TVN24 Biznes | Rynki

Zaskoczenie na rynku po decyzji RPP. Złoty reaguje

TVN24 Biznes | Rynki

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych
Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowychTVN24
wideo 2/4
TVN24Jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Złoty wyraźnie osłabia się względem głównych walut po decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Stopy procentowe wzrosną, ale mniej niż prognozowali ekonomiści.

Podczas majowego posiedzenia RPP zdecydowała o podwyżce stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna wzrośnie do 5,25 proc., to najwyższy poziom od listopada 2008 roku. Wówczas główna stopa NBP wynosiła 5,75 proc. Większość ekonomistów spodziewała się, że Rada w czwartek podwyższy stopy procentowe o 100 punktów bazowych.

Notowania złotego 5 maja

W reakcji na odmienną od prognoz decyzję RPP obserwujemy wyprzedaż złotego. W czwartek około godziny 16.25 za euro trzeba było zapłacić 4,68 zł, wobec 4,65 zł przed komunikatem Rady.

EUR/PLN

Dolar amerykański kosztował ok. 4,44 zł (wcześniej 4,41 zł).

USD/PLN

Za franka szwajcarskiego trzeba było zapłacić blisko 4,51 zł (wcześniej 4,48 zł).

CHF/PLN

"Rynek zaskoczony tą decyzją zaczął się do niej dostosowywać"

"Dzisiejsza decyzja jest dla rynku rozczarowaniem, stąd osłabienie złotego bezpośrednio po jej publikacji" - napisali w komentarzu analitycy z Banku Pekao.

- Komunikat po posiedzeniu (RPP - red.) nie za bardzo daje odpowiedź na to, co tak naprawdę na taką decyzję Rady wpłynęło. Być może w RPP narastają obawy o wzrost gospodarczy, a być może po prostu ostatnia zmiana w poziomie inflacji była mniejsza aniżeli przed poprzednim posiedzeniem RPP - powiedział ekonomista Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek.

- Rynek zaskoczony tą decyzją zaczął się do niej dostosowywać, co między innymi doprowadziło do osłabienia złotego do euro w granicach 0,9 procent – dodał ekonomista Santander Bank Polska.

Zdaniem ekonomisty dzisiejsza decyzja RPP oraz silniejszy dolar powodują, że złoty przynajmniej chwilowo utracił wsparcie do dalszego umacniania i ma prawo osłabiać się dalej.

- Nie jestem jednak przekonany, że w tym tygodniu EUR/PLN będzie w stanie wyrwać się ponad poziom, który widzieliśmy po zakręceniu przez Rosję gazu (okolice 4,73-4,73 – red.). Moim zdaniem w najbliższych dniach EUR/PLN może się poruszać między wczorajszymi wieczornymi minimami (4,6380), a szczytem na 4,72-4,73 – dodał ekonomista.

- Być może coś zmieni jutrzejsza konferencja prezesa NBP, gdyż w dzisiejszym komentarzu do decyzji Rady nie ma informacji, czy coś w podejściu RPP się zmieniło – powiedział Ogonek.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości