Szykują się zmiany dla pracowników i pracodawców. "Pewną rewolucją będzie wzrost kar"

Źródło:
PAP
Rynek pracy. Jest za dużo dyrektorów
Rynek pracy. Jest za dużo dyrektorówTVN24
wideo 2/5
Rynek pracy. Jest za dużo dyrektorówTVN24

Musimy zmienić ustawę o wynagrodzeniu minimalnym - stwierdził główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Podkreślił, że od lat walczy o to, by "płaca minimalna była płacą zasadniczą" i dodał, że obecnie kwotę, jaką pracodawca wpisze w rubryce "wynagrodzenie podstawowe", ogranicza tylko jego fantazja, bo może to być na przykład jeden złoty.

- Walczę o to, żeby płaca minimalna była płacą zasadniczą. Obecnie płaca minimalna w Polsce wynosi 4300 złotych brutto, co nie znaczy, że pracownik może tyle dostać jako wynagrodzenie zasadnicze. Kwotę, jaką wpisze w rubryce "wynagrodzenie podstawowe" pracodawca, ogranicza tylko jego fantazja. Jeśli zechce, może w nią wpisać jeden złoty, dwa albo dziesięć - powiedział Stanecki.

Dodał, że "jest to możliwe, bo na wynagrodzenie minimalne składa się wiele składników" i np. pracodawca może dać dodatkowo premię za skończenie kursu jogi i "w ten sposób uzupełniłby różnicę między wynagrodzeniem podstawowym a minimalnym".

Główny inspektor pracy o płacy minimalnej

- W ostatnich latach udało się wyprostować wiele patologii w tym zakresie. Na przykład od 1 stycznia 2003 r. wyłączono z tych dodatków odprawę emerytalno-rentową, nagrodę jubileuszową i wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. W 2017 r. ustawodawca wyłączył z tego także dodatek za pracę w porze nocnej, co było bardzo dobrym rozwiązaniem, bo zgodnie z poprzednimi regulacjami człowiek, niezależnie od tego, czy pracował w dzień, czy w nocy, wciąż zarabiał minimalnie, choć praca w godzinach nocnych odbija się na zdrowiu i sprawia, że ludzie ją wykonujący, krócej żyją - wyjaśnił główny inspektor pracy.

Wskazał także, że "w 2020 roku został wyłączony z płacy minimalnej dodatek stażowy". - To także był paradoks: osoba, która miała na przykład 20 lat stażu i ta, która dopiero się przyjęła do pracy, zarabiały tyle samo, bo prawo na to pozwalało. I jak tu budować zaufanie pracowników do państwa i stanowionego przez nie prawa, skoro pozwala ono na takie niesprawiedliwe traktowanie? - pytał retorycznie Stanecki.

Jego zdaniem rynek tego "nie wyrównuje", a na dodatek "w 2024 roku z katalogu niedozwolonych dodatków do płacy minimalnej zniknęły dodatki za pracę w szczególnych warunkach, choć to przeszło niemal bez echa, gdyż dotyczy niewielkiej grupy pracowników".

Zmiany w ustawie o płacy minimalnej

- Musimy zmienić ustawę o wynagrodzeniu minimalnym, gdyż wymaga tego od nas Unia Europejska. Powstał pomysł, żeby to minimalne wynagrodzenie było wynagrodzeniem zasadniczym i żeby do niego nie wliczać nagród i premii. Jeśli się to uda, udowodnimy, że jesteśmy europejskim krajem XXI wieku. Nie może być tak, że premia czy nagroda za nadzwyczajne osiągnięcia są wliczane do płacy minimalnej. To jest bez sensu i demotywuje ludzi - stwierdził Stanecki.

Zaznaczył, że "Kodeks pracy stanowi, że pracownikom, którzy dzięki wzorowemu wypełnianiu obowiązków, przejawianiu inicjatywy w pracy i podnoszeniu jej wydajności i jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia".

- Skoro tak, to czy wypłacanie nagrody jako wyrównania do wynagrodzenia, aby osiągnęło wysokość minimalnego wynagrodzenia, jest zgodne z zasadami współżycia społecznego? Moim zdaniem jest to klasyczne obejście przepisów i naruszenie zapisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, Kodeksu pracy, a nawet konstytucji. Nie możemy tolerować fikcji i legalizować rozwiązań sprzecznych z podstawowymi zasadami prawa pracy i z etyką - powiedział główny inspektor pracy.

Wytłumaczył, że projekt tej ustawy jest projektem rządowym, który "jest w fazie uzgadniania i czekamy na efekt końcowy".

- Moim zdaniem bardzo istotna jest w nim nie tylko kwestia płacy minimalnej, ale także rozwiązania dotyczące sytuacji kryzysowych, kiedy rośnie inflacja, jak to było w 2022 roku, kiedy przekroczyła 14 procent. W kolejnym roku skorzystaliśmy z zapisu, że w takiej sytuacji trzeba dwukrotnie w ciągu roku przeliczyć stawkę minimalnego wynagrodzenia, żeby pracownicy nie stracili. Podobnie było też w tym roku - stwierdził.

Dodał, że "pewną rewolucją będzie wzrost kar za przestępstwa przeciwko pracownikom", gdyż "obecnie nasze sankcje nie mają charakteru odstraszającego, gdyż wielu pracodawców woli zapłacić karę w wysokości tysiąca złotych niż zmieniać cokolwiek w swojej organizacji".

- Nadal będą to kary, które dyrektor czy wiceprezes odpowiedzialny za kadry będzie bez problemu mógł zapłacić z własnej kieszeni. W tych zmianach chodzi o symboliczny sygnał dla biznesu: państwo podnosi kary, bo nie toleruje łamania prawa kosztem pracowników - podkreślił.

Wyjaśnił, że zmiany będą "rozpisane na trzy lata, co pozwoli różnym podmiotom, które są dziś jej przeciwne, przygotować się do jej wdrożenia".

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W 2023 roku średnia ilość wytworzonych odpadów komunalnych w przeliczeniu na mieszkańca Unii wyniosła 511 kilogramów. To niewielki, bo o 4 kilogramy, spadek wobec 2022 roku - wynika z danych Eurostatu. Zwrócono jednak uwagę, że w porównaniu z 2013 roku ilość odpadów na mieszkańca Europy wzrosła o 32 kilogramy.

Mieszkańcy Europy wytwarzają tony odpadów. Tak plasuje się Polska

Mieszkańcy Europy wytwarzają tony odpadów. Tak plasuje się Polska

Źródło:
PAP

"Klucz do mieszkania" to nowy program mieszkaniowy zaproponowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Resort rozwoju chce w 2025 r. przeznaczyć 2,5 mld zł na mieszkalnictwo komunalne i społeczne. Z kolei program "Pierwsze klucze" będzie skierowany do tych, którzy nie byli właścicielami mieszkań. - Żadna złotówka z tego programu nie popłynie do deweloperów podkreślał minister Paszyk.

"Klucz do mieszkania". Minister rozwoju przedstawił nowy program mieszkaniowy

"Klucz do mieszkania". Minister rozwoju przedstawił nowy program mieszkaniowy

Źródło:
PAP

Cła na stal i aluminium prezydenta USA Donalda Trumpa nie mają wielkiego znaczenia w łącznym eksporcie Polski - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Zdaniem ekspertów większy wpływ mogą mieć kolejne amerykańskie cła, nałożone na przykład na sektor motoryzacyjny.

Polska oberwie rykoszetem? "Kolejne cła będą miały większe znaczenie"

Polska oberwie rykoszetem? "Kolejne cła będą miały większe znaczenie"

Źródło:
PAP

Prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum wezwała w czwartek firmę Google, aby wycofała zmianę nazwy Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską na mapach widocznych dla użytkowników w USA. Dodała, że jej rząd może wnieść do sądu pozew cywilny przeciwko firmie.

Prezydentka Meksyku grozi Google pozwem

Prezydentka Meksyku grozi Google pozwem

Źródło:
PAP

Chiński koncern Alibaba zawarł porozumienie z Apple i będzie wspierał producenta smartfonów swoją sztuczną inteligencją dla modeli sprzedawanych w Chinach. Jak zauważa Reuters to może pomóc amerykańskiej firmie złagodzić spadającą sprzedaż smartfonów na jej kluczowym rynku.

Apple porozumiało się z chińskim gigantem w sprawie sztucznej inteligencji

Apple porozumiało się z chińskim gigantem w sprawie sztucznej inteligencji

Źródło:
Reuters

W przypadku niewykonania obowiązku informacyjnego bank może zostać pozbawiony prawa do odsetek - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). - To przełomowe orzeczenie, otwiera drogę do tysięcy nowych pozwów przeciwko bankom i może oznaczać konieczność zwrotu miliardów złotych polskim kredytobiorcom - oceniła adwokat Karolina Pilawska.

Przełomowy wyrok TSUE. "Może oznaczać konieczność zwrotu miliardów złotych"

Przełomowy wyrok TSUE. "Może oznaczać konieczność zwrotu miliardów złotych"

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk spotkał się w czwartek w Warszawie z prezesem Alphabet i Google Sundarem Pichaiem. - Dzisiaj podpisujemy memorandum w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji w energetyce, cyberbezpieczeństwie i innych dziedzinach - powiedział Pichai po spotkaniu z szefem polskiego rządu. - Google może być także częścią tego wielkiego, ambitnego projektu, jakim jest deregulacja gospodarki i administracji europejskiej i także polskiej - podkreślił Tusk.

Premier spotkał się z szefem Google. "Może być częścią wielkiego, ambitnego projektu"

Premier spotkał się z szefem Google. "Może być częścią wielkiego, ambitnego projektu"

Źródło:
PAP

Rozmowy w sprawie połączenia Hondy i Nissana zakończyły się fiaskiem. Koncernom motoryzacyjnym nie udało się dojść do porozumienia - podał portal stacji BBC.

Wielkiej fuzji nie będzie

Wielkiej fuzji nie będzie

Źródło:
BBC, PAP

Sieć Aldi prosi swoich klientów o "niezwłoczny zwrot" zakupionej u nich mąki pszennej dostarczonej przez firmę GoodMills Polska Sp. z o.o. Powodem wycofania produktu jest stwierdzenie obecności zanieczyszczenia mikrobiologicznego - Escherichia Coli.

Sieć spożywcza wycofuje mąkę z powodu "zanieczyszczenia mikrobiologicznego"

Sieć spożywcza wycofuje mąkę z powodu "zanieczyszczenia mikrobiologicznego"

Źródło:
tvn24.pl

Malta w 2024 roku odnotowała rekordową liczbę turystów. Do tego wyniku znacząco przyczynili się Polacy. To czwarty europejski naród, który najtłumniej odwiedził ten kraj.

Rekord na popularnej wyspie. Polacy w czołówce

Rekord na popularnej wyspie. Polacy w czołówce

Źródło:
PAP

Strajk belgijskich związków zawodowych sparaliżował w czwartek stolicę Belgii. Z brukselskiego lotniska nie odleciał ani jeden samolot, a firmy zaleciły swoim pracownikom pracę zdalną lub poprosiły, żeby podwozili się wzajemnie do biura.

Tysiące ludzi na ulicach, nie odleciał ani jeden samolot

Tysiące ludzi na ulicach, nie odleciał ani jeden samolot

Źródło:
PAP

Polska popiera pomysł Komisji Europejskiej (KE) połączenia stolic państw europejskich koleją dużych prędkości - stwierdził minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Dodał, że z ministrami z Niemiec i Czech trwają rozmowy dotyczące szybkiej kolei z Warszawy do Berlina i Pragi.

Szybciej do europejskich stolic. "Polskie plany zostały wkomponowane"

Szybciej do europejskich stolic. "Polskie plany zostały wkomponowane"

Źródło:
PAP

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski niewyrównany sezonowo wzrósł w czwartym kwartale 2024 roku o 3,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w porównaniu z trzecim kwartałem wzrost wyniósł 1,3 procent.

PKB Polski. Nowe dane GUS

PKB Polski. Nowe dane GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Indeks WIG przekroczył poziom 93000 punktów, a indeks WIG20 znalazł się powyżej 2600 punktów. Dla WIG jest to nowy historyczny rekord. To reakcja inwestorów na rozmowę Donalda Trumpa z Władimirem Putinem i rosnącą szansę na pokój między Ukrainą a Rosją.

Entuzjazm na GPW. Historyczny rekord

Entuzjazm na GPW. Historyczny rekord

Źródło:
PAP

Doniesienia o możliwym rozpoczęciu rozmów na temat zakończenia wojny w Ukrainie umacniają złotego. Dalszy wzrost wartości krajowej waluty będzie jednak zależeć od warunków ewentualnego porozumienia - oceniają ekonomiści. Euro jest najtańsze od stycznia 2018 roku.

Tak złoty reaguje na rozmowę Trumpa z Putinem

Tak złoty reaguje na rozmowę Trumpa z Putinem

Źródło:
PAP

Ruszyła bezpłatna platforma mojecert.pl, na której można zweryfikować strony internetowe pod kątem bezpieczeństwa - przekazał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Nowe narzędzie umożliwia między innymi uzyskanie informacji o wycieku danych czy szkodliwym oprogramowaniu.

Sprawdź, czy wyciekły dane. Nowa usługa

Sprawdź, czy wyciekły dane. Nowa usługa

Źródło:
PAP

Wyższe koszty produkcji i rosnący import to problemy polskiej branży meblarskiej. Jak zauważył dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli (OIGPM) Michał Strzelecki, od dwóch lat dynamika sprzedaży spada, co wkrótce może doprowadzić do zwolnień i zamykania działalności.

W trzy lata ubyło 20 tysięcy etatów. "Liczba zatrudnionych w branży nadal będzie malała"

W trzy lata ubyło 20 tysięcy etatów. "Liczba zatrudnionych w branży nadal będzie malała"

Źródło:
PAP

Unia Europejska będzie musiała zmierzyć się ze skutkami amerykańskich ceł w warunkach słabej sytuacji gospodarczej na rynku stali, który już teraz jest "ciasny" - ocenił prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Mirosław Motyka. Podkreślił, że branża domaga się silnej ochrony unijnego rynku, ale także zabiega o poprawę swojej sytuacji w Polsce.

Amerykańskie cła na stal. Branża hutnicza komentuje

Amerykańskie cła na stal. Branża hutnicza komentuje

Źródło:
PAP

Władze Toronto zadecydowały o wstrzymaniu dopłat dla taksówkarzy i kierowców platform przewozowych kupujących tesle. W największym mieście Kanady wypłacane są granty taksówkarzom, którzy zamieniają samochody na elektryczne.

Wstrzymują dopłaty dla taksówkarzy kupujących tesle

Wstrzymują dopłaty dla taksówkarzy kupujących tesle

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom krwi przysługują dwa dni wolne od pracy. Poseł Bartosz Romowicz napisał w interpelacji, iż "pracodawcy zgłaszają, że niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. "Obowiązek udzielenia zwolnienia ma charakter bezwzględny" - odpowiada ministra rodziny i pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, dodając, że jej resort pracuje obecnie nad "zwiększeniem uprawnień dla takich pracowników".

Dwa dodatkowe dni wolne od pracy. Ministra zabiera głos

Dwa dodatkowe dni wolne od pracy. Ministra zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Stworzenie nowych miast - to plan rządu Wielkiej Brytanii na rozwiązanie kryzysu dotyczącego niedoboru mieszkań. Ma to być największy program budowy domów w tym kraju od końca okresu powojennego. Rozważanych jest około 100 lokalizacji.

Rząd ogłosił program budowy nowych miast

Rząd ogłosił program budowy nowych miast

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska popiera ideę stworzenia jednego rejestru mieszkańców, który przyczyni się do uszczelnienia systemu opłat za śmieci i za wodę - podał resort w uwagach do projektu przygotowanego przez Ministerstwo Infrastruktury.

Bat na nieuczciwych mieszkańców. "Dostrzegam potencjał"

Bat na nieuczciwych mieszkańców. "Dostrzegam potencjał"

Źródło:
PAP

W 2025 roku wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie 105,5 procent. Od marca najniższa emerytura i renta wzrosną do 1878,91 złotego - podał resort rodziny, pracy i polityki społecznej (MRPiPS).

Resort podał wskaźnik waloryzacji emerytur i rent

Resort podał wskaźnik waloryzacji emerytur i rent

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) ponownie wezwała Węgry i Polskę do pełnego wdrożenia unijnych przepisów dotyczących wewnętrznego rynku energii elektrycznej. Termin minął w 2021 roku. Oba kraje mogą trafić przed Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w przypadku nieusunięcia uchybień.

Termin minął cztery lata temu. Bruksela wezwała Polskę i Węgry

Termin minął cztery lata temu. Bruksela wezwała Polskę i Węgry

Źródło:
PAP

- Ukraina otrzymała pierwszy projekt umowy o partnerstwie z USA. Trzeba zrobić wszystko, by szybko osiągnąć porozumienie i podpisać ten dokument - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z amerykańskim ministrem finansów Scottem Bessentem.

Zełenski: dostaliśmy projekt umowy o partnerstwie z USA

Zełenski: dostaliśmy projekt umowy o partnerstwie z USA

Źródło:
PAP, Reuters

W 2024 roku europejskie lotniska obsłużyły łącznie 2,5 miliarda pasażerów, czyli więcej niż w 2019 roku przed pandemią - przekazała Europejska Rada Portów Lotniczych, która zrzesza kilkaset lotnisk Starego Kontynentu. 

Dane z lotnisk. "To mówi dużo"

Dane z lotnisk. "To mówi dużo"

Źródło:
PAP