10 tysięcy złotych za utracony węgiel. Zobacz, co musisz wiedzieć

Pieniądze

tvn24bis.plMożesz dostać 10 tysięcy złotych rekompensaty. Sprawdź, jak wypełnić wniosek

Spółki górnicze przyjmują wnioski o rekompensaty za utracony deputat. Osoby uprawnione do świadczenia mogą liczyć na jednorazową wypłatę 10 tysięcy złotych netto. Skąd pobrać wniosek, gdzie go złożyć i do kiedy to zrobić? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Spółki górnicze już przyjmują wnioski o 10-tysięczne rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Uprawionymi do złożenia wniosku są osoby, które pracowały w spółkach:

- Tauron Wydobycie - Lubelski Węgiel Bogdanka, - Jastrzębska Spółka Węglowa, - Kompania Węglowa,

- Katowicki Holding Węglowy, - Kopalnia Kazimierz-Juliusz. O rekompensatę mogą ubiegać się także członkowie rodzin górniczych, którzy mają ustalone prawo do renty po beneficjencie deputatu. Rekompensaty nie uzyskają natomiast ci, którzy przeszli na emeryturę w momencie, gdy kopalnie nie przyznawały już deputatów węglowych.

Do rekompensaty uprawnionych jest łącznie ponad 235 tysięcy emerytów i rencistów górniczych.

Jak złożyć wniosek?

Formularz wniosku możemy pobrać ze strony Ministerstwa Energii lub firmy górniczej.​ Dołączona jest do niego także instrukcja wypełnienia.

ZOBACZ WZÓR WNIOSKU O REKOMPENSATĘ

Następnie wniosek o rekompensatę za utracony deputat należy złożyć w jednym z 38 punktów opublikowanych na stronach internetowych spółek węglowych. Można to również zrobić na poczcie (z dopiskiem "Rekompensata" na kopercie) lub przez osobę upoważnioną.

Wniosek składany pocztą powinien posiadać poświadczenie podpisu przez notariusza lub przez gminę - pod warunkiem że na jej terenie nie ma kancelarii notarialnej. Rencista dodatkowo dołącza do wniosku decyzję ZUS o ciągłości swoich uprawnień do pobierania renty.

Wnioski można składać do 18 listopada.

Autor: db / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock