"COVID-19 bardziej dotknął młodych na rynku pracy". Nowe dane o bezrobociu

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Stopa bezrobocia w górę. Mateusz Walczak o nowych danych
Stopa bezrobocia w górę. Mateusz Walczak o nowych danychTVN24
wideo 2/5
TVN24Stopa bezrobocia w górę. Mateusz Walczak o nowych danych

Stopa bezrobocia w czerwcu 2020 roku wyniosła 6,1 procent wobec 6,0 procent miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że w ciągu miesiąca liczba bezrobotnych wzrosła o około 15 tysięcy osób.

Z danych GUS wynika, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w czerwcu 1 milion 26 tysięcy. Dla porównania w maju było to 1 milion 11 tysięcy osób.

"Nieznaczny wzrost stopy bezrobocia do 6,1 procent w czerwcu. Wbrew wzorcowi sezonowemu bezrobocie stopniowo pnie się w górze, ale w zaskakująco powolnym tempie, co świadczy o dalej dużej skali chomikowania pracy w krajowych firmach" - napisali we wpisie na Twitterze ekonomiści Banku Pekao.

W czerwcu 2020 w urzędach pracy zarejestrowało się 106,4 tysiąca nowych bezrobotnych. Z drugiej strony, z UP wyrejestrowało się 91,6 tysiąca osób, w tym 61,2 tysiąca osób ze względu na podjęcie zatrudnienia. Dla porównania, w maju takich osób było 39,4 tysiąca.

PAP/Adam Ziemienowicz

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Bezrobocie w czerwcu

Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zwrócił uwagę, że "#Covid19 bardziej dotknął młodych na rynku pracy". "W ciągu roku bezrobocie wśród młodych rosło >3x szybciej niż w przypadku osób 50+. Udział tych grup wiekowych w ogólnej puli bezrobotnych uległ wyraźnej zmianie: obecnie młodzi stanowią 27,2% (+2,3 pp.), osoby 50+ (-2,2 pp.)" - czytamy we wpisie na Twitterze.

Dane GUS o stopie bezrobocia są zgodne z wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości