Tech

Postawili na nowe technologie i to się opłaciło. Oto najbogatsi tech-miliarderzy

Tech

Wikipedia Ma, Zuckerberg i Gates - inwestycje w technologie im się opłaciły

Ostatni rok na giełdzie był dość burzliwy, ale był dobrym okresem dla miliarderów technologicznych. Skumulowany majątek 100 najbogatszych osób w branży technologicznej magazyn "Forbes" szacuje na 892 mld dolarów. To o 6 proc. więcej niż przed rokiem. Z przykrością stwierdzić trzeba, że na liście nie ma żadnego Polaka.

Magazyn „Forbes” swój ranking technologicznych miliarderów publikuje po raz drugi. Minimalna wartość netto majątku wynosi teraz 2,2 mld dol., podczas gdy w zeszłym roku były to 2 mld dol. 53 bogaczom udało się pomnożyć swoje majątki, podczas gdy 27 „zbiedniało”.

Do listy dołączyło 12 nowych osób. Pięciu najzamożniejszych dodało do swoich majątków w ciągu ostatniego roku łącznie 36,9 mld dol. , co odpowiada dwóm trzecim wszystkich zysków.

Najbogatsi tech-miliarderzy

1. Bill Gates. Z fortuną szacowana na 78 mld dol. założyciel Microsoftu po raz kolejny otrzymuje tytuł najbogatszego miliardera technologicznego. Nawet gdyby do rankingu włączyć inne branże, nikt nie zdołałby odebrać mu tytułu najbogatszego człowieka świata, którym cieszy się od ponad dwóch dekad. Gates nie jest już prezesem Microsoftu, nadal sprzedaje swoje udziały w firmie i skupia się na działalności filantropijnej. 2. Jeff Bezos. Choć jest dopiero drugi na liście najbogatszych, to jednak przoduje pod względem przyrostu majątku. Bezos jest prezesem i założycielem Amazona. Jego majątek szacuje się na 66,2 mld dol., czyli o 18,4 mld dol. więcej w stosunku do ubiegłego roku. Kurs akcji Amazona wzrósł od lutego br. o ponad 40 proc. Głównie za sprawą sukcesu Amazon Web Services, dzięki któremu Amazon notuje zyski piąty kwartał z rzędu. 3. Mark Zuckerberg. Założyciel i prezes Facebooka ma w swoim ręku majątek wysokości 54 mld dol., co pozwoliło mu się wspiąć z czwartego na miejsce trzecie. Awans zawdzięcza 30-procentowemu skokowi wartości akcji społecznościowego giganta. Zuckerberg jest teraz najbogatszym człowiekiem w Kalifornii. 4. Larry Ellison - 51,7 mld dol. (Oracle) 5. Larry Page - 39 mld dol. (Google) 6. Sergey Brin - 38,2 mld dol. (Google) 7. Steve Ballmer - 27,7 mld dol. (Microsoft) 8. Jack Ma - 25,8 mld dol. (Alibaba) 9. Ma Huateng - 22 mld dol. (Tencent) 10. Michael Dell - 20 mld dol. (Dell )

Kraje z największą liczbą miliarderów technologicznych

Okazuje się, że ponad połowa z setki najbogatszych pochodzi ze Stanów Zjednoczonych - ośmiu z nich znajduje się w pierwszej dziesiątce.

Stany Zjednoczone - 51 Chiny - 19 Kanada - 5 Niemcy - 4 Korea Południowa - 3 Japonia - 3 Hong-Kong - 3 Tajwan - 2 Izrael - 2 Indie - 2 Australia - 2 Wielka Brytania -1 Singapur - 1 Rosja - 1 Brazylia - 1

Tylko pięć kobiet

Wśród setki najbogatszych miliarderów znalazło się zaledwie pięć kobiet. Dwie z nich - obie pochodzące z Hongkongu - swój majątek zawdzięczają produkcji ekranów dotykowych. Najbogatsza Amerykanka zbiła zaś fortunę dzięki oprogramowaniu Epic System wykorzystywanym w ochronie zdrowia (2,7 mld dol.). Inną bogaczką z USA jest Meg Whitman, prezeska Hewlett-Packard z majątkiem 2,2 mld dol.

Jak to wyliczono?

Podczas konstruowania listy, „Forbes” wyłączył ze swojej definicji „technologii” branże telekomunikacyjną i media. Uwzględnił za to biznesmenów, którzy są aktywni w takich sektorach jak: hardware, software, social media, internetowe gry hazardowe oraz produkcja high-tech.

W tegorocznym zestawieniu pominięto także Laurene Powell Jobsa, który otrzymał cały swój „technologiczny” majątek w spadku. Jeśli zaś chodzi o firmy notowane na giełdzie, uwzględniono ceny udziałów oraz kursy walut z chwili zamknięcia parkietów w piątek 5 sierpnia br.

Zobacz: lista najbogatszych Polaków

Lista najbogatszych Polaków. Na szczycie rodzeństwo Kulczykówtvn24

Autor: ag//ms / Źródło: Forbes

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia