PPK – czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes PFR o wdrożeniu PPK (materiał z 2021 roku)
Prezes PFR o wdrożeniu PPK (materiał z 2021 roku)PFR/TVN24
wideo 2/6
Prezes PFR o wdrożeniu PPKPFR/TVN24

PPK to Pracownicze Plany Kapitałowe, które utworzone zostały w celu systematycznego oszczędzania przez pracowników. Program PPK wdrażany był w czterech etapach i objął szczegółowo określone ustawą podmioty. Co ważne, gromadzone na nim środki są dziedziczone. Mimo że zapis do PPK jest automatyczny, pracownik może zrezygnować z udziału w programie.

PPK to Pracownicze Plany Kapitałowe, których celem jest systematyczne gromadzenie środków przez pracowników.PPK obejmuje pracowników szczegółowo określonych w ustawie.PPK wprowadzane były w czterech etapach. Termin podpisania umowy o zarządzenie PPK oraz umowy o prowadzeniu PPK zależał od liczby pracowników zatrudnianych przez firmę.Środki gromadzone na PPK pochodzą od pracownika, pracodawcy i państwa, wg proporcji określonej w ustawie.Pracownik może złożyć deklarację o rezygnacji z gromadzenia środków na PPK.

PPK – co to jest?

PPK to Pracownicze Plany Kapitałowe, które wprowadzone zostały do porządku prawnego mocą ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych. Ustawa o PPK, określając szczegółowe zasady gromadzenia środków przez pracowników na rachunkach PPK, wskazuje, że celem utworzenia PPK jest systematyczne gromadzenie oszczędności z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu 60. roku życia

PPK – dla kogo zostało stworzone?

Środki na rachunku PPK są gromadzone przez pracowników, ale zobowiązanie do wpłat obejmuje podmioty, które ich zatrudniają. Zgodnie z ustawą są to:

pracodawcy w rozumieniu Kodeksu pracy – w odniesieniu do pracowników w rozumieniu Kodeksu pracy, – nakładcy – w odniesieniu do osób fizycznych, które wykonują pracę nakładczą, – rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie kółek rolniczych – w odniesieniu do członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, – zleceniodawcy – w odniesieniu do osób wykonujących umowę zlecenia, agencyjną lub inną o świadczenie usług, – podmioty, w których działa rada nadzorcza – w odniesieniu do członków rady nadzorczej.

Ustawodawca określił także katalog podmiotów, których przepisy ustawy o PPK nie dotyczą. Zgodnie z art. 13 ustawy o PPK są to:

mikroprzedsiębiorcy, których pojęcie zdefiniowane zostało w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione przez niego złożą deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat, – podmioty zatrudniające będące osobą fizyczną, która zatrudnia, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tego podmiotu, osobę fizyczną w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby. 

PPK – od kiedy obowiązuje?

Pracownicze Plany Kapitałowe wprowadzane były stopniowo. W założeniach, kolejne grupy miały być włączane do PPK co sześć miesięcy, jednak w związku z pandemią koronawirusa terminy te uległy zmianie. Zatem od kiedy PPK wiąże określone grupy pracodawców i pracowników? Wdrażanie PPK rozpoczęło się 1 lipca 2019 roku i podzielono je na następujące etapy:

etap I – firmy zatrudniające co najmniej 250 osób wg stanu na dzień 31 grudnia 2018 roku; do 25 października 2019 roku miały one podpisać umowy o zarządzenie PPK, a do 12 listopada 2019 roku – umowy o prowadzenie PPK;

etap II – firmy zatrudniające co najmniej 50 osób wg stanu na dzień 30 czerwca 2019 roku; rozpoczął się 1 stycznia 2020 roku, jednak w związku z sytuacją epidemiczną terminy zawierania umów zostały zmienione; do 27 listopada 2020 roku firmy miały podpisać umowy o zarządzenie PPK, a do 10 listopada 2020 roku – umowy o prowadzenie PPK;

etap III – firmy zatrudniające co najmniej 20 osób wg stanu na 31 grudnia 2019 roku; do 27 października 2020 roku  zobowiązane były podpisać umowy o zarządzenie PPK, a 10 listopada 2020 roku – umowy o prowadzenie PPK; mimo że etap ten rozpoczął się 1 lipca 2020 roku, terminy zawarcia umów pokryły się z rozpoczętym wcześniej etapem II;

etap IVpozostałe podmioty oraz sektor finansów publicznych; do 23 kwietnia 2021 roku podmioty miały czas na podpisanie umów o zarządzenie PPK, a do 10 maja 2021 roku – umów o prowadzenie PPK; ostatni etap rozpoczął się 1 stycznia 2021 roku.

Zasady gromadzenia środków na PPK

Środki na PPK gromadzone są ze składek odkładanych przez pracownika, pracodawcę i państwo.

Pracownik odprowadza co miesiąc ściśle określoną część swojego wynagrodzenia. Ile procent odkłada pracownik na PPK? Co do zasady 2 proc. wynagrodzenia brutto, to tzw. składka podstawowa. Pracownik może jednak zadeklarować chęć odprowadzania składki dodatkowej, która może wynieść maksymalnie 4 proc. wynagrodzenia brutto. Jeżeli jednak wynagrodzenie pracownika jest niższe niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia, wówczas pracownik może wnioskować o obniżenie odprowadzanej składki do 0,5 proc.

Pracodawca także odprowadza składki co miesiąc, ich wysokość wynosi zaś od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia brutto pracownika.

Wpłaty na PPK każdego pracownika uiszcza także państwo. W ramach tzw. wpłaty powitalnej przekazuje 250 zł, a następnie jako dopłatę roczną – 240 zł. 

Kiedy można wypłacić środki z PPK?

Środki gromadzone na PPK co do zasady gromadzone są do ukończenia 60. roku życia. Po tym czasie, bez względu na status zawodowy, możliwe jest wypłacenie oszczędności. Aby uniknąć obciążenia podatkiem od zysków kapitałowych, należy wypłacić je w jeden z następujących sposobów:

– 75 proc. rozkładając na co najmniej 120 rat, a pozostałą część jednorazowo, – w formie określonych produktów finansowych, – w formie świadczenia małżeńskiego.

Możliwe jest jednak wcześniejsze wypłacenie oszczędności zgromadzonych na PPK. Wiąże się to jednak z określonymi konsekwencjami:

– zapłatą podatku od zysków kapitałowych, – pomniejszeniem o 30 proc. wpłat pracodawcy, – pomniejszeniem o dopłaty państwa.

Ustawodawca dopuścił jednak także dwie wyjątkowe sytuacje wypłaty środków:

– w razie poważnej choroby pracownika gromadzącego środki lub jego współmałżonka bądź dziecka – do 25 proc. środków bez obowiązku zwrotu, – na pokrycie wkładu własnego kredytu na budowę domu lub na mieszkanie – do 100 proc. z obowiązkiem zwrotu, przy czym pracownik gromadzący środki musi mieć ukończony 45. rok życia.

Środki gromadzone na PPK w razie śmierci pracownika są dziedziczone.

PPK – rezygnacja. Jak zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Mimo że zapisanie do PPK odbywa się automatycznie w stosunku do pracowników, którzy ukończyli 18. rok życia, a nie ukończyli 55. roku życia, samo uczestnictwo jest dobrowolne. Pracownik może złożyć deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Przy czym jeśli złoży je po przystąpieniu przez pracodawcę do PPK, będzie posiadał indywidualny rachunek PPK, a tym samym może ponownie przystąpić do programu. 

Deklaracja o rezygnacji z PPK powinna zawierać elementy określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 12 czerwca 2019 r. w sprawie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych. Warto zauważyć, że rezygnacja z PPK nie oznacza automatycznej wypłaty zgromadzonych środków. 

PPK – jak sprawdzić stan konta?

Ponieważ dla każdego pracownika gromadzącego środki na PPK instytucja finansowa, którą wybrał do tego pracodawca, otwiera prywatny imienny rachunek, możliwe jest sprawdzenie stanu swojego konta w PPK. Jak to zrobić? Instytucje finansowe udzielają dostępu on-line do konta, przy czym zasady logowania regulowane są przez nie indywidualnie.

Akty prawne: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 czerwca 2019 r. w sprawie deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych, Ustawa z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych DZ. U. 2018 poz. 2215,Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców Dz. U. 2018 poz. 646

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat zakładają założenia projektu, które opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Dodano, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 roku.

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

Zyski Ryanaira obniżył się o prawie połowę w drugim kwartale 2024 roku, ponieważ ceny biletów spadły o 15 procent rok do roku. Zwiększa to obawy o słabe lato dla europejskich linii lotniczych w miarę wygasania boomu po pandemii COVID-19 - wskazał Reuters.

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Źródło:
Reuters, "Guardian"

W 2023 roku liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 129 819 osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Źródło:
PAP

Dodatkowe 20 milionów złotych przeznaczone na program "Podróże z klasą" wyczerpano w cztery minuty - przekazał resort edukacji. MEN podał także, że zarejestrowano 752 nowe wnioski, a łącznie na program w tej edycji zostanie przeznaczone 80 milionów złotych.

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

Źródło:
PAP

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu spadła o 8,9 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oceniają, że spadek aktywności budownictwa to między innymi efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Źródło:
PAP

"Oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej oraz informacje o kartach płatniczych" - przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na portalu X (dawniej Twitter).

Oszuści podszywają się pod bank

Oszuści podszywają się pod bank

Źródło:
PAP

Kilkunastu mieszkańców terenów pod lotnisko w Baranowie zgłosiło w ostatnich dniach chęć sprzedaży swoich nieruchomości - podała spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

W ciągu siedmiu godzin po niedzielnej rezygnacji prezydenta USA Joe Bidena z walki o reelekcję, drobni darczyńcy wpłacili niemal 47 milionów dolarów na konta zbierającej fundusze dla Partii Demokratycznej organizacji non-profit ActBlue.

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

47 milionów dolarów w siedem godzin. "Największa jednodniowa zbiórka w bieżącej kampanii"

Źródło:
PAP

Minister finansów Andrzej Domański poinformował na antenie TOK FM, że jego resort będzie prowadził rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Przemysłu na temat cen prądu w 2025 roku i ewentualnych dalszych rozwiązań osłonowych.

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Minister o rachunkach na "akceptowanym poziomie"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Inwestorzy oceniają skutki rezygnacji Joe Bidena z kandydowania na urząd prezydenta USA. Na giełdach w Azji przeważają spadki. Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną. Dolar pozostaje stabilny. W ocenie ekonomistów decyzja Bidena zwiększa niepewność na rynkach, co nie sprzyja walutom rynków wschodzących.

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Rynki reagują na decyzję Bidena. "To oznacza większą niepewność"

Źródło:
PAP

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2024 roku wzrosła o 4,4 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Sprzedaż detaliczna w czerwcu. Nowe dane ze sklepów

Źródło:
PAP

Płace rosną, ale brakuje rąk do pracy. - Z pracownikami jest problem, szczególnie tymi sezonowymi - mówi właściciel sieci hoteli nad morzem. Specjaliści mówią o napiętej sytuacji, a problem może się jeszcze pogłębiać.

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Problemy z pracownikami sezonowymi. "Zrezygnowałam, moja psychika jest ważniejsza"

Źródło:
tvn24.pl

Z ulgi dla samotnie wychowujących dzieci może skorzystać ten rodzic, który jest zaangażowany w wychowanie dzieci w większym stopniu - pisze poniedziałkowy "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wyjaśnienia resortu finansów.

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

"To uprawnia do zastosowania preferencyjnego rozliczenia". Głos resortu finansów

Źródło:
PAP

Mieszkańcy Majorki demonstrowali w niedzielę swoje niezadowolenie z turystyfikacji wyspy. Kilkanaście tysięcy osób wzięła udział w proteście, podczas którego wykrzykiwano hasła wymierzone w turystów, np. "Wracajcie do domów!" czy "Oddajcie nam Majorkę!". Postulują między innymi ograniczenie miejsc noclegowych.

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Mieszkańcy Majorki do turystów: "Wracajcie do domów!", "wasz luksus, nasza męka"

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

W szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego wierzy zaledwie co czwarty tak zwany gniazdownik - wynika z raportu Otodom. Jednak, jak wynika z badania, 40 procent z nich patrzy w przyszłość pozytywnie, licząc na pomoc w sfinansowaniu lokum, a także na zmiany na rynku.

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Gniazdownicy nie widzą szans na kredyt

Źródło:
PAP

Władze hiszpańskiego miasta Calpe zakazały turystom "rezerwowania" miejsc na plaży poprzez zostawianie tam krzeseł, parasoli czy leżaków. Plażowiczom, którzy nie zastosują się do nowych regulacji, grozi kara w wysokości 250 euro, czyli około 1070 złotych.

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Będą kary za "rezerwowanie" miejsc na plaży. Władze ostrzegają turystów

Źródło:
CNN

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Za opóźniony lub odwołany lot przysługuje rekompensata w wysokości od 250 do 600 euro, natomiast przy opóźnieniach pociągu kwota 25 lub 50 procent ceny biletu - wyjaśnia Renata Yanisiv, koordynator ECK Polska. W przypadku noclegów reklamować można każdą niezgodność z umową lub ofertą hotelu.

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Odwołany lub opóźniony lot? Należy ci się odszkodowanie

Źródło:
PAP

Mieszkanka Żarowa w województwie dolnośląskim padła ofiarą oszustwa po wystawieniu na sprzedaż dziecięcej hulajnogi. 47-latka uwierzyła oszustom podszywającym się pod pracowników portalu ogłoszeniowego, w wyniku czego straciła spore oszczędności. Policja przypomina, by w trakcie transakcji internetowych zachować ostrożność oraz rozwagę.

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Chciała sprzedać hulajnogę, straciła 18 tysięcy złotych

Źródło:
PAP, KPP w Świdnicy