PPK – czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes PFR o wdrożeniu PPK (materiał z 2021 roku)
Prezes PFR o wdrożeniu PPK (materiał z 2021 roku)PFR/TVN24
wideo 2/6
Prezes PFR o wdrożeniu PPKPFR/TVN24

PPK to Pracownicze Plany Kapitałowe, które utworzone zostały w celu systematycznego oszczędzania przez pracowników. Program PPK wdrażany był w czterech etapach i objął szczegółowo określone ustawą podmioty. Co ważne, gromadzone na nim środki są dziedziczone. Mimo że zapis do PPK jest automatyczny, pracownik może zrezygnować z udziału w programie.

PPK to Pracownicze Plany Kapitałowe, których celem jest systematyczne gromadzenie środków przez pracowników.PPK obejmuje pracowników szczegółowo określonych w ustawie.PPK wprowadzane były w czterech etapach. Termin podpisania umowy o zarządzenie PPK oraz umowy o prowadzeniu PPK zależał od liczby pracowników zatrudnianych przez firmę.Środki gromadzone na PPK pochodzą od pracownika, pracodawcy i państwa, wg proporcji określonej w ustawie.Pracownik może złożyć deklarację o rezygnacji z gromadzenia środków na PPK.

PPK – co to jest?

PPK to Pracownicze Plany Kapitałowe, które wprowadzone zostały do porządku prawnego mocą ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych. Ustawa o PPK, określając szczegółowe zasady gromadzenia środków przez pracowników na rachunkach PPK, wskazuje, że celem utworzenia PPK jest systematyczne gromadzenie oszczędności z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu 60. roku życia

PPK – dla kogo zostało stworzone?

Środki na rachunku PPK są gromadzone przez pracowników, ale zobowiązanie do wpłat obejmuje podmioty, które ich zatrudniają. Zgodnie z ustawą są to:

pracodawcy w rozumieniu Kodeksu pracy – w odniesieniu do pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy, – nakładcy – w odniesieniu do osób fizycznych, które wykonują pracę nakładczą, – rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie kółek rolniczych – w odniesieniu do członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, – zleceniodawcy – w odniesieniu do osób wykonujących umowę zlecenia, agencyjną lub inną o świadczenie usług, – podmioty, w których działa rada nadzorcza – w odniesieniu do członków rady nadzorczej.

Ustawodawca określił także katalog podmiotów, których przepisy ustawy o PPK nie dotyczą. Zgodnie z art. 13 ustawy o PPK są to:

mikroprzedsiębiorcy, których pojęcie zdefiniowane zostało w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione przez niego złożą deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat, – podmioty zatrudniające będące osobą fizyczną, która zatrudnia, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tego podmiotu, osobę fizyczną w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby. 

PPK – od kiedy obowiązuje?

Pracownicze Plany Kapitałowe wprowadzane były stopniowo. W założeniach, kolejne grupy miały być włączane do PPK co sześć miesięcy, jednak w związku z pandemią koronawirusa terminy te uległy zmianie. Zatem od kiedy PPK wiąże określone grupy pracodawców i pracowników? Wdrażanie PPK rozpoczęło się 1 lipca 2019 roku i podzielono je na następujące etapy:

etap I – firmy zatrudniające co najmniej 250 osób wg stanu na dzień 31 grudnia 2018 roku; do 25 października 2019 roku miały one podpisać umowy o zarządzenie PPK, a do 12 listopada 2019 roku – umowy o prowadzenie PPK;

etap II – firmy zatrudniające co najmniej 50 osób wg stanu na dzień 30 czerwca 2019 roku; rozpoczął się 1 stycznia 2020 roku, jednak w związku z sytuacją epidemiczną terminy zawierania umów zostały zmienione; do 27 listopada 2020 roku firmy miały podpisać umowy o zarządzenie PPK, a do 10 listopada 2020 roku – umowy o prowadzenie PPK;

etap III – firmy zatrudniające co najmniej 20 osób wg stanu na 31 grudnia 2019 roku; do 27 października 2020 roku  zobowiązane były podpisać umowy o zarządzenie PPK, a 10 listopada 2020 roku – umowy o prowadzenie PPK; mimo że etap ten rozpoczął się 1 lipca 2020 roku, terminy zawarcia umów pokryły się z rozpoczętym wcześniej etapem II;

etap IVpozostałe podmioty oraz sektor finansów publicznych; do 23 kwietnia 2021 roku podmioty miały czas na podpisanie umów o zarządzenie PPK, a do 10 maja 2021 roku – umów o prowadzenie PPK; ostatni etap rozpoczął się 1 stycznia 2021 roku.

Zasady gromadzenia środków na PPK

Środki na PPK gromadzone są ze składek odkładanych przez pracownika, pracodawcę i państwo.

Pracownik odprowadza co miesiąc ściśle określoną część swojego wynagrodzenia. Ile procent odkłada pracownik na PPK? Co do zasady 2 proc. wynagrodzenia brutto, to tzw. składka podstawowa. Pracownik może jednak zadeklarować chęć odprowadzania składki dodatkowej, która może wynieść maksymalnie 4 proc. wynagrodzenia brutto. Jeżeli jednak wynagrodzenie pracownika jest niższe niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia, wówczas pracownik może wnioskować o obniżenie odprowadzanej składki do 0,5 proc.

Pracodawca także odprowadza składki co miesiąc, ich wysokość wynosi zaś od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia brutto pracownika.

Wpłaty na PPK każdego pracownika uiszcza także państwo. W ramach tzw. wpłaty powitalnej przekazuje 250 zł, a następnie jako dopłatę roczną – 240 zł. 

Kiedy można wypłacić środki z PPK?

Środki gromadzone na PPK co do zasady gromadzone są do ukończenia 60. roku życia. Po tym czasie, bez względu na status zawodowy, możliwe jest wypłacenie oszczędności. Aby uniknąć obciążenia podatkiem od zysków kapitałowych, należy wypłacić je w jeden z następujących sposobów:

– 75 proc. rozkładając na co najmniej 120 rat, a pozostałą część jednorazowo, – w formie określonych produktów finansowych, – w formie świadczenia małżeńskiego.

Możliwe jest jednak wcześniejsze wypłacenie oszczędności zgromadzonych na PPK. Wiąże się to jednak z określonymi konsekwencjami:

– zapłatą podatku od zysków kapitałowych, – pomniejszeniem o 30 proc. wpłat pracodawcy, – pomniejszeniem o dopłaty państwa.

Ustawodawca dopuścił jednak także dwie wyjątkowe sytuacje wypłaty środków:

– w razie poważnej choroby pracownika gromadzącego środki lub jego współmałżonka bądź dziecka – do 25 proc. środków bez obowiązku zwrotu, – na pokrycie wkładu własnego kredytu na budowę domu lub na mieszkanie – do 100 proc. z obowiązkiem zwrotu, przy czym pracownik gromadzący środki musi mieć ukończony 45. rok życia.

Środki gromadzone na PPK w razie śmierci pracownika są dziedziczone.

PPK – rezygnacja. Jak zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Mimo że zapisanie do PPK odbywa się automatycznie w stosunku do pracowników, którzy ukończyli 18. rok życia, a nie ukończyli 55. roku życia, samo uczestnictwo jest dobrowolne. Pracownik może złożyć deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Przy czym jeśli złoży je po przystąpieniu przez pracodawcę do PPK, będzie posiadał indywidualny rachunek PPK, a tym samym może ponownie przystąpić do programu. 

Deklaracja o rezygnacji z PPK powinna zawierać elementy określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 12 czerwca 2019 r. w sprawie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych. Warto zauważyć, że rezygnacja z PPK nie oznacza automatycznej wypłaty zgromadzonych środków. 

PPK – jak sprawdzić stan konta?

Ponieważ dla każdego pracownika gromadzącego środki na PPK instytucja finansowa, którą wybrał do tego pracodawca, otwiera prywatny imienny rachunek, możliwe jest sprawdzenie stanu swojego konta w PPK. Jak to zrobić? Instytucje finansowe udzielają dostępu on-line do konta, przy czym zasady logowania regulowane są przez nie indywidualnie.

Akty prawne: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 czerwca 2019 r. w sprawie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych, Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych DZ. U. 2018 poz. 2215,Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców Dz. U. 2018 poz. 646

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Finał negocjacji pomiędzy Volkswagenem a związkami zawodowymi. Zarząd spółki wycofał się z żądania obniżki płac o 10 procent i zobowiązał się, że nie będzie natychmiastowego zamykania zakładów i zwolnień. Jednak w dłuższej perspektywie firma zlikwiduje 35 tysięcy stanowisk pracy.

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Źródło:
Reuters

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP