Trzecie największe lotnisko w Europie przedłuża limity pasażerów

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes
Wakacje 2022. Piotr Henicz o mniejszym zainteresowaniu wyjazdami
Wakacje 2022. Piotr Henicz o mniejszym zainteresowaniu wyjazdamiTVN24
wideo 2/5
TVN24Wakacje 2022. Piotr Henicz o mniejszym zainteresowaniu wyjazdami

Władze lotniska Schiphol w Amsterdamie zapowiedziały, że dzienny limit pasażerów będzie obowiązywał również we wrześniu i październiku. Nadal ma też obowiązywać zalecenie dla pasażerów, by pojawiali się w porcie nie później niż 4 godziny przed odlotem.

We wrześniu limit pasażerów wyniesie 67,5 tys. dziennie, a w październiku wzrośnie do 69,5 tys. Podobne ograniczenia obowiązują również w trakcie trwającego sezonu wakacyjnego.

Władze lotniska poinformowały, że ostrzegły linie lotnicze o spodziewanej zbyt dużej liczbie pasażerów niż można obsłużyć w porcie podczas ferii jesiennych, pod koniec października.

Lotnisko SchipholAnton Gvozdikov / Shutterstock

Utrudnienia dla pasażerów

Holenderskie linie lotnicze KLM przekazały, że decyzja o przedłużeniu limitu oznacza, że przewoźnik będzie musiał ograniczyć sprzedaż biletów na niektóre jesienne rejsy. W czerwcu br. przewoźnik zapowiadał, że pociągnie władze Schiphol do odpowiedzialności za szkody finansowe wynikające z wprowadzonych ograniczeń.

W trakcie pandemii, gdy z powodu restrykcji w podróżowaniu ruch lotniczy znacząco zmalał, ograniczono też zatrudnienie, zwłaszcza wśród personelu naziemnego, a teraz, gdy popyt na latanie wrócił do poziomu sprzed pandemii, okazało się, że na lotniskach brakuje personelu do obsługi bagaży, kontroli bezpieczeństwa, ochrony czy sprzątania, przez co linie lotnicze nie są w stanie wykonywać wszystkich zaplanowanych lotów.

Lotnisko Schiphol w Amsterdamie to trzeci port w Europie pod względem natężenia ruchu lotniczego, po paryskim porcie Charlesa de Gaulle'a i londyńskim Heathrow.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: Reuters, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Anton Gvozdikov / Shutterstock

Pozostałe wiadomości