Sztuczna inteligencja pod lupą amerykańskiego Kongresu. Na stole dwa projekty ustaw 

Autor:
JW/ToL
Źródło:
Reuters
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"
"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"TVN24
wideo 2/7
TVN24"Do 2050 roku nawet połowa miejsc pracy zostanie zastąpiona sztuczną inteligencją"

W czwartek amerykańscy senatorowie przedstawili dwa oddzielne, ponadpartyjne projekty uchwał w sprawie sztucznej inteligencji. Ma to związek z szybkim rozwojem tej technologii i rosnącymi potencjalnymi problemami, jakie mogą się pojawić. 

Pierwszy z projektów wymagałby od rządu USA przejrzystości w zakresie wykorzystywania sztucznej inteligencji do interakcji z ludźmi. Drugi ustanowiłby nowy urząd w celu ustalenia, czy Stany Zjednoczone pozostają konkurencyjne w zakresie najnowszych technologii.

Jak podaje Reuters, amerykańscy ustawodawcy zaczynają zastanawiać się, jakie nowe przepisy mogą być potrzebne ze względu na rozwój sztucznej inteligencji. Technologia ta trafiła na pierwsze strony gazet i portali internetowych na początku tego roku, kiedy ChatGPT, program AI, który może odpowiadać na pytania w formie pisemnej, stał się ogólnie dostępny i wywołał niemałą furorę.

Nadzór człowieka nad AI

Senator Gary Peters, demokrata, który przewodniczy komisji bezpieczeństwa wewnętrznego, przedstawił projekt ustawy wraz z republikańskimi senatorami Mike'em Braunem i Jamesem Lankfordem. Projekt wymagałby od agencji rządowych USA informowania ludzi, kiedy agencje wykorzystują sztuczną inteligencję do interakcji z nimi. Ustawa wymaga również od agencji stworzenia możliwości odwołania się od wszelkich decyzji podjętych przez sztuczną inteligencję.

- Rząd federalny musi być proaktywny i przejrzysty w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji i zapewnić, że decyzje nie będą podejmowane bez nadzoru ze strony człowieka - powiedział Braun.

USA mają pozostać konkurencyjne w zakresie AI

Z kolei demokraci Michael Bennet i Mark Warner, wraz z republikańskim senatorem Toddem Youngiem, zaproponowali przepisy, które ustanowiłyby Biuro Globalnej Analizy Konkurencji, które miałoby zapewnić, że Stany Zjednoczone pozostaną na czele stawki w rozwoju sztucznej inteligencji.

- Nie możemy sobie pozwolić na utratę przewagi konkurencyjnej w strategicznych technologiach, takich jak półprzewodniki, obliczenia kwantowe i sztuczna inteligencja, na rzecz konkurentów takich jak Chiny - powiedział Bennet.

Wcześniej w tym tygodniu Chuck Schumer, lider większości w izby wyższej Kongresu Stanów Zjednoczonych, przekazał, że zaplanował trzy posiedzenia dla senatorów na temat sztucznej inteligencji. Obejmują ogólny przegląd sztucznej inteligencji, a także badanie, w jaki sposób osiągnąć amerykańskie przywództwo w zakresie sztucznej inteligencji. Zaplanowano także tajną sesję na temat kwestii i implikacji związanych z obronnością i wywiadem.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ToL

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Andrea Izzotti/Shutterstock

Pozostałe wiadomości