Polska i Świat

Polska i Świat

Katy Perry kontra zakonnice. Bój o klasztor

Katy Perry kontra zakonnice. Znana wokalista podpisała wstępną umowę z władzami kościoła w Los Angeles w sprawie kupna byłego klasztoru. Sprawa byłaby zamknięta gdyby siostry zakonne nie zmieniły zdania. Zrobiły to podobno po zobaczeniu teledysków Perry. Sprawa trafiła do sądu. Na razie tego na Ziemi. Materiał programu "Polska i Świat".

Zamiast trafić do rzeźni, dostały drugie życie

Człowiek, który daje drugą szansę niepokornym koniom. To często piękne czystej krwi araby, kupowane jako maskotki, trafiające później do rzeźni. Robert Kazimierski z Mniszkowa przygarnia je, prostuje charaktery i daje szanse na życie. Materiał programu "Polska i Świat".

Fotoradary do poprawki. Wiele działa nielegalnie

Jedna czwarta fotoradarów mobilnych straży miejskich i gminnych działa nielegalnie. Okazało się, że pracują na częstotliwościach wojskowych, co jest surowo zabronione. Sprawdzamy z jaką prędkością urzędnicy zamierzają coś z tym zrobić. Materiał programu "Polska i Świat".

Więzienie niczym wehikuł czasu

Nastoletni mordercy właśnie wychodzą na wolność. Gdy usłyszeli wyrok mieli po 12 i 13 lat. Teraz kończą 16-letnią odsiadkę i muszą się nauczyć żyć na nowo w zupełnie nowej, zmienionej Ameryce. Ludzie, dla których wolność oznacza podróż w czasie. Materiał programu "Polska i Świat".

Kukiz zarzuca sieci w internecie

Bez programu jeszcze można, ale bez list już się nie da. Paweł Kukiz prześwietla chętnych i sam decyduje, kto, gdzie i za kim stanie w kolejce do Sejmu. Podobno wyłowić zaufanych ludzi nie jest łatwo. Dlatego Kukiz zarzuca sieci w internecie. Materiał programu "Polska i Świat".

Co zrobić, gdy pojawi się dzik?

Dwaj bracia, 5 i 9-latek, trafili do szpitala po ataku dzika. Zwierzę rzuciło się na nich, gdy zbierali jeżyny. O tym, że dzik jest dziki wie każdy. Pytanie, jak sobie z nim radzić kiedy stanie nam na drodze. Materiał programu "Polska i Świat".

Alkomat na żądanie. Na razie w Białymstoku

Policyjny alkomat dostępny od zaraz i to za darmo. Nie jeden, a w sumie siedem. Wszystkie w Białymstoku i okolicach. To sposób na procenty za kółkiem. By wiedzieć, czy są i zagrażają na drodze. Białystok już ma, pytanie kto następny. Materiał programu "Polska i Świat".

Listy niespodzianek PO

Platforma układa listy i zaskakuje. Syn Włodzimierza Cimoszewicza, Tomasz Cimoszewicz, będzie zamykał listę PO na Podlasiu. W Zachodniopomorskiem przez moment mówiło się o Tomaszu Lepperze, synu Andrzeja. Roman Giertych dostaje ciche wsparcie pod Warszawą. Materiał programu "Polska i Świat".

Tajemnica MH370 bliżej rozwikłania

Półtora roku temu zaginął bez wieści. I właśnie być może o sobie przypomniał. Malezyjski boeing 777. Na jego pokładzie było blisko 240 osób. Nikogo nie odnaleziono. Ale teraz trafiono na fragment skrzydła, który może być częścią właśnie tej maszyny. Czy pomoże odpowiedzieć na pytanie - co tam sie stało?

Stop trójkołowym rowerom

Mają trzy koła, silnik i tylko z pozoru są niewinną atrakcją turystyczną. Trójkołowe rowery śmigają po zatłoczonych chodnikach i ścieżkach rowerowych. W Kołobrzegu właśnie w ten sposób zostały potrącone dwie osoby. Jedna z nich trafiła do szpitala. I dlatego policja takim rowerom mówi zdecydowanie: stop.

Za tydzień zaprzysiężenie Dudy

Za tydzień o tej porze będzie już po zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy. Wczoraj w nocy - jeszcze jako prezydent elekt - uczestniczył w próbie na placu Piłsudskiego. Nie będzie to jednak jedyne miejsce, gdzie na przyszły czwartek zaplanowano uroczystości. Co warto o tym wiedzieć praktycznie, ale i politycznie?

Rozpoczął się Przystanek Woodstock

Gra muzyka w Kostrzynie nad Odrą już oficjalnie rozpoczęty Przystanek Woodstock. Niewielkie przygraniczne miasteczko staje sie wielkim miastem namiotowym. Ci, którzy mieszkają tam na codzień ustępują miejsca niecodziennym gościom. I wszyscy jakoś dają radę. Bo taki scenariusz przerabiają od lat.

Zator płucny przyczyną nagłej śmierci Kulczyka

Zator płucny jak nagły zabójca. Właśnie tak nagle nastąpiła śmierć Jana Kulczyka - zaskoczyła wszystkich, którzy go znali. Miał 65 lat. Za sobą wydawało się nieskomplikowaną operację i plan, że za kilka godzin zostanie wypisany z kliniki w Wiedniu. To miało być rano. Biznesmen niespodziewanie zmarł w nocy. Jacek Smaruj rozmawia z lekarzami o podobnych dramatycznych zaskoczeniach.

Nieplanowane lądowanie w Warszawie

Bezpański telefon na pokładzie tureckiego boeinga i alert w powietrzu. Maszyna leciała ze Stambułu do San Fransico. Piloci zdecydowali się na nieplanowane lądowanie w Warszawie. Na ziemi pełna mobilizacja służb, na pokładzie ponad 300 osób, a w tle turecka walka z terroryzmem.

Kampania w drodze

Beata Szydło wyjazdowo w Słubicach z krytyką rządowych wyjazdów Ewy Kopacz. Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie pyta o koszt takich podróży, a niektórzy politycy PiSu mówią jeszcze o obwoźnym cyrku. Kampania w drodze to jednak nie wymysł Platformy. Jeżdżą wszyscy, choć nikt nie chce się na tym politycznie przejechać.

Bunt maszyn?

Uwaga na sztuczną inteligencję. Nie zapominajmy, że jest sztuczna, a więc poza pełną kontrolą. Głos w tej sprawie zabierają naukowcy i apelują, by przyhamować, zwłaszcza w przemyśle zbrojeniowym. Ale robotów jest coraz więcej także w cywilu i istnieje zagrożenie, że się zbuntują. Nie tylko w filmie.

Pedofilia w sieci

Pedofilii w sieci jest coraz więcej. Liczba takich materiałów rośnie w przygnębiającym tempie. Ale w tej sprawie są też bardziej optymistyczne statystyki, bo coraz więcej udaje się wykryć i usunąć filmów i zdjęć z dziecięcą pornografią, a także zatrzymać ich autorów i amatorów. A pomaga w tym nie tylko policja.

Sposób na Woodstock

Przystanek Woodstock po raz dwudziesty pierwszy. A na przystanku kolejne pokolenia, które pewnie nawet nie pamiętają, że to granie zaczęło się nie tu w Kostrzynie nad Odrą, a w Czymanowie nad Bałtykiem. Jadą z całej Polski i ciągle potrafią sposobem na taką jazdę zaskakiwać.

Tunel śmierci

Tunel nadziei, który dla niektórych staje się tunelem śmierci. W pobliżu Calais we Francji oblegają go nielegalni imigranci. I liczą, że po drugiej stronie znajdą lepsze życie. O ile przeżyją tę podróż, bo nie wszystkim się udaje.

Rekordowe dotacje na koścół

W 2014 polskie państwo na duchownych wydało 130 milionów złotych. Pieniędzy coraz więcej, choć miało ich być coraz mniej, bo rząd reformę Funduszu Kościelnego obiecywał od lat. I wyraźnie nie dał rady.