Końca obniżek cen na stacjach paliw nie widać. "Nie ma powodów do narzekań"

Rynki

tvn24dc720372-7f6c-11e4-a245-0025b511229e

Mijający tydzień był kolejnym z rzędu, gdy paliwa na stacjach taniały. Co więcej, kierowcy nadal nie muszą bać się podwyżek - zapewniają eksperci z e-petrol.pl oraz BM Reflex. Ich zdaniem do końca wakacji ceny paliw mogą potanieć jeszcze nawet o ok. 10 gr.

Analitycy BM Reflex zwrócili uwagę, że mijający tydzień był kolejnym, gdy ceny na stacjach paliw spadały. "Ceny są niższe niż przed tygodniem o około 1–4 grosze na litrze, w zależności od paliwa" - wskazali. "Benzyna Pb95 i diesel potaniały średnio o 3 grosze na litrze, Pb98 o 4 grosze na litrze, a autogaz o 1 grosz na litrze" - sprecyzowali. Podkreślili też, że jeśli chodzi o olej napędowy był to dziesiąty z rzędu tydzień, gdy jego cena spadała. "Od 10 czerwca br. ceny oleju napędowego spadły o 29 gorszy na litrze. Nieco gorzej wygląda sytuacja na rynku benzyn. Korekty w dół obserwujemy dopiero od około 20 lipca – w sumie ich ceny spadły o ok. 15 groszy na litrze" - stwierdzili eksperci BM Reflex.

Paliwo nadal poniżej 5 zł

W ich opinii również w drugiej połowie sierpnia kierowcy nie powinni się martwić o podwyżki na stacjach. "O ile na poziomie hurtowym ceny oleju napędowego stabilizują się, a w przypadku benzyny skala spadków może wyhamować, to na stacjach obniżki powinny być kontynuowane w kolejnych dniach" - prognozują. "Spodziewamy się korekt cen detalicznych benzyny i oleju napędowego w dół w okresie do końca wakacji na poziomie co najmniej 8–12 groszy na litrze. Ceny autogazu mogą spaść w tym czasie o około 2-4 grosze na litrze" - podkreślili. Podobne szacunki zaprezentowali eksperci z portalu e-petrol.pl. "Wiele wskazuje na to, że będzie jeszcze taniej. Obniżki w większym stopniu powinny objąć ceny benzyn, ale przecież kierowcy samochodów z silnikiem diesla już od dłuższego czasu nie mają powodów do narzekań" - poinformowali. Jak wynika z prognozy e-petrol.pl w końcówce wakacji za litr benzyny bezołowiowej "95" będziemy płacić przeciętnie 4,82-4,93 zł, oleju napędowego - w zależności od regionu i typu stacji - 4,42-4,53 zł. Z kolei najtańsze paliwo, jakim jest LPG stacje będą oferować w cenach 1-88-1,98 zł za litr

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24