Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

4 października 2019

"Nie może być zgody na to". Stanowisko UOKiK w sprawie frankowiczów

Bankowi nie przysługuje uprawnienia do żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz odsetek, gdy sąd unieważni umowę o kredyt hipoteczny wyrażony w walucie obcej. Tak napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w stanowisku w sprawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Nie może być zgody na to, że za swoje działania sprzeczne z prawem banki obciążają konsumentów. Jest to niezgodne z postanowieniami dyrektywy dotyczącej nieuczciwych warunków umownych - podkreślił prezes UOKiK Marek Niechciał.

Frankowicze wygrali z bankiem po wyroku TSUE

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia ogłosił wyrok korzystny dla małżonków, którzy domagali się modyfikacji umów kredytowych - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Jak wskazuje dziennik, sąd powołał się na niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok nie jest jednak prawomocny, a pełnomocnik banku zapowiada apelację.

Moody's: wyrok TSUE w sprawie frankowiczów może wpłynąć na gospodarkę Polski

Przez czwartkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej banki mogą być zmuszone do zawiązywania zbiorczych rezerw na kredyty walutowe. Mogłoby to negatywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy z powodu niższej akcji kredytowej - oceniają analitycy agencji Moody’s. Zdaniem ekspertów trudno jest obecnie oszacować potencjalne straty dla banków.

Wyrok TSUE może być "pożywką dla nieuczciwych osób na rynku". Pełnomocnik frankowiczów ostrzega

Szanse na wygraną w sądzie są bardzo, bardzo duże po tym, co obserwujemy w linii orzeczniczej naszych sądów powszechnych - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 radca prawny Beata Strzyżowska. Pełnomocniczka frankowiczów w wielu sprawach sądowych przestrzegała jednak, że głośny moment po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej "będzie stanowił pożywkę dla wielu nieuczciwych osób na rynku".

Ile mogą zyskać frankowicze po wyroku TSUE? Obliczenia eksperta

Kredyt złotowy z LIBOR-em bądź unieważnienie dotychczasowej umowy. To tylko część możliwych konsekwencji wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dla frankowiczów. Ile zyskają na tej decyzji kredytobiorcy? Wyliczenia przygotował Paweł Majtkowski, ekspert do spraw finansów osobistych.

To jej sprawa trafiła do TSUE. "Czekałam na ten wyrok trzy lata"

Po wysłuchaniu wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów frankowych Justyna Dziubak liczy, że polski sąd unieważni jej umowę kredytową we frankach. Dziubak ocenia, że kwota która pozostanie jej do spłacenia spadnie co najmniej o połowę.