Rynki

Minister "ostro walczy" o atom

Rynki

[object Object]
Tchórzewski: Tak duzy udział energetyki węglowej to wina Rosji sowieckiejEKG
wideo 2/3

Ministerstwo Energii "ostro walczy w ramach polskiej polityki" o zgodę na włączenie do miksu energetycznego energetyki jądrowej - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.

- Chcemy w naszym miksie widzieć energię jądrową. Polityka klimatyczna wymusza dalszy spadek udziału węgla w produkcji energii elektrycznej. W Polsce spotyka się to jednocześnie z rosnącym zapotrzebowaniem na energię - powiedział minister Tchórzewski podczas kongresu World Nuclear Spotlight Poland.

- Biorąc pod uwagę ambicje społeczne i rozwój gospodarczy, zużycie energii elektrycznej w Polsce na pewno wzrośnie o 20 procent, a niektórzy wskazują, że ten wzrost może być i 25 procent - dodał.

Elektrownia jądrowa w Polsce

- Jeśli spojrzymy na etap inwestycyjny, to rzeczywiście energetyka jądrowa jest droga, jednak biorąc pod uwagę uwarunkowania szczególne, jakie mamy w Unii Europejskiej, a więc koszty praw do emisji i koszty paliw, a także najdłuższy czas eksploatacji, jakim się cechuje energetyka jądrowa, to ta energia jest jednak obecnie najtańsza - powiedział Tchórzewski.

- Patrząc z takiego punktu widzenia, wszystko wskazuje na to, że jako Polska powinniśmy iść w tym kierunku. Jako minister energii ten kierunek popieram, a nawet ostro walczę w ramach polskiej polityki, żeby energetyka jądrowa znalazła swoje miejsce w Polsce - dodał.

Minister energii poinformował, że w perspektywie do 2040 roku energetyka jądrowa może mieć wielkość nawet do 10 gigawatów. - Jak praktycznie to wyjdzie, to zobaczymy, będę zadowolony, nawet jeśli to będzie tylko 6 GW - powiedział Tchórzewski.

O budowie elektrowni minister energii mówił także przed kilkoma dniami w kuluarach Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa. Jak powiedział, "nieformalna decyzja o budowie elektrowni atomowej zapadła, formalnej jeszcze nie ma".

Odkładana decyzja

Krzysztof Tchórzewski w marcu 2018 roku wskazywał, że koszt projektu budowy elektrowni jądrowej można szacować na 70-75 miliardów złotych.

Minister energii oceniał, że Polska jest w stanie podołać tej inwestycji. - W tym miesiącu możliwe jest rozstrzygnięcie w sprawie inwestycji w energetykę jądrową. Wszystkie nasze analizy pokazują, że w tym kierunku musimy pójść – przekonywał wówczas.

Zdaniem prezesa Instytutu Jagiellońskiego Marcina Roszkowskiego w Polsce nie ma jednak szansy na powstanie elektrowni atomowej.

- Nie ma takiej możliwości. Wybudowanie dwóch bloków za 70 miliardów złotych przy obecnej wartości polskiej elektroenergetyki szacowanej na około 30 miliardów złotych, jest fizycznie niemożliwe - powiedział.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości