TVN24 Biznes | Pieniądze

Emerytury i renty w górę. Jest decyzja Sejmu

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
ToL/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Piotr Szukalski o reformie emerytalnej
Piotr Szukalski o reformie emerytalnejTVN24 Biznes
wideo 2/8
TVN24 BiznesPiotr Szukalski o reformie emerytalnej

Emerytury i renty wrosną w marcu o co najmniej 50 złotych brutto. Najniższa emerytura wyniesie 1250 złotych. Sejm uchwalił w czwartek przepisy w tej sprawie. Za przyjęciem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych głosowało 438 posłów, przeciw było 2, wstrzymało się 8.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W grudniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który zakłada, że od marca 2021 r. świadczenia zostaną podwyższone o 3,84 proc., ale nie mniej niż o 50 zł brutto.

Projekt w sprawie waloryzacji rent i emerytur poparła we wtorek sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny. Za projektem nowelizacji ustawy głosowało 34 posłów, nikt nie był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 marca 2021 roku. Wyjątkiem są niektóre przepisy, które zaczną obowiązywać z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Według ministerstwa rodziny prognozowany koszt waloryzacji ustawowej jest szacowany na około 9,6 mld zł. W obliczeniach ujęto także koszt waloryzacji rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów – tak zwanej trzynastej emerytury.

Podczas głosowania Sejm odrzucił poprawki zgłoszone przez opozycję, które zakładały m.in. gwarancję wzrostu świadczeń nie mniejszą niż 70 zł. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Waloryzacja emerytur w 2021 roku – ile wyniosą świadczenia?

Zgodnie z uchwalonymi przepisami minimalne emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne oraz renty socjalne mają od marca 2021 roku być podniesione do 1250 zł brutto.

Teraz najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1200 zł brutto.

Renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną do 937,50 zł. W przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy i renty inwalidzkiej III grupy kwota waloryzacji wyniesie nie mniej niż 37,50 zł. Z kolei w przypadku osób pobierających emeryturę częściową kwota waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż połowa kwoty waloryzacji, czyli 25 zł.

O ile wzrosną emerytury w 2021 roku?TVN24 Biznes

Osoby pobierające przykładowo emerytury w wysokości 1500 złotych brutto (1272 zł netto) po waloryzacji "na rękę" dostaną 1319 złotych. Oznacza to podwyżkę o 47 złotych. W przypadku osób otrzymujących co miesiąc świadczenie w wysokości 2000 złotych (1681 złotych netto), emerytura zostanie podwyższona do 1744 złotych netto (wzrost o 63 złote). W sytuacji osób pobierających świadczenia wynoszące 4000 złotych (3316 zł netto) podwyżka wyniesie 126 złotych (do 3442 złotych netto).

Emeryci pobierający najniższe świadczenia dostaną natomiast "na rękę" 1068 złotych (podwyżka o 41 złotych netto).

Jak wyliczany jest wskaźnik waloryzacji?

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Autor:ToL/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości