Kurs sprawiedliwy

26 stycznia 2016

Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat

Wzrost stopy Libor przyczynił się do najwyższego od czterech lat oprocentowania kredytów we frankach. W połączeniu z wysokim kursem szwajcarskiej waluty sprawiło to, że płacone obecnie przez frankowiczów raty są najwyższe od połowy 2017 roku - wynika z analizy firmy pośrednictwa finansowego Expander.

Pomoc dla frankowiczów zwolniona z podatku

Umorzenie zobowiązań kredytowych lub niższe od nominalnych spłaty kwot kredytu hipotecznego nie będą objęte podatkiem dochodowym - proponuje Ministerstwo Finansów w projekcie rozporządzenia, które zostało w czwartek umieszczone na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Morawiecki za pomocą dla frankowiczów, ale nie wszystkich

Jako bardzo ciekawy i bardzo potrzebny - tak wicepremier Mateusz Morawiecki ocenił prezydencki projekt ustawy w sprawie wsparcia frankowiczów. Dodał, że majętni kredytobiorcy frankowi nie powinni otrzymać wsparcia, bo inwestowali na własne ryzyko.

Nowy pomysł na pomoc frankowiczom. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Kancelaria prezydenta przygotowała nowe propozycje pomocy frankowiczom i innym klientom banku w ciężkiej sytuacji finansowej. Zakłada on między innymi ułatwienia w uzyskaniu wsparcia w spłacie hipoteki. Zdaniem ekspertów, w efekcie banki będą zmuszone łożyć na fundusz pomocy kredytobiorcom, a koszty tej operacji przerzucą na klientów.

Pomoc dla frankowiczów. Jest nowy projekt prezydenta

Do Sejmu wpłynął prezydencki projekt pomocy frankowiczom. Zakłada on ułatwienia w korzystaniu z pomocy przez osoby spłacające kredyty, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Ponadto banki dostaną zachęty, by "odwalutować" kredyty, które nie zostały udzielone w złotówkach. Grupujące frankowiczów stowarzyszenie "Stop Bankowemu Bezprawiu" projekt oceniło negatywnie.

Co z pomocą dla frankowiczów? "Mamy podstawowy problem"

Prace nad tzw. ustawą frankową cały czas trwają, jeszcze chwilę musimy poczekać; tu już nie chodzi o szybkość jej przygotowywania, tylko o precyzję i mechanizmy, które będą akceptowane i możliwe do realizacji - powiedział w czwartek prezydencki minister Andrzej Dera.

Kredyt, mieszkanie i problem z pracą. Z pomocą ma przyjść bank

Wszystko po to, żeby dłużnik miał ostatecznie z czego uzbierać na ratę. Podstawę do wprowadzenia takiej ochrony daje ustawa o kredycie hipotecznym, która zacznie obowiązywać od 22 lipca. Choć brzmi to dobrze, to zdaniem ekspertów diabeł tkwi w szczegółach. Materiał z programu "Polska i Świat".

Zbiorowy pozew frankowiczów. Chcą ponad 30 milionów złotych

Do Sądu Okręgowego we Wrocławiu wpłynął pozew grupowy przeciwko Bankowi Zachodniemu WBK w sprawie umów kredytowych waloryzowanych kursem franka szwajcarskiego. Dotyczy roszczeń w wysokości ponad 32 milionów złotych i obejmuje grupę 598 kredytobiorców.

Nowa pomoc dla frankowiczów w przyszłym roku. Będą to "dobrowolne działania"

Komitet Stabilności Finansowej jest zgodny, że dobrowolna restrukturyzacja kredytów w walutach jest skuteczniejsza niż rozwiązania ustawowe - podano w komunikacie. Ministerstwo Finansów przygotowało nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Projekt przewiduje środki na dobrowolną restrukturyzację kredytów. Nowe rozwiązania mogłyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

Sąd staje po stronie frankowicza. Popularny bank nie odpuszcza, zapowiada apelację

To pierwsze takie orzeczenie. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok, w którym stwierdził nieważność kredytu frankowego. Zdecydował, że to bank powinien zapłacić klientowi i zasądził dla kredytobiorcy prawie 42 tysiące złotych oraz 21 tysięcy franków wraz z odsetkami. Wyrok jest nieprawomocny, a Millenium Bank już zapowiada odwołanie.

Banki już proponują frankowiczom korzystne wyjście z kredytów? Posłowie chcą to sprawdzić

Sejmowa podkomisja do spraw ustaw frankowych zwróciła się do kilku instytucji państwowych o dodatkowe informacje, które mają jej pomóc dokonać ostatecznego wyboru projektu, którym będzie się zajmować. - Chcielibyśmy wiedzieć, czy rzeczywiście rozpoczął się proces proponowania przez banki przewalutowania kredytów w formie korzystnej dla obu stron - mówił przewodniczący podkomisji Jacek Sasin.

Sądy dla frankowiczów. Przedstawiciele banków krytykują ten pomysł

Wypowiedź szefa UOKiK Marka Niechciała o oddzielnych wydziałach w sądach dla frankowiczów zaskakuje, bo taki ruch czyniłby jedną grupę bardziej uprzywilejowaną - uważa Związek Banków Polskich. Osób, które mają kłopoty z obsługą kredytów, jest trzy razy więcej wśród złotówkowiczów - dodaje.

Koszt pomocy dla frankowiczów? "Obliczenia są na ukończeniu"

Komisja Nadzoru Finansowego planuje w najbliższym czasie przedstawić sejmowej Komisji Finansów Publicznych wyliczenia skutków finansowych trzech projektów ustaw dotyczących kredytów walutowych - poinformował Filip Świtała, zastępca przewodniczącego Komisji.

Dobre wiadomości dla zadłużonych we franku. Tak słaby nie był od miesięcy

Piątek, jak i cały miniony tydzień były dobre dla polskiej waluty. Dolar, podobnie jak frank szwajcarski, kosztują obecnie poniżej 4 zł. Jest to związane z pozytywną reakcją na decyzje amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz wynik wyborów parlamentarnych w Holandii, ale zdaniem ekspertów euro może wkrótce drożeć.