Tech

Rządowa strona internetowa jak urzędnik. Przyjmuje od 8.30 do 15.30

Tech

giif.mofnet.gov.plTak wygląda strona Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, gdy ma fajrant

Od 8.30 do 15.30 - w takich godzinach w dni robocze pracuje podstrona internetowa Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Co więcej, skorzystają z niej tylko osoby używające przeglądarki Internet Explorer. Resort finansów tłumaczy, że takie są przepisy.

Brzmi mi to jak absurdalny żart, a jednak jest to prawda. Jedna z podstron serwisu internetowego Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (www.giif.mofnet.gov.pl/giif) działa tylko w dni robocze od godz. 8.30 do 15.30. Strona służy do przesyłania plików zawierających informację o transakcjach przekraczających ponad 15 tys. euro oraz podejrzanych w formie teletransmisji. Korzystają z niej np. banki lub notariusze.

Co jeszcze?

Co ciekawe, aby zalogować się do systemu należy korzystać z przeglądarki Internet Explorer, którą nawet jej producent, czyli Microsoft uznał za przestarzałą i zdecydował o jej wycofaniu z użytkowania. Jeśli mimo to będziemy próbowali wejść na podstronę GIIF np. z popularnych przeglądarek Mozilla Firefox lub Google Chrome, to resort finansów poinformuje nas, że strona "wymaga użycia przeglądarki Internet Explorer".

Co zrobić?

Gdy zainstalujemy Internet Explorer i - tak jak chce ministerstwo - wejdziemy na stronę korzystając z przeglądarki Windowsa, to będziemy musieli pobrać specjalną instrukcję w PDF. Dowiemy się z niej jak ustawić przeglądarkę, aby strona uruchomiła się. Jednak to nie koniec problemów, bo portal jest obsługiwany jedynie przez Windows Vista i Windows 7. Jeżeli używamy starszych systemów operacyjnych lub korzystamy z urządzeń Apple'a, to niestety rządowa strona będzie dla nas niedostępna. Kiedy już zastosujemy się do wszelkich instrukcji bezpieczeństwa, pobierzemy odpowiednie dodatki do przeglądarki i wczytamy certyfikaty, to strona w końcu zacznie działać. Niestety, jeśli jest już po godz. 15.30, to na podstronę GIIF będziemy mogli wejść dopiero następnego roboczego dnia. Strona pracuje bowiem od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 do 15.30.

Resort tłumaczy

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że strona internetowa Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/dzialalnosc/giif/) jest czynna całą dobę przez cały tydzień i służy do informowania o działalności GIIF. Natomiast adres www.giif.mofnet.gov.pl/giif jest według resortu kanałem przeznaczonym jedynie do przesyłu plików zawierających informację o transakcjach w formie teletransmisji. "Strona ta jest dedykowana tylko dla instytucji raportujących do GIIF, np. takich jak banki, czy inne instytucje finansowe, a także notariuszy i jest jednym z kanałów przesyłu informacji o transakcjach przekraczających ponad 15 tys. euro oraz podejrzanych. Raportowanie odbywa się zgodnie z wymogami przepisów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Instytucje zobowiązane do takich czynności korzystają z tej możliwości tylko w dni robocze, pomiędzy godz. 8.30 a 15.30. Dostępność strony we wskazanych godzinach wynika ze sposobu organizacji przyjmowania danych za pomocą tego kanału, bazującego na analizie zasad bezpieczeństwa transferu" - wyjaśnia Ministerstwo Finansów. Resort dodaje, że poza wspomnianym kanałem banki, czy notariusze mogą przekazać informację o transakcjach na skrzynkę e-mailową, która działa całą dobę. "A także na nośnikach magnetycznych lub papierze" - dodaje MF.

Ministerstwo nie wyjaśniło, dlaczego rządową stronę można obsłużyć tylko z przeglądarki Internet Explorer oraz systemów operacyjnych Windows Vista i Windows 7.

Schemat systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu mf.gov.pl/

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: giif.mofnet.gov.pl

Pozostałe wiadomości