Francuzi stworzyli rewolucyjną kartę kredytową. Będzie mniej oszustw?

Tech

Oberthur TechnologiesKarta Oberthur Technologies co kilkanaście minut zmienia kod CVV

Francuska firma Oberthur Technologies stworzyła kartę kredytową, która może zapobiegać oszustwom. Specjalny chip zasilany baterią samoczynnie zmienia jeden z zabezpieczających kodów na "plastiku", co czyni go bezużytecznym dla złodzieja.

Karta francuskiej firmy ma wszczepiony chip, który za pomocą litowo-jonowej baterii wielkości znaczka pocztowego zmienia co 40-60 minut kod CVV - trzycyfrowy numer, który znajduje się na końcu numeru karty kredytowej w polu przeznaczonym na podpis.

Drogie rozwiązanie

Kod CVV trzeba podać ze względów bezpieczeństwa podczas zakupów w sieci razem z datą jej ważności i numerem karty kredytowej.

Teraz, nieustanne zmiany kodu będą sprawiały, że karta stanie się bezużyteczna dla każdego, kto np. spisałby jej dane i chciałby się nią posłużyć w internecie.

Jest jednak jeden problem. Karta Oberthur Technologies jest 50 razy droższa od tradycyjnych kart z paskiem magnetycznym i 10 razy droższa od najnowszych kart chipowych.

Firma planuje sprzedawać karty bankom w cenie od 10 do 20 dolarów za sztukę. Ta cena może być dla instytucji finansowych ogromnym obciążeniem - wymiana 30 mln kart to koszt minimum 300 mln dolarów.

Nie wiadomo, czy banki zdecydują się na wydanie tych pieniędzy, ale jak przekonuje dyrektor firmy w USA Martin Ferenczi, niższe koszty oszustw i mniejszy ból głowy klientów są ich warte.

Firma liczy, że ich karta pojawi się w portfelach w 2017 roku.

Autor: tol / Źródło: CNN Money

Źródło zdjęcia głównego: Oberthur Technologies