Święta i sylwester pod palmami. Najpopularniejsze kierunki

Autor:
jr/dap
Źródło:
PAP
Egipt. Odkryto starożytne grobowce z hieroglifami w Sakkarze
Egipt. Odkryto starożytne grobowce z hieroglifami w Sakkarzereuters archive
wideo 2/4
reuters archiveEgipt. Odkryto starożytne grobowce z hieroglifami w Sakkarze

Egipt pozostaje bestsellerem w zimowej ofercie lotniczej - wynika z analizy serwisu wakacje.pl. Także z opracowania konkurencyjnego travelplanet.pl wynika, że turyści w okresie świąteczno-noworocznym najchętniej wybierają egipskie kurorty. Dużym uznaniem cieszą się również Cypr, Malta, Hiszpania i Turcja.

Po przeanalizowaniu trendów sprzedażowych i kierunków podróży, na które Polacy decydują się w dniach od 18 grudnia do 6 stycznia najczęściej, wakacje.pl wskazały miejsca, w których rodacy spędzą świąteczny i noworoczny urlop. Poza Egiptem, Hiszpanią, Dominikaną i Tajlandią, rodacy chętnie skorzystają z uroków Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Tanzanii, Meksyku, Cypru, Malty i Omanu.

Tegoroczne ceny są wyższe niż w ubiegłym roku

Jolanta Kołodziejczyk z wakacje.pl wyjaśniła w komunikacie prasowym, że Egipt pozostaje bestsellerem w zimowej ofercie lotniczej. Dodała jednocześnie, że "jak co roku o tej porze widzimy też duże zainteresowanie dalekimi krajami".

- Na uwagę zasługuje Tajlandia, która po prawie dwuletniej przerwie spowodowanej restrykcyjnymi zasadami wjazdu w czasie pandemii powróciła do oferty biur podróży. Obserwujemy też, że w przypadku kierunków egzotycznych obecnie najlepiej sprzedają się te, do których można dolecieć z Polski bezpośrednio - stwierdziła Kołodziejczyk.

Preferencje Polaków nieznacznie zmieniają się w zależności od tego, czy na wakacje wybierają się w pojedynkę, we dwójkę, czy wspólnie z dziećmi. Poza Egiptem, który króluje we wszystkich kategoriach, w przypadku par w pierwszej piątce znalazły się Cypr, Malta, Hiszpania i Turcja. Rodziny z jednym dzieckiem wybierają również Hiszpanię, Maltę, Cypr i Turcję, te z dwójką dzieci: Maltę, Hiszpanię, Cypr i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Single preferują natomiast Maltę, Turcję, Cypr i Grecję (między innymi Ateny).

Ważnym kryterium wyboru jest także cena podróży, w tym stosunek jakości do ceny. Niestety za tegoroczny wyjazd trzeba zapłacić więcej niż w roku ubiegłym i w zależności od kierunku i liczby uczestników podróży wzrosty wynoszą od kilku do nawet 20 procent więcej w przypadku jednej rezerwacji.

Wzrost kosztów przełożył się na spadek frekwencji

Również z analizy przeprowadzonej przez travelplanet.pl wynika, że tak jak rok temu, turyści w okresie świąteczno-noworocznym najchętniej wybierają egipskie kurorty. Ten kierunek odpowiada za 22,5 proc. wszystkich rezerwacji.

Również w tym przypadku widoczny jest wyraźny wzrost kosztów wypoczynku. Z najnowszych danych wynika, że przed rokiem podróżni lecieli do Egiptu za przeciętnie około 3000 zł, a w tym roku ten koszt skoczył do blisko 4400 zł za osobę. "Taki radykalny wzrost kosztów pociągnął za sobą równie radykalny spadek frekwencji – teraz Egipt wybrało ok. 22 proc. klientów biur podróży. W ubiegłorocznym okresie świąteczno-noworocznym było to prawie 50 proc." - zauważono.

Travelplanet.pl i wakacje.pl, obok fly.pl, to najwięksi multiagenci turystyczni działający na polskim rynku.

Czytaj też: Najpopularniejsze kierunki na świąteczny wypoczynek. Lider stracił przewagę

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości