Rynki

Kaczyński o podatku od kopalin: KGHM powinien służyć całemu społeczeństwu

Rynki

Polskie Radio Wrocław/ Zdjęcie: ShutterstockJarosław Kaczyński o podatku od kopalin: KGHM powinien służyć całemu społeczeństwu

KGHM to dobro narodowe i powinien służyć całemu społeczeństwu. Podatek miedziowy, który może nie jest najlepszym pomysłem, jednak temu służy – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w poniedziałek w wywiadzie dla Polskiego Radia Wrocław.

Kaczyński był pytany o zapowiadaną przez PiS w kampanii wyborczej likwidację podatku od wydobycia niektórych kopalin. - Takie sprawy nie mogą być załatwione od razu, ale w ciągu jakiegoś czasu - odpowiedział prezes PiS.

Dobro narodowe

Dodał, że KGHM Polska Miedź S.A. to dobro narodowe i powinien funkcjonować tak, by służyć całemu społeczeństwu. - Podatek miedziowy, który być może nie jest najlepszym pomysłem, ale jednak temu służy. Proszę też pamiętać, że nasze wielkie spółki państwowe nie zostały sprywatyzowane właśnie dlatego, że ich zadaniem jest służenie całemu społeczeństwu - mówił lider PiS. Dopytywany o to, czy likwidacja podatku miedziowego zostanie odsunięta w czasie, Kaczyński powiedział, że jest to pytanie do premier Beaty Szydło. - W każdym razie ja podkreślam, że my naprawdę wykonujemy swoje zobowiązania, ale nikt nie jest w stanie wykonać wszystkiego od razu. Tym bardziej, że przez osiem lat kraj był rządzony fatalnie - powiedział Kaczyński.

Podatek dla KGHM

Podatek od wydobycia niektórych kopalin (miedzi i srebra) jest pobierany w Polsce od 18 kwietnia 2012 r. Wielkość podatku, który wpływa do budżetu, zależy od: wartości surowców na rynku światowym, od kursu dolara amerykańskiego, w którym miedź i srebro są notowane na giełdzie oraz od wolumenu wydobycia. Podstawę opodatkowania stanowi ilość miedzi oraz srebra zawarta w wyprodukowanym koncentracie. W praktyce podatkiem obciążony jest KGHM.

Krew, internet, emerytury. Zobacz, jak zapłacić niższy podatek. Zobacz materiał wideo:

Krew, internet, emerytury. Zobacz, jak zapłacić niższy podatekTVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kghm.com

Raporty: