Kobieta zarobi mniej. Kiedy zaczynają dominować, płace spadają

Kobiety nadal zarabiają mniej niż mężczyźniShutterstock

Średnie roczne zarobki kobiet niezmiennie pozostają o około 20 proc. niższe niż w przypadku mężczyzn. I jak wynika z badań amerykańskich naukowców, praca kobiet jest po prostu gorzej ceniona, a także płacą one za swoją dominację. - Nie jest tak, że kobiety zawsze wybierają mniejsze rzeczy, czy mniej ważne - wskazuje prof. Paula England, socjolożka z Uniwersytetu w Nowym Jorku. - Po prostu pracodawcy decydują się płacić mniej - dodaje.

Mimo, że obecnie są one lepiej wykształcone niż mężczyźni, a także mają zbliżone doświadczenie zawodowe.

Niższe wynagrodzenie

W dziedzinach, w których mężczyźni stanowią większość mediana wynagrodzeń wynosi 962 dolarów tygodniowo i jest o 21 proc. wyższa niż w zawodach zdominowanych przez kobiety, wynika z najnowszego badania opublikowanego w piątek przez amerykański think tank Third Way. I jak wskazują ekonomiści z Cornell University Francine D. Blau oraz Lawrence M.Kahn, obecne różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn są o 51 proc. większe niż w 1980 roku.

Spośród 30 najlepiej płatnych miejsc pracy, wśród których możemy wymienić prezesów, architektów i inżynierów komputerowych aż 26 jest zdominowanych przez mężczyzn wynika z danych amerykańskiego resortu pracy analizowanych przez Emily Liner, autorkę raportu Third Way.

Z kolei spośród 30 najniżej płatnych, obejmujących gospodynie domowe, opiekunki kobiety dominują w 23.

I to właśnie zdaniem naukowców z Cornell University różnica między zawodami oraz branżami, w których pracują mężczyźni i kobiety stała się największą przyczyną różnic w wynagrodzeniu.

Mediana zarobków menadżerów IT (głównie mężczyzn) jest o 27 proc. wyższa niż menadżerów zasobów ludzkich (głównie kobiety), zgodnie z danymi Bureau of Labour Statistics. Na drugim końcu listy płac, dozorcy (głównie mężczyźni) zarabiają 22 procent więcej niż pokojówki, czy sprzątaczki (głównie kobiety).

Dominacja kobiet

Inne badania idą krok dalej i pokazują, że gdy kobiety zaczynają dominować w zawodach wykonywanych wcześniej licznie przez mężczyzn, to płaca spada.

Badanie na podstawie danych dotyczących rynku pracy w Stanach Zjednoczonych w latach 1950-2000, które przeprowadzili Asaf Levanon z Uniwersytetu w Hajfie i Paul Allison z Uniwersytetu Pensylwanii pokazało, że w momencie kiedy kobiety przenoszą się do zawodów w dużych ilościach, te miejsca pracy zaczęły płacić mniej.

Nawet po uwzględnieniu tego samego wykształcenia, czy doświadczenia zawodowego.

Zdaniem autorów badania istnieją mocne dowody na to, że pracodawcy niżej cenią pracę wykonywaną przez kobiety.

- Nie jest tak, że kobiety zawsze wybierają mniejsze rzeczy, czy mniej ważne - wskazuje prof. Paula England, socjolożka z Uniwersytetu w Nowym Jorku i jednak ze współautorek badania. - Po prostu pracodawcy decydują się płacić mniej - dodaje.

Świadomy wybór

Z drugiej strony prawdą jest, że kobiety czasami dobrowolnie wybierają gorzej płatne zawody, dlatego, że chcą mieć mniej zadań, a jednocześnie więcej czasu na obowiązki rodzinne poza pracą. Ale socjologowie wskazują, że oprócz tego występują również czynniki trudne do oszacowania jak stronniczość, presja społeczna, które stoją za niższym wynagrodzeniem dla kobiet.

Z raportu ekonomistów Cornell University wynika, że dyskryminacja może odpowiadać za 9 proc. wszystkich różnic w wynagrodzeniach. Może również pośrednio zniechęcać kobiety do prowadzenia lepiej płatnych karier, zdominowanych przez mężczyzn.

Decydują również czynniki społeczne. Kahn wskazuje, że dzieje się tak choćby w przypadku małżeństw. Mężczyźni są również uważani za skłonniejszych do rywalizacji i pewniejszych siebie.

Kobiety mogą zaś korzystać na umiejętnościach współpracy i skłonnością do kompromisu. Według badań przeprowadzonych przez Davida J.Deminga z Harvard University od 1980 roku wzrosła zawodów wymagających takich zdolności.

Jakie rozwiązanie?

Badania przeprowadzone przez Claudię Goldin, ekonomistkę z Harvard University, pokazują, że różnica w wynagrodzeniach nie ustępuje.

Mimo, że kobiety dołączają także do mężczyzn w tych samych dziedzinach, to różnica w wynagrodzeniu pozostaje. Mężczyźni i kobiety są opłacani inaczej nie tylko, gdy wykonują różne zawody, ale także wtedy, gdy pracują w tej samej branży.

Lekarki zarabiają bowiem 71 proc. tego, co lekarze, a prawniczki 82 proc. tego co prawnicy.

Według ekspertów różnice w wynagrodzeniach może pomóc zniwelować podniesienie płacy minimalnej. Przyczynia się do tego także płatny urlop rodzicielski.

Inny pomysłem, który wskazuje Emily Liner jest kierowanie się talentami i zainteresowaniami przy wyborze ścieżki kariery. Nawet jeśli oznacza to wyjście poza przyjęte stereotypy.

Wynagrodzenia Polaków na tle Europy:

Wynagrodzenia Polaków na tle Europy
Wynagrodzenia Polaków na tle EuropyTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: New York Times

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP