Ceny ropy w Nowym Jorku bez zmian. Inwestorów interesuje Iran

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są niemal bez zmian

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku są niemal bez zmian, za to drożeje Brent na ICE - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 50,80 USD, po zwyżce o 1 centa.

Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zwyżkuje o 26 centów, czyli 0,5 proc., do 56,83 USD za baryłkę.

Iran w centrum uwagi

Inwestorów interesuje nadal sprawa programu nuklearnego Iranu.

Wstępne porozumienie Iranu i mocarstw ws. programu atomowego nie gwarantuje, że w czerwcu podpisana będzie ostateczna umowa - ocenił w czwartek ajatollah Ali Chamenei. Dodał, że Iran nie pozwoli na inspekcje obiektów wojskowych ani kontrole niekonwencjonalne.

Jeśli końcowe porozumienie zostanie zawarte, natychmiast zniesione powinny zostać międzynarodowe sankcje - zażądał irański przywódca.

Zgodnie z ramową umową z Lozanny, europejskie i amerykańskie sankcje miałyby być uchylane stopniowo. Warunkiem byłoby potwierdzenie przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, że Iran wypełnia wynikające z umowy zobowiązania.

Chamenei wezwał jednak irańskich negocjatorów, by nie akceptowali jako warunku umowy "jakichkolwiek niekonwencjonalnych inspekcji" instalacji nuklearnych.

2 kwietnia Iran i sześć światowych potęg - USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy - zawarły w Szwajcarii wstępne porozumienie w sprawie budzącego kontrowersje irańskiego programu atomowego.

Zawiera ono kluczowe punkty przyszłego układu nuklearnego, który ma zostać uzgodniony do 30 czerwca i zagwarantować, że Iran nie wejdzie w posiadanie broni jądrowej. Zakłada m.in., że ograniczenia dotyczące wzbogacania uranu przez Iran będą obowiązywały przez 10 lat, a irańskie zdolności wzbogacania uranu zostaną ograniczone o ponad dwie trzecie.

- Ostatnie informacje dotyczące negocjacji z Iranem wystarczyły, aby na jakiś czas zahamować spadki cen ropy na rynkach paliw pomimo bardzo dużego wzrostu zapasów surowca w USA - mówi Ric Spooner, główny strateg CMC Markets w Sydney.

Oczekiwanie na ropę

- Jeszcze zajmie to kilka miesięcy zanim na rynku mogłaby się pojawić irańska ropa, ale już są perspektywy znaczącego podwyższenia podaży - dodaje.

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 10,95 mln baryłek, czyli 2,3 proc., do 482,39 mln baryłek - poinformował w środę amerykański Departament Energii. To najwyższy poziom zapasów ropy w USA od kiedy rozpoczęto publikację danych na ten temat w 1982 r. Analitycy oceniali, że w ub. tygodniu wzrosły one o 3,25 mln baryłek.

W czwartek ropa na NYMEX zdrożała o 37 centów do 50,79 USD za baryłkę.

Porozumienie z Iranem, ropa w dół. Świat produkuje za dużo tego surowca?
Porozumienie z Iranem, ropa w dół. Świat produkuje za dużo tego surowca?TVN24 BiS

Autor: /gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości