Umowa wynajmu mieszkania – co zawiera, gdzie ją zgłosić, kiedy można ją wypowiedzieć

Źródło:
TVN24 Biznes
Sadowski o inwestycji w mieszkania na wynajem
Sadowski o inwestycji w mieszkania na wynajemTVN24 BiS
wideo 2/4
Sadowski o inwestycji w mieszkania na wynajemTVN24 BiS

Umowa najmu mieszkania to prawdopodobnie jeden z najczęściej zawieranych kontraktów. Sporządzona w formie pisemnej powinna precyzyjnie określać warunki, na jakich osoba wynajmująca powierza najemcy należący do niego lokal oraz zabezpieczać interesy obydwu ze stron.

Umowa najmu nie musi mieć formy pisemnej – z prawnego punktu widzenia najem działa nawet wtedy, gdy strony zawarły umowę najmu ustnie.Najistotniejszymi elementami umowy najmu jest określenie jej przedmiotu oraz należnego czynszu.Od dochodów z najmu należy zapłacić podatek; można wybrać najkorzystniejszą z kilku form opodatkowania.

Czym jest umowa najmu lokalu mieszkalnego? 

Umowa wynajmu mieszkania to prawna forma porozumienia między dwiema stronami, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy do używania lokal mieszkalny, z kolei najemca bierze na siebie obowiązek płacenia ustalonego z góry z wynajmującym czynszu, przy czym nie muszą to być pieniądze (strony mogą umówić się na innego rodzaju świadczenia). Umowa może być zawarta na określony z góry czas lub obowiązywać bezterminowo

Szczegółowo kwestie najmu mieszkania reguluje Kodeks cywilny, a umowa może być ważna mimo braku formy pisemnej. Oznacza to, że umowa najmu ogólnego nie tylko nie musi być zawarta w formie potwierdzonej przez notariusza, ale też najem funkcjonuje nawet, jeżeli umowa została zawarta ustnie, chociaż wtedy w razie sytuacji spornych trudniej wykazać fakt jej istnienia (dowodem mogą być wówczas np. dowody wpłat z tytułu czynszu). 

Najem może dotyczyć zarówno całego domu lub mieszkania, jak też ich części, np. pokoju. Umowa najmu nie musi też wcale dotyczyć nieruchomości – jej przedmiotem może być dowolna rzecz.

W przypadku gdy wynajmujących jest więcej niż jeden (np. gdy wynajmujemy pokoje w mieszkaniu kilku różnym najemcom) w grę wchodzą trzy rozwiązania:

– jedna umowa najmu podpisywana z każdym z najemców, – oddzielna umowa z każdym z najemców, – umowa z jednym z najemców, która dopuszcza możliwość podnajmu (dalszego wynajęcia).

Umowa najmu mieszkania – wzór

Zgodnie z Kodeksem cywilnym umowa najmu mieszkania lub lokalu na czas dłuższy niż rok powinna być zawarta na piśmie. Jeżeli nie zachowano tej formy, uznaje się, że umowa obowiązuje na czas nieokreślony. 

Minimalny wymagany przez prawo zakres przedmiotowy umowy najmu to określenie przedmiotu umowy oraz czynszu, jednak przyjęło się, że dla jak najbardziej precyzyjnego opisu stanu rzeczy i możliwie najlepszej ochrony interesów obydwu ze stron, zawarta na piśmie umowa powinna zawierać

– miejsce i czas jej zawarcia, – informację o stronach umowy oraz dane wynajmującego oraz najemcy (imię nazwisko, adres, seria i numer dowodu osobistego, a w przypadku jeżeli którąś ze stron jest firma – jej nazwa, adres siedziby, KRS, NIP oraz REGON), – dokładne określenie przedmiotu najmu (w przypadku mieszkania – jego adres, powierzchnia, liczba pomieszczeń, opis wyposażenia; powinno się tu znaleźć także oświadczenie wynajmującego dotyczące tego, że jest on właścicielem mieszkania lub ma inny tytuł prawny do dysponowania nim), – zobowiązanie się wynajmującego do oddania najemcy rzeczy do używania na określony czas lub na czas nieoznaczony, – zobowiązanie się najemcy do zapłaty czynszu w zamian za korzystanie z lokalu oraz jego utrzymania w odpowiednim stanie technicznym, – ustaloną wysokość czynszu oraz ew. innych opłat, a także terminy i sposoby ich regulowania; umowa powinna również precyzować, która ze stron i w jakiej formie ponosi koszty związane z opłatami eksploatacyjnymi, – określenie czasu trwania umowy lub informację o tym, że zostaje ona zawarta na czas nieokreślony, – ustanowienie ew. kaucji zabezpieczającej (nie może ona przekraczać dwunastokrotności miesięcznego czynszu), – warunki wypowiedzenia umowy, – dodatkowe prawa i obowiązki najemcy oraz wynajmującego, – podpisy stron.

Sporządzoną na piśmie umowę wynajmu mieszkania warto uzupełnić o tzw. protokół zdawczo-odbiorczy, czyli dokument, w który strony określają stan techniczny oraz stopień zużycia lokalu i znajdującego się w nim wyposażenia, a także stan liczników. Protokół taki stanowi podstawę rozliczeń przy zwrocie lokalu.

Wygaśnięcie i rozwiązanie umowy najmu za porozumieniem stron

Umowa zawarta na czas określony przestaje obowiązywać ostatniego dnia okresu, na jaki została zawarta. Strony mogą zastrzec okres wypowiedzenia, jednak jeżeli umowa jest na czas nieokreślony, a okres wypowiedzenie nie został sprecyzowany, to każda ze stron ma możliwość wypowiedzenia najmu

– gdy czynsz jest płatny w dłuższych odstępach czasu niż miesiąc – najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego, – gdy czynsz jest płatny miesięcznie – z miesięcznym wyprzedzeniem na koniec miesiąca kalendarzowego, – gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód, – gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód.

Wypowiedzenie umowy powinno nastąpić w formie pisemnej

Inną okolicznością, w której może nastąpić zakończenie umowy najmu, jest sytuacja gdy zdecydują się na to zgodnie obydwie ze stron – wówczas umowę rozwiązać można w dowolnym momencie, na jaki umówią się wynajmujący z najemcą. 

Wypowiedzenie najmu mieszkania przez właściciela

W szczególnych wypadkach, które precyzuje ustawa o ochronie praw lokatorów, właściciel może wypowiedzieć umowę z miesięcznym wyprzedzeniem – dotyczy to sytuacji, w których lokator używa mieszkania w sposób sprzeczny z umową lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód oraz (po spełnieniu dodatkowych przesłanek) gdy zwleka z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności.

Umowa najmu okazjonalnego mieszkania – co to jest?

Umowa najmu okazjonalnego to szczególna forma najmu mieszkania. Choć ma ona tę samą moc prawną, co zwykła umowa najmu, to w maksymalny sposób chroni interesy właściciela i ogranicza jego ryzyko związane z nierzetelnymi najemcami, którzy – mimo wypowiedzenia najmu – nie chcieliby opuścić mieszkania. Procedura jej zawarcia jest nieco bardziej skomplikowana, jednak wielu wynajmujących oczekuje od najemców gotowości do jej podpisania. 

Nie musi być zawarta w obecności notariusza, wymaga jednak załączenia aktu notarialnego, w którym najemca oświadcza, że jest gotowy dobrowolnie poddać się egzekucji w zakresie opróżnienia i wydania lokalu. Koszt sporządzenia takiego dokumentu u notariusza to ok. 300-400 zł. 

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego łagodzi działanie ustawy o ochronie praw lokatorów, choć jej nie wyłącza. Jej działanie dotyczy: 

– zniesienia ochrony lokatora przed eksmisją w razie braku woli opuszczenia mieszkania po zakończeniu najmu, – zwiększonej skuteczności w przypadku eksmisji, – wyłączenia konieczności zapewnienia lokalu socjalnego eksmitowanym lokatorom.

Czy umowę najmu mieszkania trzeba zgłosić do urzędu skarbowego?

Zwykła umowa najmu co do zasady nie wymaga zgłoszenia do urzędu skarbowego, obowiązek taki dotyczy tylko umów najmu okazjonalnego. Wynajmujący ma na to 14 dni i tylko pod warunkiem jej zgłoszenie w urzędzie skarbowym najem okazjonalny dojdzie do skutku.

Podatek od zysków z najmu jest deklarowany w zależności od formy opodatkowania, którą wybierze wynajmujący:

– na formularzu PIT-36 w części D jako „najem lub dzierżawa” – w przypadku najmu prywatnego nie rozliczanego ryczałtem ewidencjonowanym, a więc opodatkowanego na zasadach ogólnych według skali podatkowej 17,75 proc. lub 32 proc. (warto pamiętać, że podatnik jest zobowiązany do samodzielnego rozliczenia podatku w ciągu roku i odprowadzania do 20. dnia każdego miesiąca zaliczek na podatek dochodowy), – na formularzu PIT-36 w części D jako „pozarolnicza działalność gospodarcza” – w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, – na formularzu PIT-28 – gdy najem prywatny rozliczany jest ryczałtem ewidencjonowanym 8,5 proc. lub 12,5 proc. od nadwyżki przychodów ponad 100 tys. zł (ta forma opodatkowania wymaga złożenia pisemnego oświadczenia we właściwym urzędzie skarbowym).

Jeżeli fiskus dowie się o nieujawnionych dochodach z najmu, wynajmującemu grozi  konieczność zapłacenia zaległego podatku z odsetkami za zwłokę oraz grzywny z Kodeksu karnego skarbowego.

Akty prawne: Kodeks cywilny, Ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Będą nowe wytyczne dla organizacji ruchu drogowego z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej. Przygotowuje je Instytut Badawczy Dróg i Mostów - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Analizie poddane będą również tak zwane sekundniki - dodało.

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Źródło:
PAP

Polscy przedsiębiorcy będą musieli w bardzo krótkim czasie dostosować się do nowych przepisów. Nie powinniśmy być zaskakiwani - argumentowali przedstawiciele pracodawców w trakcie posiedzenia komisji sejmowej dotyczącego wolnej Wigilii. Rozwiązanie popierają natomiast przedstawiciele pracowników, podkreślając, że okres świąteczny w wielu branżach wiąże się z przepracowaniem.

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w mniejszych miastach coraz częściej dorównują największym polskim rynkom, a nawet je przewyższają - wynika z raportu Otodom Analytics. Na podwyżki wpływają nie tylko rosnące koszty budowy, ale także ograniczona dostępność gruntów i dynamiczny rozwój mniejszych ośrodków.

Coraz drożej w mniejszych miastach

Coraz drożej w mniejszych miastach

Źródło:
PAP

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zakłada przedłużenie obowiązywania ceny maksymalnej za energię elektryczną na poziomie niższym niż wynika to z zatwierdzonych taryf oraz zawieszenie pobierania opłaty mocowej dla odbiorców w gospodarstwach domowych w 2025 roku - wynika z wpisu w wykazie prac Rady Ministrów.

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Co z cenami prądu? Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli złożyła w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Kamila Bortniczuka, byłego ministra sportu i turystyki w rządzie Zjednoczonej Prawicy - potwierdził rzecznik prasowy NIK Marcin Marjański.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Kamila Bortniczuka

Źródło:
PAP

Tydzień w szpitalu to tydzień dodatkowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków. Projekt ustawy w tej sprawie będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedziała w poniedziałek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Urlop dla rodziców wcześniaków. Ministra o projekcie

Źródło:
PAP

System e-Doręczenia, umożliwiający otrzymywanie oraz wysyłanie pism urzędowych bez konieczności wychodzenia z domu, zacznie funkcjonować od 1 stycznia 2025 roku - przekazało w komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. W pierwszym etapie system doręczeń elektronicznych obejmie urzędy, firmy oraz zawody zaufania publicznego.

List polecony przez internet. Ważny komunikat

List polecony przez internet. Ważny komunikat

Źródło:
PAP

Płatności z faktur wystawionych w 2022 roku przedawnią się pod koniec bieżącego roku. Obliczenie ich łącznej wartości jest trudne, ale szacuje się, że łącznie to około 122 miliardy złotych - ocenia Kaczmarski Inkasso. Z badania na zlecenie firmy wynika, że problem z nieterminowymi płatnościami ma połowa MŚP.

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

"Część z tych należności może przepaść w sylwestra"

Źródło:
PAP

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Fizyczna obecność pieniędzy nie tylko wpływa na wydatki, ale powoduje powstanie silnego odczucia posiadania. To wynik badania przeprowadzonego w dwóch różnych kulturach i okresach.

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

"Rozstajemy się też z częścią siebie". Tak gotówka wpływa na ludzi

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP