OPEC zalewa rynek ropą. Ceny znów niższe

Rynki

shell.com/(CC BY-NC-ND 2.0)OPEC przekracza limity produkcji ropy naftowej

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na zwiększenie produkcji przez OPEC - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 49,22 USD, po zniżce o 54 centy.

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 38 centów do 62,20 USD za baryłkę.

Jeszcze więcej

Kraje OPEC pompowały w lutym 30,6 mln baryłek ropy dziennie, podczas gdy oficjalny limit dostaw ropy w kartelu wynosi 30 mln b/d. OPEC utrzymał kwotę dostaw ropy na poziomie 30 mln b/d podczas swojego spotkania w listopadzie 2014 r., ale i tak od kilku miesięcy ją przekracza, pomimo że na globalnym rynku ropy jest nadpodaż surowca.

Prawa rynku

- Z rynków nie znika historia "podaż-popyt" - mówi David Lennox, analityk rynku surowców w Fat Prophets w Sydney. - Retoryka OPEC sugeruje, że kartel nie obniży produkcji ropy, i to, co teraz zobaczyliśmy za luty, potwierdza tę tezę - dodaje. Lennox wskazuje, że taka sytuacja wywiera presję na ceny. - To oczywiście wywiera presję na notowania ropy - podkreśla.

W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 1,59 USD do 49,76 USD za baryłkę, a Brent w Londynie zdrożała o 2,53 USD do 62,58 USD. Różnica cen WTI/Brent wynosi 12,78 USD.

Autor: msz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shell.com/(CC BY-NC-ND 2.0)

Raporty: