesłano do konsultacji w Radzie Dialogu Społecznego. Stronie społecznej nie udało się wypracować wspólnego stanowiska.

Za rok bez recesji?

Jak mówił w poniedziałek podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu Kościński, "odziedziczyliśmy dług powyżej 50 proc. PKB". - Dzięki naszej ciężkiej pracy w ostatnich czterech latach udało nam się go znacząco obniżyć do 43 proc. PKB. To dało nam poduszkę finansową, żeby móc ratować gospodarkę w momencie rozpoczęcia kryzysu wywołanego przez COVID19 - stwierdził.

Szef MF zaznaczył, że ostatnie oceny zagranicznych agencji ratingowych potwierdzają, "że dobrze zarządzaliśmy gospodarką". Przypomniał m.in. piątkowy rating agencji Fitch, która potwierdziła długoterminowy rating Polski w walucie obcej na poziomie "A-" z perspektywą stabilną.

- Najważniejsze, że jest to bardzo ważny sygnał dla potencjalnych inwestorów czy to fizycznych, czy portfelowych, że Polska ma bardzo stabilną gospodarkę - powiedział.

Według Kościńskiego "o tej porze za rok będziemy już po recesji". - Już zakopaliśmy wszystkie skutki, a większość krajów UE będzie jeszcze pewnie 2-3 proc. do tyłu - wskazał.

Szef MF przyznał, że "deficyt jest znaczący". - Ale myślę, że to było konieczne, by ratować miejsca pracy niż później za rok, dwa, trzy, odbudowywać gospodarkę - zaznaczył. - Wtedy byśmy byli naprawdę w tyle - ocenił.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Finansów