Polska wróci do tematu łupków? Morawiecki nie wyklucza

TVN24 Biznes

Morawiecki wieczorem wygłosił wykład w Harvard Kennedy School w Bostonie. Podkreślał, że obecne władze chcą "zdemokratyzować kapitalizm" w Polsce.

- Nie jest poza moją wyobraźnią, że za parę lat wrócimy do tematu wydobycia gazu łupkowego w Polsce - powiedział podczas wizyty w Bostonie wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki.

W Bostonie Morawiecki spotkał się z amerykańskim sekretarzem energii Rickiem Perrym. Pytany na briefingu prasowym o efekty tego spotkania zaznaczył, że z założenia rozmowa z ministrem energetyki nie dotyczyła podpisania ewentualnego kontraktu na zakup gazu ze Stanów Zjednoczonych.

Podkreślił jednocześnie, że "jest otwarcie i duża życzliwość ze strony sekretarza Perry’ego w kwestii potencjalnego eksportu gazu do Polski". - Nam zależy na tym, żeby jak najwięcej gazu płynęło w ogóle do Europy, a w szczególności do naszego terminala w Świnoujściu, który jest największy na Morzu Bałtyckim. Myślimy zresztą o zwiększeniu jego wydajności – powiedział wicepremier.

Zaznaczył, że zakup gazu z USA może być ważnym czynnikiem zwiększającym dywersyfikację dostaw tego surowca do Polski, a tym samym poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Morawiecki mówił o możliwości powrotu do kwestii wydobycia gazu łupkowego w Polsce. - Mamy duże zasoby gazu łupkowego tylko, że on jest położony na dużo większej głębokości - od trzech do pięciu kilometrów - niż gaz łupkowy w Stanach Zjednoczonych, który jest na głębokości jednego, dwóch kilometrów – wskazał, zaznaczając, że technologia wydobycia gazu łupkowego tanieje.

"Zdemokratyzowany kapitalizm"

Morawiecki wieczorem wygłosił wykład w Harvard Kennedy School w Bostonie. Podkreślał, że obecne władze chcą "zdemokratyzować kapitalizm" w Polsce. Nowa "kapitalistyczna platforma" miałaby polepszyć rozwój państwa.

- Walczymy o nowy kapitalizm, bardziej fair i bardziej dynamiczny, oparty na rewolucji technologicznej - powiedział Morawiecki. Według niego kwestia nierówności społecznych jest wyzwaniem bardzo ważnym dla Polski, ale także dla Stanów Zjednoczonych i Europy. Morawiecki zaznaczył, iż powinniśmy skoncentrować się na dokończeniu budowy jednolitego europejskiego rynku, który opiera się na czterech wolnościach: przepływu dóbr, usług, kapitału i ludzi. Wicepremier mówił też o problemach strefy euro, która cechuje się dużą nierównowagą pomiędzy północą a południem.

Według Morawieckiego potrzebne jest nowe porozumienie międzynarodowe, określające zasady radzenia sobie z ponadnarodowymi korporacjami, walki z unikaniem płacenia podatków, a także dotyczące cyberbezpieczeństwa. Środa jest ostatnim dniem wizyty Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych. Wicepremier spotka się tego dnia w Nowym Jorku z inwestorami.

Koniec marzeń o łupkach. Gazowe eldorado nie dla Polski?:

Koniec marzeń o łupkach. Gazowe eldorado nie dla Polski?TVN24 BiS

Autor: kp//bgr / Źródło: PAP