W środę 8 czerwca Rada Polityki Pieniężnej ma zdecydować o wysokości stóp procentowych. Ekonomiści przewidują kolejną podwyżkę - konsensus zakłada wzrost stopy referencyjnej o 0,75 punktu procentowego do poziomu 6 procent. Decyzje RPP mają wpływ na poziom rat kredytów.
Rada Polityki Pieniężnej podczas majowego posiedzenia podniosła stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Główna, referencyjna stopa procentowa poszła w górę do poziomu 5,25 procent. To najwyższy poziom od listopada 2008 roku, gdy wynosiła 5,75 procent.
Stopy procentowe a WIBOR
Co do zasady decyzje RPP mają wpływ na WIBOR, co jednocześnie przekłada się na wysokość rat kredytów. Oprocentowanie kredytów składa się bowiem z dwóch elementów: marży banku i wskaźnika - najczęściej WIBOR 3M lub WIBOR 6M. Przy czym oba te wskaźniki już uwzględniają prawdopodobne decyzje RPP w przyszłości - odpowiednio w ciągu najbliższych trzech lub sześciu miesięcy.
Wzrost stóp procentowych ma związek z szybko rosnącymi cenami. Główny Urząd Statystyczny podał we wstępnym szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2022 roku wzrosły o 13,9 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 1,7 proc.
Stopy procentowe - prognozy ekonomistów
- Będziemy stopy podnosić nadal aż do momentu, kiedy osiągniemy pewność, że trwale się ona (inflacja - red.) obniży. Takie jest nasze zadanie jako Narodowego Banku Polskiego - mówił prezes banku centralnego i jednocześnie przewodniczący RPP Adam Glapiński podczas konferencji prasowej, która miała miejsce 6 maja br.
Ekonomiści nie mają wątpliwości, że 8 czerwca RPP po raz dziewiąty z rzędu podniesie stopy procentowe. Wielu oczekuje, że w środę stopy ponownie wzrosną o 75 punktów bazowych.
Ekonomiści PKO BP w komentarzu do najnowszego odczytu dotyczącego inflacji w Polsce, wskazali, że "RPP może zareagować kolejną, dużą podwyżką stóp", rzędu 75-100 punktów bazowych.
- Rynek wycenia podwyżkę stopy referencyjnej na środowym posiedzeniu na 75 punktów bazowych, a zakładając możliwe odchylenie od tych oczekiwań, wskazalibyśmy raczej na 100 punktów bazowych, a nie na podwyżkę o 50 punktów bazowych - wskazał ekonomista Santander Bank Polska Grzegorz Ogonek.
Ekonomiści Goldman Sachs, mBanku oraz BNP Paribas również spodziewają się, że Rada podwyższy główną stopę referencyjną o 75 punktów bazowych.
Z kolei zdaniem analityków Morgan Stanley Rada Polityki Pieniężnej zwolni tempo zacieśniania polityki monetarnej i w czerwcu zdecyduje się na podwyżkę o 50 punktów bazowych.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock