3D w TVN24 BiS

26 kwietnia 2017

Nawet dwa tysiące metrów sześciennych - na wydobycie takiej ilości ropy w ciągu doby pozwalają niektóre platformy wiertnicze. Największe z nich mają pokłady o długości przekraczającej 200 metrów i ważą 13 ton. Są także w stanie wwiercić się na głębokość 12 tysięcy metrów. Na takich platformach może pracować do 150 osób. Ponadto na ich wyposażeniu muszą znajdować się lądowiska dla helikopterów. O szczegółach w TVN24 BiS mówił Łukasz Kijek.

Ruszył wyścig o skonstruowanie nowego samolotu pasażerskiego, który będzie poruszał się szybciej niż dźwięk. Szykowany przez firmę Aerion samolot AS2 ma latać 1400 kilometrów na godzinę, czyli o 450 km/h szybciej niż Boeing 777 i o 150 km/h szybciej niż bariera dźwięku. Pierwszy próbny lot planowany jest na 2023 lot. W najbliższych latach swoje maszyny tego typu chcą przedstawić także Boom Technology oraz Lockheed Martin, który współpracuje w tej sprawie z NASA. Obecnie loty ponaddźwiękowe są codziennością w wojsku. Pierwszym samolotem pasażerskim szybszym niż dźwięk był słynny Concorde, ale jego produkcji zaprzestano ze względu m.in. wysokie koszty. Więcej o samolotach, które mogą znacznie skrócić czas podróży, mówił w TVN24 BiS Łukasz Kijek.

Sonda Parker Solar Probe zostanie wystrzelona latem tego roku i docelowo ma przelecieć tak blisko Słońca jak nigdy dotąd. Urządzenie o rozmiarach małego samochodu ma sprawdzić w jaki sposób energia i ciepło przemieszczają się w tak zwanej koronie słonecznej. Chodzi o lepsze zrozumienie tego, co przyspiesza wiatr słoneczny, który po dotarciu na Ziemię może spowodować spore zaburzenia na przykład w systemach elektrycznych. Naukowcy wiążą z misją olbrzymie nadzieje, że zrewolucjonizuje ona rozumienie Słońca i Ziemi. O szczegółach w TVN24 BiS mówił Łukasz Kijek.

System rakietowy S-400 Triumf - tak w praktyce może wyglądać odpowiedź na ewentualne amerykańskie uderzenie w Syrii. Jak wskazywał w TVN24 BiS Łukasz Kijek, S-400 to najnowocześniejszy rosyjski system przeciwlotniczy średniego i dalekiego zasięgu. Według rosyjskich źródeł może jednocześnie namierzać i naprowadzać rakiety na wiele celów znajdujących się w odległości nawet do 400 kilometrów.

Ma 154 metry długości, ponad 20 metrów szerokości, a na jego pokładzie służy ponad 300 oficerów i marynarzy. Jednostka wyposażona jest w system nowoczesnych i zaawansowanych technologii, dzięki którym można skutecznie namierzać zagrożenia i z chirurgiczną precyzją atakować cele oddalone o setki kilometrów. Pentagon poinformował, że amerykański niszczyciel USS Donald Cook, uzbrojony w rakiety Tomahawk, opuścił cypryjski port w Larnace. Według CNN okręt płynie ku wodom terytorialnym Syrii. Wcześniej rosyjskie media podawały, że Donald Cook znajduje się w okolicy morskiej bazy Rosji w syryjskim porcie Tartus.

Umowę zakupu systemu Patriot w ramach pierwszej fazy programu Wisła podpisał w środę szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak w obecności między innymi prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego. System Patriot wraz z systemem zarządzania polem walki będzie w tej fazie kosztował 4 mld 750 mln dolarów. W TVN24 BiS temat komentował Janusz Onyszkiewicz, były szef MON.

73 miliony złotych - tyle na zdeponowanym złocie zarobił w ostatnich trzech latach Narodowy Bank Polski. Chodzi o 98 ton tego kruszcu, który znajduje się w skarbcu Banku Anglii. Za przetrzymywanie sztabek w Londynie Polska zapłaciła w ubiegłym roku 80 tysięcy złotych. Nie jesteśmy jednak tutaj wyjątkiem. W podziemiach Banku Anglii swoje rezerwy złota trzyma około 60 krajów, choć z tego grona w ostatnich dniach wypadły Węgry. Tamtejszy bank centralny poinformował o ściągnięciu wszystkich trzech ton kruszcu do Budapesztu. O szczegółach w TVN24 BiS mówił Łukasz Kijek.

Największe firmy technologiczne i motoryzacyjne inwestują miliardy dolarów w rozwój autonomicznych samochodów. Wyścig nabiera rozpędu. Możliwości jest wiele, a wizja przyszłości niezwykle kusząca. Najważniejsze pytanie dotyczy jednak bezpieczeństwa. O szczegółach w TVN24 BiS mówił Łukasz Kijek.

Podróżowanie między kontynentami nigdy w historii nie było łatwe tak, jak dziś. Razem z ludźmi podróżują jednak różnego rodzaju bakterie. Tworzy to poważne ryzyko. Na świecie, także w Polsce grasują już tzw. superbakterie, które są odporne na wszelkiego rodzaju antybiotyki. O jednej z nich w TVN24 BiS opowiadał Łukasz Kijek.

Wygląda na to, że to pierwszy tego typu obiekt, który zaobserwowano w naszej galaktyce, pochodzący z innego układu planetarnego. Oumuamua, bo tak go nazwano, przypomina ogromne, skaliste cygaro i porusza się po hiperbolicznej orbicie. Dziwny obiekt odkrył na niebie 19 października Rob Weryk z Instytutu Astronomii Uniwersytetu Hawajów. O szczegółach w TVN24 BiS mówi Jan Niedziałek.

Na pokład zabiorą 14 pasażerów, a ich zasięg to 12,5 tysiąca kilometrów - mowa o amerykańskich samolotach Gulfstream G550, które będą przewoziły najważniejsze osoby w państwie. Maksymalna prędkość, jaką osiągają, to 0,88 macha, czyli prawie 1078 kilometrów na godzinę. O szczegółach w TVN24 BiS mówi Jan Niedziałek.

Stany Zjednoczone prężą muskuły przed reżimem Korei Północnej. Nad Półwyspem Koreańskim przeleciały dwa amerykańskie bombowce typu B-1B-lancer. Ćwiczenia przeprowadzono tuż przed rozpoczęciem wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Azji. Amerykanie mają także w swoim arsenale bombowiec B-52 oraz B-2. Samoloty są w stanie przenosić najpotężniejszą broń konwencjonalną, czyli bombę GBU 57. Materiał programu "Dzień na Świecie" TVN24 BiS.

Lata z prędkością do 100 kilometrów na godzinę, a w powietrzu może spędzić do 30 minut. Mowa o autonomicznej taksówce powietrznej, która pomyślnie przeszła pierwsze loty testowe w Dubaju. Volocopter na swój pokład zabierze maksymalnie dwie osoby. Według szefów niemieckiego start-upa, taksówka jest całkowicie bezpiecznym środkiem transportu, chętni mają ją zamawiać przez specjalną aplikację. Marzeniem władz Dubaju jest, aby prototypowe taksówki przewoziły turystów już podczas Expo 2020.

Po kilkunastu latach kończy się misja Cassini-Huygens, której celem było badanie Saturna. W piątek sonda wejdzie w atmosferę planety i ulegnie zniszczeniu. Naukowcy z NASA mają nadzieję, że wcześniej Cassini prześle jednak unikatowe dane zebrane podczas tego manewru. O szczegółach w TVN24 BiS mówił Łukasz Kijek.

11 września 2001 roku terroryści porwali cztery samoloty. Dwa z nich trafiły w wieże World Trade Center, a trzeci uderzył w budynek Pentagonu. Zamachowcy mieli w swoich rękach jeszcze jedną maszynę, która miała rozbić się w Waszyngtonie. Prawdopodobnie jej celem miał być Kapitol. Tak się jednak nie stało, bo samolot rozbił się w Shanksville w Pensylwanii.

Lotnisko w Kijowe, agencje marketingowe w Wielkiej Brytanii, czy kancelarie prawne w Stanach Zjednoczonych - to tylko niektóre ofiary wirusa Petya. Zainfekowano nim systemy komputerowe w kilkudziesięciu krajach. Mapa wskazuje, że cyberatak szedł ze wschodu na zachód - mówił w programie "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS Łukasz Kijek.

Rozpiętość skrzydeł wynosząca 117 metrów i waga przekraczająca 200 ton - to parametry największego samolotu świata. Stratolaunch wreszcie ujrzał światło dzienne na lotnisku Mojave. Żeby wznieść latającego giganta w powietrze potrzeba pasa startowego o długości co najmniej 3700 metrów oraz pracy sześciu silników odrzutowych - o tym w programie "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS mówił Łukasz Kijek.

Sonda Cassini kończy swoją kosmiczną karierę. Po 13 latach badania Saturna, należący do Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, bezzałogowiec dostał z Ziemi rozkaz do popełnienia samobójstwa - o tym w programie "Otwarcie dnia" w TVN24 BiS mówił Patrycjusz Wyżga.