Rodzaje kredytów – czym się różnią? Czym kredyt różni się od pożyczki?

Źródło:
TVN24 Biznes
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowych
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowychTVN24
wideo 2/12
UOKiK ostrzega ws. kredytów mieszkaniowychTVN24

Bardzo często zakup nieruchomości, samochodu czy prowadzenie działalności gospodarczej nie byłyby możliwe bez kredytów. Kredyt w wielu sytuacjach daje nowe możliwości, a oferta kredytowa banków jest coraz szersza. Na rynku funkcjonuje jednak bardzo wiele rodzajów kredytów - czym różnią się od siebie?

●     Kredyt jest formą zaciągnięcia finansowego zobowiązania na określony cel. Udzielać go mogą jedynie banki i SKOK-i. ●     Kredyty można podzielić m.in. na udzielane osobom fizycznym oraz na udzielane firmom. ●     Osoby fizyczne korzystać mogą przede wszystkim z kredytów hipotecznych, konsumpcyjnych oraz konsolidacyjnych. ●     Firmy korzystają przede wszystkim z kredytów obrotowych i inwestycyjnych.

Przepisy i definicje dotyczące udzielania kredytów zawarte są w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe oraz w ustawie z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim. Informacje dotyczące kredytobiorców znaleźć można natomiast w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Kredyt - definicja

Ustawa Prawo bankowe kredytem nazywa zawarcie umowy kredytowej, w ramach której "bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty oraz zapłaty prowizji od udzielonego kredytu".

Inaczej mówiąc, kredyt to umowa, na mocy której bank pożycza kredytobiorcy pieniądze, zaś kredytobiorca wykorzystuje te pieniądze na określony cel i zwraca je powiększone o wynagrodzenie banku, przede wszystkim odsetki i prowizję. W umowie tej określony musi być przy tym czas, w jakim kredytobiorca musi spłacić kredyt.

Kredyt - co to jest i jaką rolę pełni?

Udzielanie kredytów jest dla banków jednym z bardziej ryzykownych rodzajów działalności – bank nigdy nie może mieć pewności, że otrzyma pieniądze z powrotem. Jednocześnie jednak jest to jedna z jego najważniejszych i najbardziej zyskownych części oferty. Z kolei dla kredytobiorców kredyt daje nowe możliwości inwestycyjne, a dla całej gospodarki może być stymulatorem szybszego rozwoju.

Podobną rolę do kredytu pełni pożyczka, oba te instrumenty finansowe nie są jednak tym samym. Kredytów udzielają jedynie uprawnione instytucje – banki i Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, pieniądze mogą być wydawane tylko na określony cel, a wszystko regulowane jest ustawą Prawo bankowe. Z kolei pożyczek może udzielać każdy posiadający na to środki, cel wydatkowania pieniędzy nie musi być określony, a zasady ich udzielania reguluje Kodeks cywilny.

Zarówno w przypadku kredytów jak i pożyczek, osoby i firmy niespłacające swoich zobowiązań trafiają do rejestru dłużników, co ogranicza im m.in. zaciąganie kolejnych zobowiązań.

Rodzaje kredytów bankowych

Oferta kredytowa banków nieustannie się zmienia i staje się coraz szersza. Tym samym funkcjonują bardzo różne rodzaje kredytów, które dzieli się przede wszystkim na:

●     kredyty dla klientów indywidualnych (osób fizycznych), ●     kredyty dla firm (przedsiębiorców).

Kredyty oferowane klientom indywidualnym oraz oferowane firmom są różne, tak jak różne są potrzeby tych kredytobiorców. Istnieją również inne podziały rodzajów kredytów, choćby z uwagi na ich cel:

●     kredyt konsumpcyjny, ●     kredyt mieszkaniowy, ●     kredyt na działalność gospodarczą, ●     kredyt konsolidacyjny.

Inne często spotykane podziały kredytów dokonywane są m.in. w oparciu o długość ich trwania (krótko, średnio i długoterminowe), odnawialność, czy walutę w której są udzielane (złotowe, walutowe).

Kredyt na firmę

Oferta kredytowa dla firm służy zarówno finansowaniu ich bieżącej działalności jak również finansowaniu określonych inwestycji.

Najczęstsze rodzaje kredytów dla firm to:

●     kredyt obrotowy, ●     kredyt inwestycyjny, ●     kredyt pomostowy.

Kredyty dla przedsiębiorstw

Kredyt obrotowy jest jednym z najczęściej spotykanych kredytów dla firm. Służy on finansowaniu bieżącej działalności przedsiębiorstwa, m.in. zakupu towarów, wynajmu nieruchomości czy spłaty innych zobowiązań. Pozwala on zachować przedsiębiorstwu płynność finansową np. gdy dochody osiągane są z dużym opóźnieniem względem ponoszonych wydatków.

Kredyt obrotowy udzielany bywa zarówno na krótki czas, do 30 dni, jak też na dłuższy, liczony w miesiącach. Często ma formę dodatkowego limitu debetowego na rachunku bankowym z którego można korzystać w dowolnym czasie. Wśród kredytów obrotowych wyróżnia się ponadto tzw. kredyt rewolwingowy, który po spłaceniu jest automatycznie ponownie uruchamiany w odgórnie określonej kwocie.

Drugim najpopularniejszym rodzajem kredytu dla firm jest kredyt inwestycyjny, a więc przeznaczony na sfinansowanie określonego, większego zakupu, który ma przysłużyć się przedsiębiorstwu. Może to być zakup maszyn do hali produkcyjnej, nowej nieruchomości, technologii, czy nawet udziałów w innej firmie.

Kredyty inwestycyjne często są bardzo dużej wartości, a ich spłata rozłożona jest na długi czas, nawet 20 lat. Uzyskanie takiego kredytu wiąże się z koniecznością spełnienia licznych wymagań ze strony banków, m.in. przedstawienia biznesplanu związanego z daną inwestycją, czy posiadania wkładu własnego w określonej wysokości. Zabezpieczeniem kredytu inwestycyjnego jest przeważnie sam przedmiot inwestycji.

Specyficznym rodzajem kredytu dla firm jest ponadto kredyt pomostowy służący do czasowego finansowania wydatków do czasu uzyskania środków z innego źródła: najczęściej z dotacji, np. unijnej, lub tzw. kredytu konsorcjalnego, czyli udzielanego przez więcej niż jeden bank.

Kredyt dla osób fizycznych

Klienci indywidualni korzystać mogą przede wszystkim z trzech rodzajów kredytów:

●     hipotecznego, ●     konsolidacyjnego, ●     konsumpcyjnego.

Kredyt hipoteczny zaciągany jest na sfinansowanie zakupu nieruchomości lub budowę domu. Najczęściej kredyty te są więc dużej wartości i brane na długi czas, na 25 czy nawet 30 lat. W związku z tym udzielenie takiego kredytu uzależnione jest nie tylko od zdolności kredytowej, ale też spełnienia dodatkowych wymogów, np. posiadania wkładu własnego.

Ponadto kredy hipoteczny zabezpieczony jest dodatkowo wpisem do hipoteki na rzecz banku do księgi wieczystej nieruchomości. Kredyt konsolidacyjny nie służy natomiast sfinansowaniu określonego dobra, ale spłacie zaciągniętych już wcześniej innych zobowiązań. Posiadane już kredyty i pożyczki są w tym przypadku zamieniane na jeden kredyt konsolidacyjny. Kredyt ten spłacany jest na określonych warunkach i najczęściej wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania w celu obniżenia wysokości pojedynczych rat.

Kredyt konsolidacyjny jest zwykle rozwiązaniem dla osób, które zaczynają mieć problemy ze spłacaniem dotychczasowych zobowiązań.

Kredyt konsumpcyjny - co to jest?

Kredyt konsumpcyjny to kredyt na dowolne wydatki bieżące, np. na remont mieszkania, zakup zestawu kina domowego albo na nowy samochód. Jest to jedyny rodzaj kredytu, który nie zawsze musi mieć określony cel wydatkowania - ograniczeniem bywa jedynie to, że cel nie może być związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Kredyt konsumpcyjny może być wypłacony w gotówce (kredyt gotówkowy) lub przelewem na konto, albo funkcjonować w formie dodatkowego limitu np. na karcie kredytowej. Rodzajem kredytu konsumpcyjnego są również raty na zakup np. mebli lub sprzętu elektronicznego, to tzw. kredyt ratalny.

Specyficznym rodzajem kredytu konsumpcyjnego jest ponadto kredyt studencki. To kredyt udzielany studentom na czas ich nauki, przeważnie na korzystniejszych warunkach niż rynkowe. Spłata kredytu studenckiego zwykle rozpoczyna się po dłuższym czasie, gdy student rozpoczyna aktywność zawodową.

Jednocześnie ten rodzaj kredytu wymaga finansowego poręczenia ze strony innej osoby, której dochody będą zabezpieczeniem kredytu studenckiego.

Źródła:

Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim Biuro Informacji Kredytowej https://www.bik.pl/

Autorka/Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Orlen będzie mógł dochodzić roszczeń o naprawienie szkód przez 13 byłych członków zarządu, w tym Daniela Obajtka, który był tam prezesem od lutego 2018 roku do lutego 2024 roku - tak zdecydowało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) spółki, które w poniedziałek obraduje w Płocku. Tymczasem były prezes Orlenu Daniel Obajtek oświadczył w poniedziałek, że złożył do Prokuratury Krajowej zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez obecny zarząd spółki.

Orlen chce odszkodowań od byłych członków zarządu. Obajtek zawiadamia prokuraturę

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w listopadzie była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,45 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym portalem newsowych stacji telewizyjnych.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

UOKiK przekazał w poniedziałek informację o wszczęciu postępowania wyjaśniającego w sprawie możliwego stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez grupę Enea. Pracownicy Urzędu przeprowadzili przeszukania w trzech spółkach z grupy kapitałowej Enea. Jak wskazuje Urząd, otrzymane przez niego sygnały mogą wskazywać na niedozwolone działania przy przyłączaniu instalacji OZE do sieci elektroenergetycznych.

Przeszukania w biurach czołowej spółki energetycznej

Przeszukania w biurach czołowej spółki energetycznej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Spodziewajcie się kolejnych informacji - zapowiedział premier Donald Tusk, odnosząc się do kontroli oceny zarządu Orlenu pod kierownictwem Daniela Obajtka. Dodał, że trzeba "naprawiać konsekwencje niektórych zdarzeń dotyczących Lotosu i Olefin".

Tusk o Orlenie: spodziewajcie się kolejnych informacji

Tusk o Orlenie: spodziewajcie się kolejnych informacji

Źródło:
PAP

Pracownicy Biedronki, Lidla i Carrefoura otrzymają od pracodawców specjalne bonusy pod koniec roku. Zatrudnieni w tych sieciach będą mogli liczyć na paczki świąteczne dla siebie i dzieci, a także bony podarunkowe.

Paczki dla dzieci i bony. Tak sieci nagradzają pracowników

Paczki dla dzieci i bony. Tak sieci nagradzają pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Redan, działająca przez wiele lat w branży odzieżowej, złożyła do sądu wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego oraz wniosek o ogłoszenie upadłości. Firma poinformowała, że w 2024 roku podejmowała działania w celu zakończenia działalności w zakresie udziału w handlu odzieżą, w tym odzyskania zaangażowanych w nią środków i spłatę zobowiązań oraz zbudowania rentownej działalności w zakresie świadczenia usług logistycznych.

Polska firma w tarapatach. Wniosek o ogłoszenie upadłości

Polska firma w tarapatach. Wniosek o ogłoszenie upadłości

Źródło:
PAP

Carlos Tavares, dyrektor generalny koncernu motoryzacyjnego Stellantis zrezygnował ze stanowiska ze względu na różnice zdań z zarządem oraz rozczarowujące wyniki sprzedaży samochodów. Decyzja weszła w życie w momencie jej ogłoszenia.

Szef giganta odchodzi. Żegnają go "z zadowoleniem"

Szef giganta odchodzi. Żegnają go "z zadowoleniem"

Źródło:
CNN

PZU i Pekao poinformowały w poniedziałek, że spółki zawarły list intencyjny dotyczący między innymi nabycia przez Pekao posiadanych przez PZU akcji Alior Banku.

Pekao może przejąć Alior Bank

Pekao może przejąć Alior Bank

Źródło:
PAP

Tegorocznym zwycięzcą Black Friday był handel internetowy - podał magazyn "Forbes". Promocje w sieci wygenerowały rekordową sprzedaż w Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony tradycyjni detaliści mieli aż 8-procentowy spadek ruchu w galeriach handlowych.

11 milionów co minutę. Są rekordy sprzedaży

11 milionów co minutę. Są rekordy sprzedaży

Źródło:
Forbes, CNN

Tak jak zapowiedziałam, wysyłam oficjalne pismo do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z prośbą o zbadanie wzrostu marż deweloperskich w Polsce - przekazała na portalu X ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak podkreśliła, podane wcześniej przez UOKiK wyjaśnienia dotyczące sytuacji na rynku nieruchomości "są niesatysfakcjonujące".

Ministra interweniuje w sprawie marż deweloperów. Oficjalne pismo

Ministra interweniuje w sprawie marż deweloperów. Oficjalne pismo

Źródło:
PAP

Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu w listopadzie 2024 roku wyniósł 48,9 punktu - podała firma S&P Global. Odnotowano też pierwszy spadek indeksu od pięciu miesięcy. "Prognozy na najbliższe 12 miesięcy znacznie się pogorszyły" - stwierdzili analitycy.

Dane z przemysłu. "Stopień optymizmu najmniejszy od grudnia 2022"

Dane z przemysłu. "Stopień optymizmu najmniejszy od grudnia 2022"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę pracownicy wszystkich zakładów Volkswagena w Niemczech zostali wezwani do strajków ostrzegawczych - przekazał przedstawiciel niemieckiego związku zawodowego IG Metall Thorsten Groeger. Trzecia tura negocjacji, zorganizowana w czwartek, zakończyła się bez rezultatu.

Zakończył się "okres pokoju". Strajki w gigancie

Zakończył się "okres pokoju". Strajki w gigancie

Źródło:
PAP

- Na chłopski rozum jest tak, że jak wynajmuję mieszkanie, podpisuję umowę ze spółką energetyczną, to robię to na krótki termin, rok czy dwa. Przecież nie mam wpływu na to, kto dalej będzie mieszkać w lokalu ani na to, czy właściciel mieszkania wejdzie w moje miejsce na umowie - zauważa w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Maja. Mimo że internautka zrezygnowała z mieszkania, musi wciąż płacić rachunki. - Ile to trwało? Osiem miesięcy, ale nawet gdyby były to dwa tygodnie, to i tak płacimy za coś, czego nie używamy - mówi nam pan Bartosz, który ma podobne doświadczenia.

"Lokatorzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka"

"Lokatorzy nie zdają sobie sprawy z ryzyka"

Źródło:
tvn24.pl

- Usiadłem do akceptacji przelewów i zwróciłem uwagę na fakturę na 15 tysięcy złotych. Przeanalizowałem dokumentację i faktura była podrobiona - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Wojciech Plona, właściciel firmy z branży finansów. Iwona Prószyńska z NASK opowiada inną historię. - Powiedzieli osobie odpowiedzialnej za finanse, że musi zautoryzować poza procedurą przelew na szaloną kwotę, bo w przeliczeniu było to sto milionów złotych. Tak się stało, bo sprawa wyglądała bardzo autentycznie - zaznacza.

Prawie wszystko było wiarygodne. Tylko jedna rzecz się nie zgadzała

Prawie wszystko było wiarygodne. Tylko jedna rzecz się nie zgadzała

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto jedna osoba trafiła szóstkę i wygrała ponad 11 milionów złotych. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwa miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 30 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
tvn24.pl

Auchan wycofuje żel pod prysznic marki Cosmia z uwagi na niewłaściwą jakość mikrobiologiczną - poinformował Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Sieć na swojej stronie przekazała, że chodzi o wykrycie bakterii Pseudomonas aeruginosa.

Sieć wycofuje żel pod prysznic. Wykryto bakterię

Sieć wycofuje żel pod prysznic. Wykryto bakterię

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek akcjonariusze Orlenu zajmą się uchwałą w sprawie roszczeń o naprawienie szkód, które mógł wyrządzić poprzedni zarząd spółki za prezesury Danielem Obajtka. Obrady odbędą się w siedzibie Orlenu w Płocku.

Akcjonariusze Orlenu zajmą się rozliczeniem poprzedniego zarządu

Akcjonariusze Orlenu zajmą się rozliczeniem poprzedniego zarządu

Źródło:
PAP

1 grudnia wchodzą zmiany dla dorabiających rencistów i emerytów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego. Do góry idą limity - dotyczący przychodu oraz powodujący zawieszenie świadczenia.

Można więcej dorobić do emerytury. Nowe limity

Można więcej dorobić do emerytury. Nowe limity

Źródło:
PAP

Musimy zmienić ustawę o wynagrodzeniu minimalnym - stwierdził główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Podkreślił, że od lat walczy o to, by "płaca minimalna była płacą zasadniczą" i dodał, że obecnie kwotę, jaką pracodawca wpisze w rubryce "wynagrodzenie podstawowe", ogranicza tylko jego fantazja, bo może to być na przykład jeden złoty.

Szykują się zmiany dla pracowników i pracodawców. "Pewną rewolucją będzie wzrost kar"

Szykują się zmiany dla pracowników i pracodawców. "Pewną rewolucją będzie wzrost kar"

Źródło:
PAP

Mężczyzna wywołał poruszenie w internecie, gdy opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie batona Mars bez charakterystycznego pofałdowania. Jak się okazało, znalazca tej czekoladowej aberracji otrzymał dwa funty odszkodowania - podał portal stacji BBC.

Kupił gładkiego batonika Mars. Otrzymał odszkodowanie

Kupił gładkiego batonika Mars. Otrzymał odszkodowanie

Źródło:
BBC

Do soboty, 30 listopada można złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w wysokości 300 złotych na dziecko. W ramach programu Dobry Start wypłacono do tej pory prawie 1,4 miliarda złotych.

Pieniądze mogą przepaść. Ostatni dzień na złożenie wniosku

Pieniądze mogą przepaść. Ostatni dzień na złożenie wniosku

Źródło:
PAP

Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) kończy współpracę z instytutami badawczymi z Rosji w odpowiedzi na rosyjską agresję wojskową na Ukrainę - poinformował portal Swissinfo. Od czerwca CERN nie współpracuje już z Białorusią.

CERN kończy współpracę z Rosją i Białorusią

CERN kończy współpracę z Rosją i Białorusią

Źródło:
PAP

Francuska marka odzieżowa Pierre Cardin wraz ze swoim największym licencjobiorcą, producentem odzieży męskiej Ahlers, otrzymała w czwartek od Komisji Europejskiej karę w wysokości 5,7 miliona euro. Według Brukseli zawarte pomiędzy nimi porozumienia naruszały unijne zasady konkurencyjności.

Kara dla znanej firmy. Decyzja Brukseli

Kara dla znanej firmy. Decyzja Brukseli

Źródło:
PAP

NASK ostrzega przed oszustami, którzy wyłudzają dane płatnicze dzięki stronom podszywającym się pod portale do dokonania opłaty parkingowej. Na parkometrach naklejają fałszywe kody QR.

Nowa metoda oszustów. Ostrzeżenie

Nowa metoda oszustów. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Inflacja w listopadzie wyniosła w ujęciu rocznym 4,6 procent - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Wynik ten jest zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Przed miesiącem inflacja wyniosła 5,0 procent rok do roku.

Najnowsze dane o wzroście cen. "Presja inflacyjna znika"

Najnowsze dane o wzroście cen. "Presja inflacyjna znika"

Źródło:
PAP, tvn24.pl