"Od zera do bohatera". Rubel wraca do łask

Rubel wraca do łaskShutterstock

"Od zera do bohatera" - tak o rosnącej wartości rubla pisze "Washington Post". W ciągu dwóch miesięcy notowania rosyjskiej waluty podskoczyły o 30 proc. Na jej kursie zaważyły m.in. zwyżki cen ropy, ale zdaniem ekspertów aprecjacja rubla to przejściowy trend.

Rosyjska waluta w środę osiągnęła najwyższą wartość w stosunku do dolara od 26 grudnia, za którego płacono w pewnej chwili 53,53 RUB. Kurs wobec euro wyniósł niespełna 57,95 RUB. "Les Echos", francuski dziennik finansowy przypomina, że na notowania rosyjskiej waluty wpływ miała drożejąca ropa typu Brent, której cena zaczęła jednak w środę ponownie spadać. Moskwa najwyraźniej chce, by inwestorzy uwierzyli, że aprecjacja waluty jest odzwierciedleniem kondycji rosyjskiej gospodarki; tak mniej więcej brzmiał środowy komentarz ministra gospodarki Aleksieja Ulukajewa, który powiedział, że "rubel zmierza do poziomu, który jest uzasadniony (analizą) fundamentalną".

Stabilizacja

Wielu ekspertów przyznaje, że to przede wszystkim zwyżki na rynku ropy wpłynęły na kurs rosyjskiej waluty; "Washington Post" zauważa jednak, że były to skoki relatywnie niewielkie; inne media nazywają te zwyżki zaledwie "stabilizacją rynku ropy". Tak czy inaczej, dla wielu analityków zmiany te są za małe, by uzasadnić kuriozalną przemianę rubla, który - według Bloomberga - "z jednej z najgorzej notowanych walut świata zmienił się w walutę najszybciej zyskującą na wartości". Na kursie rubla jeszcze do niedawna prócz niskich cen ropy odbijał się dramatycznie kryzys ukraiński, zmiany stóp procentowych, zachodnie sankcje finansowe i gospodarcze oraz niestabilna sytuacja w regionie, która podważała zaufanie inwestorów. Rubel spadał tak dramatycznie od początku kryzysu na Ukrainie, że w listopadzie bank centralny Rosji przyznał, iż spadki kursu waluty stanowią "przesłanki pojawienia się zagrożenia dla stabilności finansowej (kraju)". Tymczasem zarówno "Wall Street Journal", jak i rosyjski "Kommiersant" podają, że do wzrostu notowań przyczynia się ponowne zainteresowanie rublem zagranicznych inwestorów. Rosyjski bank Sbierbank CIB poinformował, że również klienci krajowi, którzy w 2014 roku kupili obce waluty za równowartość 30 mld dol., w tym roku zaczęli wymieniać je na ruble.

Kuszące oprocentowanie

Eksperci banku ING uważają, że jedną z przyczyn takiego trendu jest bardzo atrakcyjne oprocentowanie lokat w rublach. "WSJ" pisze również, że zmalał zapewne na rosyjskim rynku apetyt na dewizy. Rosyjskie firmy - odcięte na skutek zachodnich sankcji od globalnego rynku kapitałowego - skupowały je intensywnie, by móc spłacać zadłużenie denominowane w obcych walutach, co powodowało spadek notowań rubla. Ale terminy ważnych spłat już minęły i popyt na obce waluty wśród rosyjskich spółek znacznie zmalał. W rezultacie poprawił się kurs rubla. Wygląda na to, że wpływ na dalszy wzrost notowań rubla - od chwili, gdy kurs tej waluty zaczął znacząco rosnąć - mają również zlecenia inwestorów grających na dalszą zniżkę kursu rubla do dolara; według "WSJ" na ich rachunkach brokerzy uruchomili zlecenia wstrzymania transakcji, chroniące klientów przed dalszymi stratami (tzw. stop-losses) - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem analityk Societe Generale Phoenix Khalen. "Washington Post" ocenia, że inwestorów, którzy wcześniej uciekali od rubla, uspokoiła sytuacja polityczna. "Apetyt na stosowanie sankcji (wobec Rosji) zdaje się maleć, przynajmniej w Unii Europejskiej" - pisze waszyngtoński dziennik. Co więcej, "choć na wschodniej Ukrainie nie zapanował pokój, od kilku tygodni nie dochodzi tam do konfrontacji na dużą skalę".

Co dalej?

"WSJ" uważa jednak, że wzrost notowań rosyjskiej waluty nie jest trwałym trendem. "Ten skok rubla może się okazać zjawiskiem krótkoterminowym, zważywszy na geopolityczne napięcia będące pochodną zaangażowania Rosji w kryzys na Ukrainie". A ponadto "rokowania dotyczące cen ropy również są niepewne". "Forbes" cytuje analityków, którzy są równie sceptyczni co do perspektyw rubla, obserwują bowiem stały odpływ kapitału z Rosji; tamtejsi miliarderzy nadal inwestują za granicami kraju. "Bogaci Rosjanie nie widzą szans na to, że kraj podźwignie się z kryzysu, nie mają też pojęcia, jak obecna polityka rządu miałaby do tego doprowadzić" - pisze "Forbes". Nowojorski magazyn wyjaśnia też rosnący kurs rubla machinacjami zamożnych rosyjskich inwestorów; gdy waluta gwałtownie spadała, ci, którzy mieli dolary, kupili nieruchomości w Europie i USA. Zarobili na nich, pobierając czynsz w dewizach. Potem zarobili ponownie zamieniając dewizy na ruble i zainwestowali w rynek nieruchomości w Moskwie. Do kraju napłynęły obce waluty, na rynku nieruchomości pojawiły się pozytywne trendy; zresztą na dłuższą metę inwestycje te nie stracą na wartości. Ale bogaci rosyjscy biznesmeni są zbyt zniechęceni sytuacją polityczną i klimatem niepewności; taki brak zaufania i tzw. negatywny sentyment w końcu przeniesie się na inne rynki - przewiduje "Forbes". Ośrodek Stratfor prognozuje ponowne osłabienie rubla, jeśli dojdzie do podpisania finalnego porozumienia światowych mocarstw z Teheranem ws. kontrowersyjnego irańskiego programu nuklearnego. Jeśli efektem porozumienia będzie zniesienie embarga na irańską ropę i gaz, spadną ponownie ceny tych surowców - to zaś spowoduje deprecjację rubla. Ponadto rosyjska waluta - zważywszy na kondycję tamtejszej gospodarki, sytuację polityczną, niski światowy popyt na ropę - może już teraz być nieco przewartościowana - wskazują analitycy. Nawet eksperci największego rosyjskiego banku są ostrożni, jeśli chodzi o perspektywy utrzymania wysokiego kursu. "Obecna korekta notowań rubla (w górę) wydaje się zbyt optymistyczna, ponieważ przerasta ona korekty cen ropy oraz dolara" - głosi środowy komunikat Sbierbanku.

Autor: //bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl