Rynki

Ropa mocno w górę. Powodem sytuacja za oceanem

Rynki

PixabayCeny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 1,5 proc. po zwyżce w środę aż o 5,2 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 1,5 proc. po zwyżce w środę aż o 5,2 proc. To reakcja na spadek zapasów ropy w USA o prawie 5 mln baryłek - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 38,30 dolarów, po zwyżce o 55 centów, czyli 1,5 proc. Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 45 centów, czyli 1,1 proc., i jest wyceniana po 40,29 dolarów za baryłkę.

Zapasy spadły

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 4,94 mln baryłek, czyli 0,9 proc., do 529,9 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). A tymczasem analitycy spodziewali się ich wzrostu o 2,85 mln baryłek. Spada też produkcja surowca w USA, już 10. tydzień w ciągu ostatnich 11. - Produkcja ropy w USA spada, a rafinerie zaczynają coraz więcej przerabiać tego surowca bo zbliża się sezon wakacyjnych wyjazdów Amerykanów, a to jest pozytywny czynnik dla rynków paliw - ocenia Ric Spooner, główny analityk CMC Markets w Sydney.

Kluczowe posiedzenie

Nie wiadomo na razie jaki wydźwięk dla rynków będzie mieć zaplanowane na 17 kwietnia spotkanie największych producentów ropy na świecie w sprawie zamrożenia dostaw surowca. Posiedzenie to odbędzie się w Dosze, stolicy Kataru. - Osiągnięcie tego porozumienia będzie trudne chociaż nie niemożliwe. Jednak zamrożenie poziomu dostaw ropy na obecnym wysokim pułapie nie będzie mieć jakiegoś większego wpływu na rynki, chyba że tylko trochę poprawi sentyment - uważa Spooner. W środę ropa w USA zdrożała o 1,86 dolarów, czyli 5,2 proc., i kosztowała na zamknięciu sesji 37,75 dolarów za baryłkę. Brent na ICE zdrożała o 5,2 proc. do 39,84 dolarów/b.

W kwietniu cena za paliwo nie przekroczy 4,30 zł (25.03.2016):

W kwietniu cena za paliwo nie przekroczy 4,30 zł
W kwietniu cena za paliwo nie przekroczy 4,30 zł

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay

Raporty:
Pozostałe wiadomości