Fed nadal miesza na zachodnich giełdach. Inwestorzy czekają na nowe dane

Rynki


W zachodniej Europie na giełdach małe zmiany indeksów - zarówno minusy, jak i plusy. Rynki są jeszcze pod wpływem Fed, ale to słabnie - podają maklerzy.

Rezerwa Federalna podjęła w środę decyzję o podwyższeniu głównej stopy procentowej do 0,50-0,75 proc. z 0,25-0,50 proc. Mediana przewidywań członków Fed co do podwyżek stóp do końca 2017 r. wzrosła jednak do 1,375 proc. z 1,125 proc. we wrześniu i sugeruje trzy podwyżki stóp procentowych przez Fed w przyszłym roku, zamiast dwóch. - Amerykańska gospodarka rośnie, sytuacja na tamtejszym rynku pracy się poprawia, dlatego normalizacja monetarna w USA jest dobrą rzeczą i rynki również dobrze na to zareagowały - mówi Cameron Bagrie, główny ekonomista ANZ Bank New Zealand Ltd. w Wellington. W piątek w Europie inwestorzy przed południem poznają dane o bilansie handlowym w strefie euro w X i końcowe wyliczenie CPI w XI.

Ceny ropy

Na rynkach paliw rosną ceny ropy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 51,22 dolarów, po zwyżce o 32 centy, czyli 0,6 proc.

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 26 centów do 54,18 dolarów za baryłkę.

Libia, która jest "wyłączona" z cięć dostaw surowca z krajów OPEC, przygotowuje się właśnie do otwarcia swoich dwóch największych pól naftowych i do załadunku pierwszego tankowca z libijską ropą w porcie Es Sider, pierwszy raz od 2014 roku. Na rynku finansowym lekko traci dolar. Wobec euro dolar spada o 0,3 proc. Amerykańska waluta osłabia się wobec wszystkich głównych walut.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP