Przedsiębiorcy bezradni wobec hakerów. A zagrożenie rośnie

Tech


Złośliwe oprogramowanie i wyłudzanie danych (phishing) nadal są postrzegane przez firmy jako największe cyber-zagrożenia - wynika z Światowego Badania Bezpieczeństwa Informacji EY. Specjalista EY alarmuje, że wielu przedsiębiorców nie radzi sobie z atakami hakerów.

- E-maile, które do złudzenia przypominają te wysyłane przez banki, firmy kurierskie czy ubezpieczycieli stają się coraz częstszym wyzwaniem dla zarządów przedsiębiorstw - mówił podczas prezentacji wyników 18 Światowego Badania Bezpieczeństwa Informacji EY, specjalista ds. zarządzania ryzykiem informatycznym w EY Michał Kurek.

Nie tylko zaawansowani hakerzy

Jak podkreślił, problem jest tym poważniejszy, że dostęp do złośliwego oprogramowania nie jest wyłącznie domeną zaawansowanych hakerów. - Obecnie czarny rynek podziemia internetowego jest tak rozwinięty, że kupno oprogramowania wykorzystujące luki dla laików nie jest w zasadzie żadnym problemem - zaznaczył. Według Kurka w porównaniu z poprzednimi edycjami badań, w których przedsiębiorcy jako źródło największego zagrożenia wskazywali niefrasobliwość własnych pracowników, w tegorocznej ankiecie, najwięcej badanych wskazało, że najpoważniejsze zagrożenia pochodzą z zewnątrz. Jak ocenił wynika to z rosnącej świadomości, że grupy przestępcze są już tak wyspecjalizowane, że są w stanie działać równie niezauważenie co pracownik wewnątrz. - Przez to ataki są często wykrywane przez strony trzecie, a nie zespoły odpowiedzialne za bezpieczeństwo cybernetyczne firm. Firmy są podatne na ataki, ponieważ jak wskazali ankietowani, nie dysponują odpowiednim budżetem lub nie mogą pozyskać z rynku odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów. Przez to jedynie 12 proc. respondentów ma poczucie, że ich komórka odpowiedzialna za bezpieczeństwo działa poprawnie - zaznaczył ekspert EY.

Ataki trudne do wykrycia

Jego zdaniem, firmom nadal trudno wykryć, że są atakowane. - Gdy analizujemy głośne incydenty to widzimy, że firmy przez wiele miesięcy, a czasem lat, nie są świadome, że są obiektem ataku. Przez ten czas haker może zrobić bardzo dużo. Firmom jest trudno zebrać informacje w całość i wykryć organizacje w niej działające. Trudno jest jest również obliczyć straty spowodowane atakiem, ponieważ często dotyczą one wizerunku firmy - dodał Kurek. Jak podkreślił, polskie firmy nadal nie widzą całościowo swojego bezpieczeństwa cybernetycznego i często uważają, że ogranicza się ono do kwestii odpowiedniej technologii.

- Tylko kiedy technologia jest połączona z procedurami i odpowiednio wykwalifikowanym personelem, wówczas daje odpowiedni poziom bezpieczeństwa. W przeciwnym razie, pominięcie czynnika ludzkiego może prowadzić do fałszywego poczucia bezpieczeństwa - zarząd ma przekonanie, że wydając mnóstwo pieniędzy jest bezpieczny. Łatwiej jest wydać pieniądze na technologia, niż zrozumieć, że powinno się bardzo dbać od dobór i weryfikację ludzi odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informacji" - uważa Kurek. Podkreślił też, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest outsourcing bezpieczeństwa cybernetycznego, czyli zlecenie dbania o bezpieczeństwo biznesu wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym. - Często firma, która obsługuje 50 banków pod kątem bezpieczeństwa, znacznie lepiej orientuje się w zagrożeniach i atakach, niż poszczególne jednostki bezpieczeństwa w pojedynczych bankach - dodał Kurek. W 18. Światowym Badaniu Bezpieczeństwa Informacji wzięło udział 1755 reprezentantów firm z 67 krajów – w tym Polski. W większości były to osoby odpowiedzialne za technologie informatyczne bądź bezpieczeństwo IT z 25 sektorów. Badanie zostało przeprowadzone między czerwcem a wrześniem 2015 roku.

Hakerzy ujawnili dane niewiernych:

Hakerzy ujawnili dane niewiernych. FBI wszczęła śledztwo w sprawie Ashley Madisontvn24

Autor: tol / Źródło: PAP