Tech

Niezwykły robot z Rosji. "Sztuczna inteligencja, nie Terminator"

Tech


Rosja podejmuje wyścig technologiczny z naukowcami z Doliny Krzemowej i tworzy robota wyglądem przypominającego człowieka. Maszyna potrafi strzelać z broni i jeździć samochodem.

Fiodor, czyli człekokształtny robot precyzyjnie celuje z pistoletu i może być niebezpieczny w razie potrzeby - informują dziennikarze CNN.

"Tworzymy sztuczną inteligencję, a nie Terminatora" - napisał na swoim profilu na Twitterze rosyjski wicepremier Dimitrij Rogozin, który jako pierwszy pochwalił się nowym wynalazkiem.

Autentyczność filmu potwierdziła stacja CNN, powołując się z rosyjską agencją rządową.

Zdaniem premiera Rogozina, ćwiczenia z bronią miały nauczyć maszynę samodzielności i podejmowania decyzji.

Robot za kółkiem

Innowacyjny wynalazek potrafi działać autonomicznie. Oprócz tego, jest zdolny do odwzorowania ruchów człowieka, na przykład może podawać dłoń. Robot potrafi także sprawnie korzystać z narzędzi oraz robić pompki. Fiodorowi nie jest obca również sztuka prowadzenia samochodu.

Maszyna została stworzony przez naukowców z rosyjskiej Fundacji na rzecz Zaawansowanych Projektów Badawczych z myślą o dalszym rozwoju jego umiejętności. Obecnie agencja rządowa przeprowadza konkurs na ulepszanie oprogramowania Fiodora.

Autor: ps/gry / Źródło: TVN24 BiS, CNN

Raporty:
Pozostałe wiadomości