Polska bez opcji "węgierskiej". Rozwiązania dla "frankowiczów" w maju

Rynki

TVN24 BiSPrezes Związku Banków Polskich: chcemy mądrego, a nie szybkiego rozwiązania

- Pakiet ułatwiający życie "frankowiczom" został wdrożony we wszystkich bankach - zapewniał Janusz Lewandowski, przewodniczący Rady Gospodarczej podczas konferencji zorganizowanej wspólnie ze Związkiem Banków Polskich. Lewandowski dodał, że tzw. sześciopak miał uspokoić nastroje osób zadłużonych we frankach szwajcarskich, a ostateczne rozwiązanie poznamy w maju. - Na pewno nie będzie to rozwiązanie węgierskie - dodał.

Janusz Lewandowski, przewodniczący Rady Gospodarczej potwierdził zobowiązanie Związku Banków Polskich, iż płacone raty nie powinny być większe niż przed uwolnieniem franka szwajcarskiego.

Pakiet wdrożony

- Raty nie powinny przewyższać tej kwoty, która była płacona w grudniu (2014 r. - przyp. red.). Tego typu zobowiązanie ze strony banków jest nam bardzo potrzebne dzisiaj, aby uspokoić nastroje i w horyzoncie maja, po upublicznieniu dotychczasowych propozycji, ostatecznie zająć stanowisko co do rozwiązania docelowego. Na razie chodzi o uwiarygodnienie systemu bankowego poprzez dobre praktyki bankowe. Wszystkie banki bez wyjątku podjęły działania na rzecz takich praktyk bankowych, w wyniku których raty kredytów nie powinny rosnąć, a powinny pojawić się pewne ułatwienia dla klientów na drodze dobrowolnego zgłoszenia się do poszczególnych banków - mówił Janusz Lewandowski.

Co zawiera?

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz potwierdził, że tzw. sześciopak, który został zaproponowany polskim bankom, które udzielały frankowych kredytów, jest wdrażany.

- Na ten pakiet składało się uwzględnienie ujemnej stawki LIBOR-u, istotne zmniejszenie w ostatnich miesiącach tzw. spreadu walutowego oraz wydłużenie na wniosek klienta okresu spłaty lub okresowe zawieszenie spłaty raty kapitałowej tak, aby rata nie była większa niż ta przed uwolnieniem kursu franka - przypomniał Krzysztof Pietraszkiewicz i dodał, że czwartym elementem tego pakietu jest rezygnacja przez banki z żądania nowego zabezpieczenia lub dodatkowego zabezpieczenia kredytu.

- Piątym punktem pakietu jest umożliwienie kredytobiorcom przewalutowania, bez prowizji, na krajową walutę po kursie zbliżonym do kursu NBP. Szóstym elementem jest uelastycznienie zasad restrukturyzacji kredytów hipotecznych dla klientów zamieszkujących kredytowane nieruchomości - wymienia prezes ZBP.

Szczegóły w środę

Pietraszkiewicz zadeklarował, że 11 marca w czasie Forum Bankowego przedstawiciele sektora przedstawią stanowisko wobec koncepcji przewalutowania kredytów frankowych.

- Budując to rozwiązanie staraliśmy się analizować sytuację, która ma miejsce w portfelach kredytowych naszych klientów. Porównywaliśmy ich sytuację z innymi, którzy zawierali kredyty w polskiej walucie na cele mieszkaniowe. Wsłuchiwaliśmy się także w te propozycje i postulaty pochodzące od prezydenta, pani premier, czy wicepremiera. Staraliśmy się budować tą propozycję tak, aby dziesiątki tysięcy klientów mogło spokojnie myśleć o przyszłości, a także aby było poczucie sprawiedliwości tego postępowania. Szczegóły zaprezentujemy 11 marca, a całościowe rozwiązanie w maju - dodał prezes ZBP.

Ważna jakość

- Dzięki pakietowi mamy czas, aby popracować nad jakością docelowych rozwiązań. Chcemy, aby to rozwiązanie było mądre, dobre, akceptowalne, a nie tylko szybkie, bo mówimy o rozwiązaniach na kilkanaście, a może kilkadziesiąt lat - mówił Pietraszkiewicz.

- Jeśli chodzi o rozwiązanie docelowe to na pewno nie będzie to rozwiązanie węgierskie , czyli jednorazowe przewalutowanie, bo jest to zbyt ryzykowne - mówił Lewandowski.

Janusz Lewandowski: nie będzie to rozwiązanie węgierskie TVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24

Raporty: