TVN24 Biznes | Tech

To koniec dla telefonów BlackBerry. "Klienci muszą zacząć posługiwać się nowym sprzętem"

TVN24 Biznes | Tech

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Cieszyński o zmianach dla użytkowników telefonicznych kart prepaid (materiał z 2021 roku)
Cieszyński o zmianach dla użytkowników telefonicznych kart prepaid (materiał z 2021 roku)TVN24
wideo 2/4
TVN24Cieszyński o zmianach dla użytkowników telefonicznych kart prepaid

Od 4 stycznia 2022 roku telefony BlackBerry przestają działać. Kanadyjska firma wycofała się z projektowania oraz produkcji sprzętu telefonicznego i zajmuje się teraz wyłącznie tworzeniem oprogramowania dla firm i rządów.

Urządzenia BlackBerry od 4 stycznia przestają działać

Telefony BlackBerry z systemem operacyjnym 7.1 lub wcześniejszym stracą dostęp do firmowej platformy i przestaną działać we wtorek, niemożliwe będzie już korzystanie z funkcji telefonu, wysyłania SMS-ów, połączeń internetowych czy Wi-Fi.

"Klienci muszą zacząć posługiwać się nowym sprzętem (..) Klienci, którzy mieli adresy mailowe BlackBerry lub posługiwali się przekierowywanymi na taki mail programami pocztowymi, muszą zacząć korzystać z innych maili" - przypominała na swojej stronie internetowej firma.

Część klientów nadal będzie mogła korzystać ze swoich telefonów, jeśli używają one systemu Android, a ich producenci mają odpowiednią licencję.

22 grudnia ub.r. BlackBerry przypomniał swój komunikat z września 2020 r., zapowiadający zakończenie możliwości posługiwania się sprzętem BlackBerry w styczniu 2022 r.

Od naszych Czytelników dostajemy informacje, że niektóre sprzęty BlackBerry nadal działają. "Posiadam i korzystam z kilku oryginalnych telefonów Blackberry na starym systemie bez podlaczania ich do internetu i do chmury, aby zapewnić maksimum bezpieczenstwa" - napisała jedna z internautek. Jak dodała, sprzęty działają bez zarzutu, w tym wykonywanie i odbiór połączeń oraz wysyłanie SMS-ów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Aplikacja na początku pandemii

W 2020 r., w początkowej fazie pandemii COVID-19, to właśnie ochotnicy z BlackBerry współpracowali przy tworzeniu bezpłatnej i lekko tylko obciążającej system operacyjny aplikacji na telefony komórkowe, umożliwiającej powiadamianie o kontakcie z osobą przetestowaną pozytywnie na obecność koronawirusa. Aplikacja gwarantowała anonimowość, nie zbierała żadnych danych, bazowała na sygnale Bluetooth.

Premier Kanady Justin Trudeau zachęcał w czerwcu 2020 r. do jej instalowania, przez kilka miesięcy była promowana. Ponieważ jednak w Kanadzie za służbę zdrowia odpowiadają prowincje, a niektóre z nich niechętnie odnosiły się do federalnej propozycji, aplikacja nie przyniosła takich skutków, jakich się po niej spodziewano.

Telefony BlackBerry z klawiaturą

BlackBerry był przez długi czas jednym ze smartfonów chętnie wybieranych przez biznes, ze względu na bezpieczeństwo i wygodną obsługę. Ostatni nowy model pojawił się w 2015 r.

W 2016 r. prezes zarządu BlackBerry John Chen poinformował o zakończeniu przeprowadzania zmian w profilu działalności firmy.

W 1984 w kanadyjskim mieście Waterloo, w prowincji Ontario Mike Lazaridis i Doug Fregin stworzyli firmę Research In Motion Ltd. W 1999 r. na rynku pojawił się pager BlackBerry, wyposażony w klawiaturę umożliwiającą bezpośrednie przesyłanie wiadomości. W 2008 r., rok po tym, gdy Apple zaczął sprzedawać pierwszego iPhone'a, Research In Motion wszedł na rynek z własnym smartfonem z ekranem dotykowym, który jednak nie odniósł sukcesu, podobnie późniejszy tablet BlackBerry PlayBook.

Lazaridis i ówczesny prezes firmy Jim Balsille zostali w 2012 r. usunięci z zarządu, nowym szefem został Thorsten Heins, który przyszedł z Siemensa. To właśnie za czasów Heinsa firma zmieniła nazwę z Research in Motion na BlackBerry i zlikwidowała 4,5 tys. miejsc pracy. W 2013 r. szefem BlackBerry został John Chen, którego receptą na przetrwanie firmy było zajęcie się oprogramowaniem.

Licencję na produkcję smartfonów BlackBerry 5G ma od 2020 r. amerykańska firma OnwardMobility, ale jej strona internetowa nie przedstawia żadnych szczegółów, zaś zainteresowanych informuje „że to tylko wzmianka o intrygujących rzeczach, które OnwardMobility robi, by pomóc firmom być niezwyciężonymi”.

Telefon BlackBerryShutterstock

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości