Pieniądze

Do USA bez wizy, czyli co trzeba zrobić, by wjechać do Stanów

Pieniądze

ShutterstockDo USA bez wizy - Polska dołącza do ruchu bezwizowego

Do USA bez wizy - przez wiele lat było to marzenie wielu Polaków. Od 11 listopada 2019 roku jest to możliwe. Co trzeba zrobić, by polecieć do Stanów Zjednoczonych? Czy sam paszport wystarczy? Poniżej dowiesz się, co musisz zrobić, by bez większych problemów dostać się do USA.

Do USA bez wizy, ale z ESTA

Polacy od 11 listopada 2019 roku nie potrzebują wizy, by przekroczyć granicę USA - należymy do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program, VMP). Nie oznacza to jednak, że na teren Stanów Zjednoczonych można się dostać tylko pokazując paszport. Każdy, kto zamierza polecieć za ocean musi się wpierw zarejestrować w elektronicznym systemie weryfikacji ESTA (Electronic System for Travel Authorization).

Co to jest ESTA?

ESTA to system, w którym po rejestracji otrzymujemy pozwolenie na wjazd do USA. Rejestracja kosztuje 14 dolarów (ok. 54 złote). Ważne jest, by podróżujący do Stanów miał ważny paszport biometryczny (z chipem elektronicznym), który będzie ważny przynajmniej przez 90 dni.

Należy też mieć bilet powrotny albo na dalszą podróż z datą wyjazdu z USA. Program ruchu bezwizowego przeznaczony jest tylko dla osób, które wybierają do Stanów w celach turystycznych lub biznesowych, i tylko do 90 dni.

Kiedy trzeba się zarejestrować w ESTA?

Amerykański urząd celny rekomenduje, by w systemie ESTA zarejestrować się przynajmniej na 72 godziny przed planowanym wyjazdem do USA. Jest tak dlatego, że na zgodę na przekroczenie granicy Stanów Zjednoczonych czeka się do 48 godzin.

W systemie ESTA można się zarejestrować za pośrednictwem strony internetowej amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic (U.S. Customs and Border Protection).

Pozwolenie wydane w systemie ESTA ważne jest przez dwa lata.

Czy każdy dostaje zgodę?

Należy podkreślić, że pozwolenie na wjazd do USA w systemie ESTA nie jest wydawane automatycznie i zdarzają się odmowy. Taka sytuacja zdarza się rzadko i, jak wyjaśnia amerykańska ambasada w Polsce, dzieje się tak w przypadku osób, które "miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamania prawa imigracyjnego USA".

Dodajmy, że program ruchu bezwizowego nie obejmuje też osób, które po 1 marca 2011 roku odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię lub Jemen.

Co jeśli nie dostaniemy zgody?

W przypadku odmowy w systemie ESTA można się jeszcze ubiegać o otrzymanie wizy w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie. Opłata za wizę turystyczną/biznesową wynosi obecnie 160 dolarów, czyli ok. 615 zł.

Osoby, które chciałyby zostać w USA dłużej niż 90 dni albo zamierzają pojechać do Stanów pracować lub na studia, również muszą postarać się o wyrobienie odpowiedniej wizy.

Czy z autoryzacją ESTA można nie wjechać do USA?

Ostateczną decyzję, czy przekroczymy granicę USA podejmuje celnik na granicy. Ma on prawo odesłać każdą osobę, która wzbudzi jego podejrzenia. W praktyce takie przypadki zdarzają się jednak niezwykle rzadko.

Ponad trzy dekady programu

Program bezwizowy wszedł w życie w 1986 r. i miał wspomagać rozwój turystyki, a także zacieśniać więzy USA z sojusznikami. W ramach VWP corocznie granicę Stanów Zjednoczonych przekracza ok. 20 mln osób.

Polska to 39. państwo objęte programem VWP, a 24. z Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o kraje naszego regionu, do USA bez wiz mogą podróżować obywatele m.in. Czech, Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy i Estonii. Jedynie Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr nadal nie spełniają warunków programu.

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock