Emerytalna rewolucja. PPK

16 lutego 2018

Z pierwszych, wstępnych danych wynika, że średnio 30-40 procent pracowników największych firm korzysta z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zdaniem prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa są takie przedsiębiorstwa, w których partycypacja przekracza 60 procent. W niektórych - jego zdaniem - jednak jest "dziwnie niska".

Pracownicze Plany Kapitałowe to najbardziej opłacalny produkt, jaki można sobie wyobrazić, na pewno po 1989 roku i w przyszłości pewnie też - powiedział Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który był gościem w programie "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. Jak zapewnił, "zabezpieczeń jest tak dużo, że nie ma co się obawiać, że jakiś polityk położy na tym swoją łapę".

Od poniedziałku w największych przedsiębiorstwach ruszył nowy rządowy program oszczędzania na emeryturę. Stopniowo do Pracowniczych Planów Kapitałowych będą dołączały kolejne firmy i jak wynika z rządowych szacunków, z automatu zostanie do niego zapisanych nawet 11 milionów Polaków. Program jest z założenia dobrowolny, a zatem będzie można z niego zrezygnować. Sprawdziliśmy, jak można wypisać się z PPK i czy można wypłacić wcześniej zgromadzone środki.

Większość jednostek Lasów Państwowych, a jest ich w sumie kilkaset (między innymi nadleśnictw), przystąpi do Pracowniczych Planów Kapitałowych od 1 stycznia 2020 roku - poinformowała Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. Zgodnie z szacunkami Lasy dopłacą do PPK do 100 milionów złotych.

Już za kilka miesięcy rusza nowy rządowy program oszczędzania na emeryturę. Z automatu zostanie do niego zapisanych nawet 11 milionów Polaków. Program jest z założenia dobrowolny, a zatem będzie można z niego zrezygnować. Rząd właśnie pokazał deklarację, którą w tym celu będziemy wypełniać. Procedurę trzeba będzie powtarzać co cztery lata albo przy okazji każdej zmiany pracy.

Wejście w życie Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie oznaczało, że do składki emerytalnej, która obecnie idzie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dołożymy nową cegiełkę - zauważył w TVN24 ekonomista Ignacy Morawski. Jak dodał, wysokość dodatkowego świadczenia będzie uzależniona od sytuacji na rynkach akcji i obligacji.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Nowe przepisy zakładają utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania na emeryturę, współtworzonego przez pracowników, pracodawców oraz państwo.