Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

4 października 2019

Bankowi nie przysługuje uprawnienia do żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz odsetek, gdy sąd unieważni umowę o kredyt hipoteczny wyrażony w walucie obcej. Tak napisał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w stanowisku w sprawie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Nie może być zgody na to, że za swoje działania sprzeczne z prawem banki obciążają konsumentów. Jest to niezgodne z postanowieniami dyrektywy dotyczącej nieuczciwych warunków umownych - podkreślił prezes UOKiK Marek Niechciał.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia ogłosił wyrok korzystny dla małżonków, którzy domagali się modyfikacji umów kredytowych - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Jak wskazuje dziennik, sąd powołał się na niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok nie jest jednak prawomocny, a pełnomocnik banku zapowiada apelację.

Przez czwartkowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej banki mogą być zmuszone do zawiązywania zbiorczych rezerw na kredyty walutowe. Mogłoby to negatywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy z powodu niższej akcji kredytowej - oceniają analitycy agencji Moody’s. Zdaniem ekspertów trudno jest obecnie oszacować potencjalne straty dla banków.

Szanse na wygraną w sądzie są bardzo, bardzo duże po tym, co obserwujemy w linii orzeczniczej naszych sądów powszechnych - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 radca prawny Beata Strzyżowska. Pełnomocniczka frankowiczów w wielu sprawach sądowych przestrzegała jednak, że głośny moment po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej "będzie stanowił pożywkę dla wielu nieuczciwych osób na rynku".

Kredyt złotowy z LIBOR-em bądź unieważnienie dotychczasowej umowy. To tylko część możliwych konsekwencji wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dla frankowiczów. Ile zyskają na tej decyzji kredytobiorcy? Wyliczenia przygotował Paweł Majtkowski, ekspert do spraw finansów osobistych.

Po wysłuchaniu wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kredytów frankowych Justyna Dziubak liczy, że polski sąd unieważni jej umowę kredytową we frankach. Dziubak ocenia, że kwota która pozostanie jej do spłacenia spadnie co najmniej o połowę.

Czy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest korzystny dla frankowiczów, czy może jednak dla banków? Jakie są możliwe konsekwencje tego wyroku? Co mogą zrobić posiadacze kredytów we frankach? Poniżej przedstawiamy możliwe konsekwencje decyzji TSUE dla frankowiczów.

To jest wyrok na byłego prezesa banku Santander, dzisiaj Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego - ocenił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Odniósł się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej korzystnego dla frankowiczów. Według ministra finansów Jerzego Kwiecińskiego pozycja frankowiczów "zdecydowanie będzie wzmocniona".